Vintage Kasetçalar,Radyo da Hiç Ses Yok.Mekanizma Krem Gibi Bir Madde ile Sıvanmış !

Sanırım 40'lı yaşlarda olan bir kasetçalar,radyo cihaza elektrik verdigimde kasetçalar çalışıyor,play,ileri geri sarma aktif ancak hiç ses cıkmıyor.

Fısıltı,parazit vb birşeyde olsa hiç ses yok.
Radyoda da durum aynı.

Cihazı açtım hoparlörü ölçtüm omaj degeri aldım,saglam görünüyor.

Arkasında elektrik kablosunun çıktıgı noktanın yanında bir düğme var ac-dc ibaresi var.Bu nedir,bunu dc'ye alıp denemeli miyim,ses sorunua bu sebep olabilir mi?

Ayrıca yine bir dügme var orta bölümde,Fotografta görüşdügü gibi,bunun fonksiyonu nedir,ses sorununa neden olabilir mi,konumunu değiştirip denemeli miyim?

Bu sorunun nedeni ne olabilir arkadaşlar?

Ve ayrıca cihazı actıgımda kaset mekanizması üzerinde fotografta gördügünüz gibi siyahımsı renkte,el kremi kıvamında bir yağ gibi madde sıvanmışcasına her yerine sürülmüş.
Bir miktarını aldıgım halde fotografta ki gibi hala çokca durmakta mekanizma üzerinde.
Bu nedir,fabrikasyon birşey mi yoksa tamirci işi mi?

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    95.2 KB · Görüntüleme: 22
  • 2.JPG
    2.JPG
    87.6 KB · Görüntüleme: 21
  • 3.JPG
    3.JPG
    191.2 KB · Görüntüleme: 22
Bildiğim kadarıyla cevaplayayım.
1- Ac/Dc pil ile çalışacaksa DC seçilecek, normal Şebeke elektriği ile çalışacaksa AC seçilecek.
2- 1 numaralı resim sanırım ein modunda olacak. Aus harici çıkış anlamına geliyor olabilir. Aus modunda iken Ohrhoerer yazan kısımda kulaklık ile deneyebilirsiniz.
3- Mekanik aksam üzerindeki madde sanırım gres yağı tarzı bir şey, mekanizmanın daha sağlıklı çalışması için. Ses problemine yol açacağını düşünmüyorum. Kaldı ki elektronik kart üzerinde değil, sadece mekanik mekanizma üzerinde.

Bildiğim kadarıyla cevaplayayım.
1- Ac/Dc pil ile çalışacaksa DC seçilecek, normal şebeke elektriği ile çalışacaksa AC seçilecek.
2- 1 numaralı resim sanırım ein modunda olacak. Aus harici çıkış anlamına geliyor olabilir. Aus modunda iken Ohrhoerer yazan kısımda kulaklık ile deneyebilirsiniz.
3- Mekanik aksam üzerindeki madde sanırım gres yağı tarzı bir şey, mekanizmanın daha sağlıklı çalışması için. Ses problemine yol açacağını düşünmüyorum. Kaldı ki elektronik kart üzerinde değil, sadece mekanik mekanizma üzerinde.
Teşekkür ederim.
Gayet mantıklı görünüyor .
Ses sorununa ses dügmesi potans sebep olabilir mi peki?
Deformasyon görünmüyor,tamirde görmemiş cihaz.
Fakat potanslarda tamamen sessiz bırakma gibi bir arıza durumu oluyor mu,bilginiz var mı acaba?

Teşekkür ederim.
Gayet mantıklı görünüyor .
Ses sorununa ses dügmesi potans sebep olabilir mi peki?
Deformasyon görünmüyor,tamirde görmemiş cihaz.
Fakat potanslarda tamamen sessiz bırakma gibi bir arıza durumu oluyor mu,bilginiz var mı acaba?
güzel insan, ses düğmesinin on/off özelliği yoksa başka Bakım, varsa başka bakım ister. deformasyon sadece çalışmakla olmaz. uzuuuuun süredir yattığı için bir çok bileşen, özellikle kondastörler bizim tabirle kurumuş (özelliğini kaybetmiş) olabilirler. sondan başa doğru ölçüm yaparak elektrik iletimini kontrol etmeniz gerekir. ac kablosundan başlayarak içeriye doğru yavaş yavaş ölçerek ilerleyiniz. ve değer yitirmiş/ bozulmuş parçaları değiştiriniz. gelişmelerden bizleri de haberdar ediniz.

güzel insan, ses düğmesinin on/off özelliği yoksa başka bakım, varsa başka bakım ister. deformasyon sadece çalışmakla olmaz. uzuuuuun süredir yattığı için bir çok bileşen, özellikle kondastörler bizim tabirle kurumuş (özelliğini kaybetmiş) olabilirler. sondan başa doğru ölçüm yaparak elektrik iletimini kontrol etmeniz gerekir. ac kablosundan başlayarak içeriye doğru yavaş yavaş ölçerek ilerleyiniz. ve değer yitirmiş/ bozulmuş parçaları değiştiriniz. gelişmelerden bizleri de haberdar ediniz.

