Tristör ile Frekans kontrolü

Mustafa arkadaşım çok teşekkür ediyorum bilgiler için tabi diğer arkadaşlara da teşekkür ediyorum.Bu baya detaylı bir işe benziyor.Harcı borcunu geçecek gibi :) Mesela soft starter şalterlerinin ayarı yapılabilirse bir çözüm yolu olabilir.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Mustafa arkadaşım çok teşekkür ediyorum bilgiler için tabi diğer arkadaşlara da teşekkür ediyorum.Bu baya detaylı bir işe benziyor.Harcı borcunu geçecek gibi :) Mesela soft starter şalterlerinin ayarı yapılabilirse bir çözüm yolu olabilir.

soft starter şalterinin ayarlı olanına motor sürücüsü deniliyor zaten :)
Fakat bu soft starter şalteri dediğimiz bildiğimiz soft starter değil mi? yani başka bir şeyden bahsediyorsanız,ben sizi yanıltmayayım.

Bir de size ilk mesajlarımda demiştim,tornanın mekanik aksamının müsade ettiği kadar diye,siz tornayı 0-1600 devir arası ayarlamak için,1600 devir dişlisini seçeceksiniz mecburen.Bu sefer de, düşük devirde kullanırken,mekaniksel sorunlar çıkmaz mı acaba??? gelin kesenin ağzını açmışken,bir servo motor ve sürücüsünü alın,sizin tornayı CNC ye çevirelim :D

soft starter şalterinin ayarlı olanına motor sürücüsü deniliyor zaten :)
Fakat bu soft starter şalteri dediğimiz bildiğimiz soft starter değil mi? yani başka bir şeyden bahsediyorsanız,ben sizi yanıltmayayım.

Bir de size ilk mesajlarımda demiştim,tornanın mekanik aksamının müsade ettiği kadar diye,siz tornayı 0-1600 devir arası ayarlamak için,1600 devir dişlisini seçeceksiniz mecburen.Bu sefer de, düşük devirde kullanırken,mekaniksel sorunlar çıkmaz mı acaba??? gelin kesenin ağzını açmışken,bir servo motor ve sürücüsünü alın,sizin tornayı CNC ye çevirelim :D

Sitede okudum soft starteri fakat biri gerilimi ayarlıyor biri frekansı demiş net bir cevap çıkmamış :)

Mekanik aksam müsade etsin artık o kadar uğraş verdim :D CNC ye ilerde çevirebiliriz, çevirirken başınızı ağrıtırım artık sözünü aldım :D

O zaman bu problemin tek çözüm yolu motor sürücüsü gibi görünüyor.

Soft starter frekansı değiştirmez.Gerilimi bir noktadan başlayarak motorun yol alma süresince gerilimi arttırarak motora yumuşak bir kalkış yaptırır.

Arkadaşlar soft starter ile motor sürücüleri ilk başta benzer görünselerde çalışma mantıkları dahada farklıdır. Özellikle "soft starter" adı üzerinde yumuşak başlatma, motorun sadece maksimum devir ve tork' a kadar kontrollü bir şekilde çıkartmak. Ancak motor sürücüler ise motorun sabit ayarlanan devirde akımı, gerilimi, devir sayısı ve torku kotrol edilerek 0 Hz den cihazın maksimum çalışma frekansına kadar çıkarabilmektir. soft starter e göre çok daha karmaşık hesapları ve parametreleri vardır. motor üzerinde kullanılan sac ile ilgi parametrelerin olduğu çeşitli motor sürücüleri vardır.

Soft starter frekansı değiştirmez.Gerilimi bir noktadan başlayarak motorun yol alma süresince gerilimi arttırarak motora yumuşak bir kalkış yaptırır.

Sayende ben de öğrenmiş oldum.Ben hep motor sürücüsünün ayarlanmayanı olarak biliyordum.

Sayende ben de öğrenmiş oldum.Ben hep motor sürücüsünün ayarlanmayanı olarak biliyordum.

Şöyle düşünün, yıldız üçgen yol verilirken ilk önce sargılara 220 daha sonra 380 V uygulanır yani iki kademeli yol verilir.Soft starter ise gerilimi atıyorum birer birer veya ikişer ikişer sürekli arttırır bu sayede motor darbesiz bir şekilde kalkmış olur.

Şöyle düşünün, yıldız üçgen yol verilirken ilk önce sargılara 220 daha sonra 380 V uygulanır yani iki kademeli yol verilir.Soft starter ise gerilimi atıyorum birer birer veya ikişer ikişer sürekli arttırır bu sayede motor darbesiz bir şekilde kalkmış olur.

Anladım,sağolun.Hiç görmediğim,kullanmadığım bir şey.ben frekans değiştiriyor sanıyordum.Bizim ata yadigarı reosta gibim bi şey demek ki :)