Vakum Tabla

Benim kullandığım CNC'de alan max 380mm. Yüksekli ise 200mm. Sol üst köşeye bu motor üzerine basit şekilde aşağıda lazeri bağlarsam, ufak bir hesaplama ile podları bağlanması, taşmaması gereken kare alanı uzak noktada 1.2mm hassasiyette, yakın noktada 0,6 hassasiyette gösterebilirim. Ki bu yeterli olur. Yapacağımdan değil ilerisi için olabilecek bir sistem.. Tek yapılması gereken o plastik motora bu lazeri monte edece ufak bir parça yapmak. Gerisini arduino ile hallolur. Zaten sadece pisagor hesabı yapıp step değerinde sürücüye değer gönderecek.

Slide025.jpg

@asenyurt VID29-XX'u bilyordur kesin.

Kuyum tezgahlarında var genelde. kesim alanını falan işaretleme gibi ama ne kadar uğraştırır bilmem.
Bir de projeksiyon kullananlar var.

Diğer konu da adamlar büyük parçada sıkıntı çıkarmıyorda küçük işi tedirgin ediyor,iş küçüldükçe hassaslık artıyor.

Bir de tabla işi gözünü korkutmasın kullan at ,sarf malzemesi gibi düşünmek lazım. Diğer arkadaşlar daha iyi bilir gerçi atıl tabla kullanımını.

Bir de zeminden sadece bantla yapıştırmayı denemişmiydin?

Projeksiyon fikri iyiymiş. Nasıl bir şey acaba örneği var mı?

Bantla iş olur mu üstadım. İllaki fırlıyor bir zaman. Ben ahşap aksesuar üretiyorum. Ve hızlı üretmem gerekiyor. Yoksa fiyatı kurtarmıyor. Atıl malzeme demek karımdan düşme demek. Ayıl malzemeye harcayacağım paraya ve zamana podları yapmak daha mantıklı.

Üstelik ayda tam 5 gün zaman tasarrufum olacak.

Daha önceden de bahsettiğin gibi bu ilerisi için sadece bir araştırma.. Rubber olan kısmı nasıl yaptıklarını sanırım buldum. Bu üstteki parça işleme değil kalıp sanırım. Bunu silikon döküm kalıbı ile yapabiliriz. Polyester döküm için yapılan siilikon kalıbından yani.. Tabi sertlik derecesi farklı olabilir. Bakmak lazım.

Kalıp silikonu kullanma konusu kafa yattı. Sadece bunu yaparken yapacağım kalıp malzemesi sıkıntı. Sonuçta silikon olarak kullanacağım malzemenin kalıbı için delrin harcama boşuna maliyet artıracak. Sizin oraları bilmiyorum ama buralarda 30mm delrinlerin fiyatı hatırı sayılır seviyede... Çok sayıda farklı pods yapacağımı düşünürsek ve bunları sonucunda kullanmayacağımı düşünürsek daha uygun bir yöntem bulsak daha iyi olabilir

Dolayısıyla kalıp yapabileceğin daha uygun bir malzeme arıyorum.
1-Ahşap yüzeyi dolayısıyla olmaz.

Örneklerini inceledim ama hiç denemedim. CNC ile işleyince nasıl bir yüzey çıkıyor? Yüzeyde bürüz kalmaması önemli. Ufan nozzle şekilde yüzeyde iz kalırsa lastik bir işe yaramayabilir.

Ama neyseki 1200'e kadar zımpara var. Olabilir. Hatta alçının yüzeyini sonradan astar gibi birşeyle kaplasak pürüzsüz olsa? böyle bir malzeme var mıdır?

Bu arada erken alçı mı? Saten alçı mı yapmalı?

Alçı cnc de tevatir işleniyor yalnız yana kayma adımı düşük yazılmalı ki cızık cızık olmasın ;)

silikon kalıp
ceb82ee8-f232-4f71-9f9d-356f0502b728.jpg

Bu silikonun daha sert olanlarından bulmak lazım. Bunlar biraz esnek kalır. Sanırım çeşitleri vardır. Sertlik ve uzuma oranına göre.

Kalıpta üst taraf ve lat taraf tamam da kenardaki flanşı nasıl yapacağız. Dikkat derseniz orası yaprak gibi ince. O da vakumun malzemeye tam yapışmasını sağlıyor vantus gibi..

http://bettervacuumcups.com/ss150rt-rubber-replaceable-top-for-ss150-cup-150-x-150mm/

Ayıca malzeme yani silikon şunun üzerine oturuyor. Peki lastik vakumm ile birlikte ezildikçe Z ekseninde her seferinde farklı bir noktada zemine oturmuş olmaz mı? yani fazla vakum olursa z -1, az vakum olursa Z+0.1 olabilir. Bu da benim istemediğim bir şey. Çünkü her seferince parçayı üstten sıfırlama gibi bir iş ben yapmıyorum. Z noktam sabit sadece ucu sıfırlıyorum.

Dolayısıyla silikon lastik arasından geçecek alttaki delrin parçadan yukarı doğru uzayacak 4 tane ayak olmalı mı? Yoksa vakum hep aynı şekilde halleder mi?
vacuum-cup-ss150gallery-lrg-02.png

Bu silikonun daha sert olanlarından bulmak lazım. Bunlar biraz esnek kalır. Sanırım çeşitleri vardır. Sertlik ve uzuma oranına göre.

Kalıpta üst taraf ve lat taraf tamam da kenardaki flanşı nasıl yapacağız. Dikkat derseniz orası yaprak gibi ince. O da vakumun malzemeye tam yapışmasını sağlıyor vantus gibi..

http://bettervacuumcups.com/ss150rt-rubber-replaceable-top-for-ss150-cup-150-x-150mm/

Ayıca malzeme yani silikon şunun üzerine oturuyor. Peki lastik vakumm ile birlikte ezildikçe Z ekseninde her seferinde farklı bir noktada zemine oturmuş olmaz mı? yani fazla vakum olursa z -1, az vakum olursa Z+0.1 olabilir. Bu da benim istemediğim bir şey. Çünkü her seferince parçayı üstten sıfırlama gibi bir iş ben yapmıyorum. Z noktam sabit sadece ucu sıfırlıyorum.

Dolayısıyla silikon lastik arasından geçecek alttaki delrin parçadan yukarı doğru uzayacak 4 tane ayak olmalı mı? Yoksa vakum hep aynı şekilde halleder mi?
alçı yerine linkteki üründen de kalıp yapılabilir.
dişi kalıp yapmak için ilk önce sert bir malzemeden erkek kalıp yapmanız lazım
4 ayak olmalı yoksa silikon ped içeri çöker

Forum istatistikleri

Konular
129,073
Kullanıcılar
451,360
Son üye
warlock4157

Yeni konular

Geri