Ses potansı ac-kapa fonksiyonlu degil.

Minik iki ayrıntı buldum onları yazayım,belki fikir uyandırır arızaya dair.

Birincisi,asagı ekledigim fotografta işaretli nokta lehimden ayrık haldeydi,farkedip tekrar o noktaya lehimledim.
Sanırım krsital okuyucudan gelen kablolar oradakiler ve record fonksiyonuna ait dügme.
LKehim sonrası denedim yine ses alamadım.

Hoparlörün kablolarının kart üzerinde gittigi noktaya baktım,cihazın arkasındaki kulaklık girişi.
Kulaklık takıp denedigimde hem radyo hem kasetçalardan ses aldım normal şekilde.
Sadece belki hafif toz yada hafif oksit nedenle,kulaklık jackını tam oturttugumda ses az,ucundan sokulmus halde tuttugumda ses yüksek şekilde geldi kulaklıga.

Şu halde sormak istedigim; kulaklıga ses geliyor,hersey normalse,hoparlöre neden gelmiyor,nereye bakmalıyım?

Acemiye anlatır şekilde yazarsanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    157.1 KB · Görüntüleme: 8
Benim mesajımdaki 2. maddeyi uyguladınız mı ? Mevcutta AUS modunda olan anahtarı EIN moduna alıp denediniz mi?

Benim mesajımdaki 2. maddeyi uyguladınız mı ? Mevcutta AUS modunda olan anahtarı EIN moduna alıp denediniz mi?
Evet denedim,ses gelmedi hoparlöre.Kulaklık takılı iken ses varken o tuşu değiştirdigimde de seste kesilme,kapanma,değişme olmadı.

O zaman, mevcut hoparlörleri kontrol ettiniz sağlam, yollar sağlam ve orada tıkanmış ve herhangi bir tamirciye de gitmek istemezseniz tek çare basit çözüme gitmek kalır. Hoparlör kablolarını karttan ayırarak kulaklık soketindeki ses çıkışlarına lehimlemek.

Muhtemelen AUS modu çıkışı belki de sol taraftaki yuvarlak sokete veriyor olabilir. AUS modunda o soketin ayaklarını karttan kontrol etmek gerekir.

O zaman, mevcut hoparlörleri kontrol ettiniz sağlam, yollar sağlam ve orada tıkanmış ve herhangi bir tamirciye de gitmek istemezseniz tek çare basit çözüme gitmek kalır. Hoparlör kablolarını karttan ayırarak kulaklık soketindeki ses çıkışlarına lehimlemek.

Muhtemelen AUS modu çıkışı belki de sol taraftaki yuvarlak sokete veriyor olabilir. AUS modunda o soketin ayaklarını karttan kontrol etmek gerekir.
Dün hoparlörü ölçtügümde deger sabitlenmeden cok yavas sekilde yükseliyordu,cok önemsemedim.
Şimdi siz söyleyince tekrar ölçeyim dedim.
02 li kohm degerle baslayıp 100 k ohm gibi degere hızlıca tırmanıp sonra sıfırlanıyor deger.

Sanırım hoparlör sorunlu,ne dersiniz?
Benzer cıkma bir hoparlör baglayıp digerini sökmeden denemek saglıklı olur mu?

Sökmekte istemiyorum,kartı kaldırırsam radyo ipi ve meknaizması orada ve bozarsam toparlayamam diye düşünüyorum.
Radyo ipi faciası yaşamıştım bir defa cünkü.

O ölçüm sanki kondansatör ölçümünü hatırlattı bana. Sanki hoparlör bozuk da devre tarafındaki bir kondansatörü ölçüyorsunuz gibi. En azından kablonun kart tarafını değil de hoparlör kısmından lehimlerini sökün, çalıştığından emin olduğunuz bir hoparlör ile deneyin.

Forum istatistikleri

Konular
128,700
Kullanıcılar
450,723
Son üye
xzapotax

Yeni konular

Geri