Vakum Tabla

Delrin üzerine takılacak oring parçayı tutamayabilir. O-ring gibi dairesel kesitli değilde kare kesitli yani parçaya yapışacak yüzey alanı geniş ve yapışma eğilimi gösteren bir conta daha iyi iş görebilir diye düşünüyorum.
vakum başladığında oring ezilip kare açılan kanalın şeklini alacak parça tamamen yüzeye oturacak

Vakum tabla üzerine oturtulacak malzemede de oring kanalı mı var? Oring kanalları genelde tek taraflı olur.
parçada yok sadece tablada var basınç ile bu kanalın şekline alacak

bu tip bir şey yapmak daha kolay diğer türlü kalıp yap dök çıkan pad olmadı bir daha dök iş çok uzar ve zaman kayıpları ilk başya bu tip bir şey ile başlayıp daha sonra kalıp işi düşünülebilir zaman açısından
Ekli dosyayı görüntüle 41262 Ekli dosyayı görüntüle 41263 Ekli dosyayı görüntüle 41264 Ekli dosyayı görüntüle 41265

kanal ölçüleri ekteki pdf de var

Ekli dosyalar

• oring-kanal-olcu.pdf
    84.3 KB · Görüntüleme: 6
parçada yok sadece tablada var basınç ile bu kanalın şekline alacak kanal ölçüleri ekteki pdf de var

Teşekkürler, bende bu şekilde olmasını bekliyordum, ancak vakumun oringi basıp kanala oturtabileceğinden emin değilim. (Verilen parça ölçüleri için 5x5) Öğrenmek ve paylaşmak için buradayız, sonuç hepimiz için faydalı bilgiler sağlayacak.:)

Piyasada 2 farklı kalitede oringle karşılaştım, birisi iş makinelerinde yedek parça olarak kullanılanlar, diğeri piyasa işi nispeten ekonomik olan oringler. İkisi ile de denemek lazım.

makine tipi olanlar genellikle dönen parçalarda, pistonlarda vb yerlerde kullanılıyor. Biz hareketli bir alanda kullanmayacağımız için piyasa işi bize yeterli gelir.
Teşekkürler, bende bu şekilde olmasını bekliyordum, ancak vakumun oringi basıp kanala oturtabileceğinden emin değilim. (Verilen parça ölçüleri için 5x5) Öğrenmek ve paylaşmak için buradayız, sonuç hepimiz için faydalı bilgiler sağlayacak.:)

Piyasada 2 farklı kalitede oringle karşılaştım, birisi iş makinelerinde yedek parça olarak kullanılanlar, diğeri piyasa işi nispeten ekonomik olan oringler. İkisi ile de denemek lazım.

makine tipi olanlar genellikle dönen parçalarda, pistonlarda vb yerlerde kullanılıyor. Biz hareketli bir alanda kullanmayacağımız için piyasa işi bize yeterli gelir.
Bende öyle düşünüyorum, diğerini bastırmakta kolay değil zaten.

Projeksiyon fikri iyiymiş. Nasıl bir şey acaba örneği var mı?

Bantla iş olur mu üstadım. İllaki fırlıyor bir zaman. Ben ahşap aksesuar üretiyorum. Ve hızlı üretmem gerekiyor. Yoksa fiyatı kurtarmıyor. Atıl malzeme demek karımdan düşme demek. Ayıl malzemeye harcayacağım paraya ve zamana podları yapmak daha mantıklı.

Üstelik ayda tam 5 gün zaman tasarrufum olacak.

Projeksiyon model

Hem vakum hem lazer model

Bant işi değişik, tecrübe etmek lazım

Örnek çok, vakum işi küçük parça olduğundan çok uğraştırır diye.

Çünkü en büyük sıkıntı küçük işin fireye ayıracak kısmının çok az olması.

Editör: diğer konuda konuşulmuş buraya da ekleyelim, bir de profesyonel makina bu

Kod:
[QUOTE="ancestorblood, post: 746177, member: 371137"]Hocam yarın atayım vakum anlamında ise şunu söyleyebilirim bizdeki 90m3 küçük parçalarda sıkıntı yaşıyoruz kesinlikle kayma sorunu veriyor.
Fincanları değiştirdik ama o bile yeterli gelmedi.

Yarın fırsat buldukça video çeker burada paylaşırım.

Ek olarak sorunu çözdük ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim[/QUOTE]

bantla olmaz. 3mm parça bantla olur ama 5cm kalınlıkta parça olmaz

@nicaleus Fincan tipi yerine aynı o fincan gibi parçalar(delrinden), üstüne ise fitil kullansak aynı mukkavvemette çeker mi?

Çünkü bu fincanların küçükleri yok. Atıyorum. Bana bana 5x5cm üçgen şekilde gerekecek. Hemen bu fincan gibi hazır bulunan derlrine üçgene göre kanalı açıp fitili yerleştiriştireceğim. Başka bir iş için başka bir şey gerekirse o delrini kızaktan çıkartıp yine kare delrinden başka boyutta işleyeceğim. Lakin fitilli olan aynı bu fincanlar kadar iyi tutuyor mu?

Bir de testler genelde mdf vs üzerinden. Ben 50mm kalınlığında ahşap işliyorum. Dolayısıyla moment farklı oluyor. Bunlardaki performans nasıl olur?

Bu parçalarda silindirik-açık uçlu bir fitil yok. Parçaya uygun dökülmüş sızdırmazlık malzemesi var (kauçuk yada poliüretan her neyse)

Delrinden işlenmiş parçaya da böyle hazır bir sızdırmazlık lastiği uydurulsa, vakum gücünün aynı olacağını düşünüyorum.

Arkadaşlar bugün nette rastladım güzel bir sistem

form holding clamps

Yazıp google amcadan bir arayın harika birşey

Forum istatistikleri

Konular
128,833
Kullanıcılar
450,929
Son üye
tuanayildiz

Yeni konular

Geri