VFD marka karmaşası

Kaç gayme abi :D

@Suat_Korkmaz asenkron motorlarda güç faktörü yaklaşık 0.7 dir. Ancak bu ayarı hiç değiştirmeden devam edebilirsiniz. Tahmin ediyorum ki default 1 olarak girilmiştir. Bu şekildeyse bence değiştirmeyin...
Bu arada enerji vermeden şu konuya çok dikkat edin : Motor etiketi...
Sürücünüz 220V beslemeli olduğuna göre motor etiketinde 220v yazan kısmın yanında üçgen sembolü var.
Bu motoru 220V da üçgen bağlamanız gerekiyor diyor...
Üçgen bağlantı için de motor klemens kapağında genelde atlamaları ne şekilde bağlayacağınız yazmakta. Örnek olarak bir motor klemensi ekliyorum. Ancak sizdekini mutlaka teyid ederek bağlayın..

Ekli dosyalar

• etiket son hali açıklamalı.png
    etiket son hali açıklamalı.png
    444.8 KB · Görüntüleme: 25
  • ucgen-baglanti1.jpg
    ucgen-baglanti1.jpg
    15.5 KB · Görüntüleme: 25
Moderatör tarafında düzenlendi:
Benim kullanacağım motor resimdeki motorun aynısı. Etiketinde PF veya COS bilgisi yer almıyor. Tepesinde bağlantı için bir konnektör var ve bu 4 pinli. 3 tanesi faz için, bir tanesi de topraklama için. Yani istesem de yıldız veya üçgen bağlayamıyorum : )

sku_79458_1.jpg

Benim kullanacağım motor resimdeki motorun aynısı. Etiketinde PF veya COS bilgisi yer almıyor. Tepesinde bağlantı için bir konnektör var ve bu 4 pinli. 3 tanesi faz için, bir tanesi de topraklama için. Yani istesem de yıldız veya üçgen bağlayamıyorum : )

Ekli dosyayı görüntüle 38781

Aletin üzerinde 220V yazıyor, içeriden üçgen bağlıdır bu :) kazara 3 fazlı vfd bağlarsanız yanar :)
Cosf konusuna takılmayın 0,8 ile 1 arasında seçebilirsiniz. Sürücü zaten motorun halinden anlar :)

Anladım. Ben o parametreyi default ayarında bırakayım.

Teşekkür ederim.
Peki kaç kohm'luk bir potansiyometre kullanmam gerekir? Kılavuzda 5kohm okudum diye hatırlıyorum ama enim olmak isterim. Bir de paneldeki gibi start/stop butonları kullanmam gerekiyor. Ne tür buton kullanabilirim? Ve bu butonları nereye, nasıl bağlayacağım? : )

Moderatör tarafında düzenlendi:
Peki kaç kohm'luk bir potansiyometre kullanmam gerekir? Kılavuzda 5kohm okudum diye hatırlıyorum ama enim olmak isterim. Bir de paneldeki gibi start/stop butonları kullanmam gerekiyor. Ne tür buton kullanabilirim? Ve bu butonları nereye, nasıl bağlayacağım? : )

Potansiyometre olarak 5k veya 10k kullanabilirsiniz. Eğer çok çok hassas hız ayarı isterseniz çok turlu potansiyometre tavsiye ederim.

Start stop butonları için Emas(yerli) yada Schneider (Tercihim) ikiz buton kullanmanızı tavsiye ederim.
Ya da 1-0 mandal buton da olur,butona basmak yerine çevirmeli tip olur bu şekilde.

İkisinden de örnek resim koyayım. Hangisini tercih ederseniz bağlantısını da ona göre seçer yaparız...

Ekli dosyalar

• ikiz buton.jpg
    ikiz buton.jpg
    81.1 KB · Görüntüleme: 16
  • mandal buton.jpg
    mandal buton.jpg
    48.4 KB · Görüntüleme: 16
Page 12'de DO2 var. Dikkat etmek gerekli.. Belki kullanırsın o çıkışı..

Forum istatistikleri

Konular
128,833
Kullanıcılar
450,929
Son üye
tuanayildiz

Yeni konular

Geri