triyakla universal motor kontrolu

lidyum

Üye
slmlar.. arkadaşlar elimde 2300w motor var bunu triyak ve işlemci ile kontrol etmek istiyorum. tetiklemesini PWM sinyal ile yaparsam hız kontrolu yapmış olurmuyum?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Burası konvertörün dış haytıyla ilgilenen bir sayfa .....
konvertörlerin iç hayatlarla ilgilen sayfalar var, oraya gitmelisin.....
Elektronik den iyi anlayanlara.....
Yol göstemem açısından:
Medel Elektronik var, Hız Kontrol Cihazları Türkiyede üretiyor, çok duyulmamaış, yerli marka, buradan duyulur.... Birde onlara sor diyeceğim....

hız kontrolü yapmış olmazsın .. bi güzel de saçmalamış olursun boşa zamanda harcamış olursun ..
hız kontrolü için frekans genlik. akım ile oynaman gereklli pwm yaptığında özellikle ac de sence olurmu .. hiç bir işe yaramaz..
zero croos detection nedir onu araştır..
220 volt 50 hz ne demek onu bir araştır bakalım birde dimmer devresi nasıl çalışıyor onu bir araştrı bakalım..

slmlar.. arkadaşlar elimde 2300w motor var bunu triyak ve işlemci ile kontrol etmek istiyorum. tetiklemesini PWM sinyal ile yaparsam hız kontrolu yapmış olurmuyum?

efesu nunda dediği gibi pwm dc de işe yarar. ac ve triyak için sinusun her sıfır noktasını algılayıp mikrosaniyelik gecikmeler ile triyağın tetikleme açısını değiştirmen gerekiyor. ve bunu her iki alternansta yapmalısın. yani 50hz için toplam peryod 20ms ise artı alternans 10ms dir. sıfırdan sonra hic gecikme yapmadan triyağa 10mikrosan. pulse ver bırak. kendisi sıfırda yine kesime gidecek sonra tekrar zero gelecek ve sen yine gecikmeden puls ver bırak. hiç gecikme yapmazsan her iki alternansında tamamnını kullanırsın yani %99. zerodan sonra yapacağın gecikme ile triyağın gate ucunu o anki alternansın genliğine göre istediğin noktada tetiklersin 0-10ms arası.

MAIN yani triyakla bu şekilde olurmu demek istedin.
En basitinden AC motorun hız kontrolü için hem voltaja hemde Frekansa müdahale edilmeli diye biliyorum. Triyak vs. gibi elemanlarla efektif enerji değiştirilse bile frekansa nasıl müdahale edilecek anlayamadım..

MAIN_LOOP abi zer croos devresi 8.9 msn bırakıya sana geçiste ister istemez onun da kırptığı kısım oluyo .. Ben ilk acemilik döneminde çok uğraşmıtım.. kontrol benim hasabıma göre 94 felan oluyo ama hissedilmiyo tani lambada felan ama motor kontrolü hassa kontrollerde işi bilenler anlıyo..

MAIN yani triyakla bu şekilde olurmu demek istedin.
En basitinden AC motorun hız kontrolü için hem voltaja hemde Frekansa müdahale edilmeli diye biliyorum. Triyak vs. gibi elemanlarla efektif enerji değiştirilse bile frekansa nasıl müdahale edilecek anlayamadım..

yukarıda bahsettiğim açıklama frekans kontrolü ile alakalı değil sadece alternanslardan alınan total güç ile değişim yapılıyor. frekans kontrolü yok. (örn: elektrik süpürgesi, çamaşır makinesi)

Forum istatistikleri

Konular
129,093
Kullanıcılar
451,398
Son üye
ilkercan00

Yeni konular

Geri