Veri görüntüleme ve karşılaştırma.

Scada programınızda hangi veritabanı sistemini kullanıyorsunuz ?

• MySQL

Oy: 0 0.0%
  • PostgreSQL

• Oracle

• NoSQL

Oy: 1 50.0%
  • Veritabanı kullanmıyoruz

• Scada kullanmıyoruz

Oy: 1 50.0%

• Kullanılan toplam oy
    2
  • Anket kapatılmış .

seagate

Profesyonel Üye
Yazmış olduğum servisde saniye bazında çalışan bir ünite varsa veri tabanına tüm sistem durumunu kaydediyorum.

Proble şurada :
  • Günlük maximum 1440 kaydım var ama bu verilerin nasıl karşılaştırılacağım (en iyi sunucu performansı)(her bir kayıt 60 içerik,her bir içerik 125 alt öğe, her bir alt öğe 5 elemandan oluşuyor)?
  • Veri çağırma modelim nasıl olacak (yani herşeyi bir anda kullanıcıya gönderemem, (yaklaşık aylık 60GB))?
  • Statik otomatik analiz sonuçları yeterli olur mu (Alternatif fikir(Crontab gibi))?
  • Form oluşturup raporları başka bir veri tabanında(indexleri tabi) tutup kullanıcıya göndermek ?
Açıkçası kafam biraz karıştı, aslında hedef en az sistem yükü ile en iyi kullanıcı memnuniyetini yakalamak.

Son düzenleme:
Anketinde MsSql server göremedim.

Ayrıca Veritabanı modeli hakkında biraz daha bilgi verirmisin.

Örneğin Database - Tablolar ve içersindeki alanlar gibi.

Veri tabanı NOSQL .

Basit tanımlama ile veri modeli :
[DB_ADI] = AY
[Collection] = Gün
[GİRDİ] = Dakika

MySQL çevirirsek :
DB_ADI = Bağlanılacak veri tabanı
Collection = Tablo Adı
GİRDİ = Entry (Kayıt)

Entry örnek data şekli ektedir(dakikalık).
Dakika_adı = Enrty_name
İçerik:
{"1703":"val":{"saniye0":[liste],"saniye59":[liste]}}
Fazlalık yük olmasına rağmen birim adlarını tam olarak yazdım ki scadada operatör öğe eklerse dinamik olarak veri tabanında değişiklik oluyor(web sayfasında da vs vs)

Ekli dosyalar

• dakikalık_kayıt.txt
    211.4 KB · Görüntüleme: 14
NOSql Bilmiyorum ancak çok yoğun bir veri kaydı olduğu kesin.

Bizler önceliklekle database tasarımı kısmında tek tabloda bir çok alan yaratmak yerine tabloyu bir identity altında birçok tabloya böleriz, bu küçün tabloların herbirinde bağlı oldukları ana tablonun id si tutarız ve böylece tabloların içerisindeki alanlarda boş veri kaydedilmesinin önüne geçmiş oluruz. Tabi bahsetmiş olduğun tüm kayıtların hepsini tek seferde kayıt yapman gerekiyorsa tabloları bölmenin bir anlamı yok.

Tree metodu nosql de kullanılan metoddur. Null değerler barındırmaz(veri yoksa anahtarı da yoktur).
Veri analizi için (vektörel grafik) sorgular oluştumam lazım ama performans ile ilgili sıkıntılar var(sistem yükü).
Sabit raporlamayı deneyeceğim anlaşılan.

Sn Seagate Sistem yüklü derken şunu söyleyebilirmiyiz:
  • Database boyutu yükseldiğinden dolayı şişti ve hantallaştı.
  • Sunucu sürekli yazma ve okuma yaptığından dolayı sistem kaynaklarını çok fazla kullanıyor.
  • Yine sunucuya çok fazla veri girişi ve çıkışı olduğundan dolayı lan ile ilgili sorunlar yaşıyorum.
Ayrıca merak ettiğim diğer bir konu raporlama ile ilgili. Raporlamayı sunucu üzerinde mi çalışııtırıyorsun yoksa sunucu sadece database sunucusu mu ?

Forum istatistikleri

Konular
129,025
Kullanıcılar
451,273
Son üye
Cerdemli

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri