vinç kumandası

Arkadaşlar merhaba çok önemli bir sorum olacaktı
bir motor düşünün bu motor çift hızlı olacak
kumandanın yavaşına bastığımızda yavaş kontaktörü çekecek
biraz daha güçlü bastığımızda hızlı kontaktörü devreye girecek yavaş kontaktörü devreden çıkacak .
hızlı çalışırken elimizi bıraktığımızda motor 3 sn daha çalıştıktan sonra duracak.
bu devreyi yapamadım.
kısmen yaptım ama olmadı. ben elimi hızlı çektiğimde hemen duruyor
yavaş çektiğimde oluyor.ama patron bunu istemiyor.lütfen yardım edin.:eek::eek::eek:

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
motor özelliklerini veririseniz yardımcı olmaya calışırım 3 fazlı bir motoru iki kontaktörden cift kademe yapma olanagın yoktur.. motor için ve motorun özelliiklerini yani etiket degerini verirsen sevinirim yapıcam dedin şey vincmi yoksa rediktör üzerindendenmi kayış kasnakmı yoksa direk motorlamı çalıştırcaksınız..

yapacağım iş vinç
ikincisi motorun etiket değerleri şimdilik yok zaten gerekte yok çift hızlı motor
düşük devirde 2.2 kw 1000 d/dk
yüksek devirde 5 kw 1000 d/ dk diyelim

bu vinc yukarı aşşagı ve sağa sola gidecekmi ?

elbette ama bunlarla ilgili bir sıkıntı yok
tek olay kaldırmada ki çift hız olayının yüksek devirden duruşa geçmesi anında 3 sn daha çalışması olayı

şunu demek istiyorum sen bunu vinc kuamndası ustundenmi yapmak istiyorsun yoksa butonlamı yapmak istiyorsun

dostum vinç kumandasının üzerinden yapılacak
çift hızlı vinç kumandaları var ya
biraz basıyosun yavaş devirde
birazdaha basıyosun hızlı devirde çalışıyor

teori olarak yardım edeyim sana vinc kumandalarında bir butonda 3 kontak vardır.. 2 acık bir kapalı olmak şartıyla.. baglanmasını soyleyim size..

birinc kontak- motor birinci devir
ikinci kontak kapalı kontal birinci butona tam anlamıyla basıldıgında birinci kontagın muhurlemesini keser
ücüncü kontak ise.. motorun 2 inci kademe hızlanmasını sağlar..

bir butonda 3 kontak olması lazım eger iki kontak var ise. o zaman birinci kademeye az bastıgında calışır 2 inci kademeye tam bastıgında birinci kademe kapanır.. ama malasef bu yok butonlarda onun için bir butonda 3 kontak olması şart kapalı ve acık olması şart.

dostum teoriğini biliyorum ama pratikte oluşmuyor işte
eğer bir şemayla yardım edebilirsen bende inceleyip olup olmayacağını bildirebilirim.
ayrıcada vinçlerde birinci kontağın mühürlemesi diye birşey yok vinçler elini basılı tuttuğun sürece hareket eder.mühürleme olayı yoktur

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,817
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri