Watt değerini nasıl artırabilirim ?

ironice

Üye
Selamlar değerli üstatlar,
Su filtreli bir boyama kabini yapıyorum, ancak bir sorunla karşılaştım. Elimdeki TD Silent 160/100 fan, ne yazık ki sudan havayı çekemiyor. Kullandığım fan 29W gücünde ve kabinde sadece 2-3 dakika çalışıp duracak şekilde kullanacağım.
Sorum şu: Bu fanın gücünü 29W'tan daha yüksek bir seviyeye çıkarmam halinde motor yanar mı? Ancak dikkate alınması gereken bir durum var: Fan, 24 saat boyunca çalışmayacak, günde sadece 1-2 dakika, en fazla 3-4 kez çalışacak.
Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Watt değerini ayarlı dimmer eşliğinde artırabileceğim kompenatlar mevcut mu ?

Ekli dosyalar

• IMG_20240914_123150.jpg
    IMG_20240914_123150.jpg
    141.1 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20240914_123210.jpg
    IMG_20240914_123210.jpg
    173 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20240914_123244.jpg
    IMG_20240914_123244.jpg
    158.4 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20240914_151413.jpg
    IMG_20240914_151413.jpg
    103.9 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20240914_151422.jpg
    IMG_20240914_151422.jpg
    117.1 KB · Görüntüleme: 15
güzel insan, yüksek voltaj vererek motor gücü arttırılmaz (ki zaten veremezsin), kısa süreli devir yükselse de motor yanar. video sitelerinde motor devrini/gücünü arttırmak için videolar izlediysen hiçte amatör işi değil bilmelisin. yapacağın yani motor gücünü arttırmanın en kolay yolu aynı çap ve voltajda daha güçlü bir fan bulmak olacaktır. mekanizmaya bağlı bir sistem üzerinden voltaj ve amper çekiyorsa harici besleme yapmak gibi bir seçeneğin olacaktır. cihazı bilmediğim için, suyu havalandırmayı denedin mi? (mini bir kompresör ile) nasıl çalışır, ne işe yarar, nasıl kullanılır, amacı nedir bilmediğim için saçma tavsiye vermiş olabilirim. o saçma olanları dikkate alma.

Selamlar değerli üstatlar,
Su filtreli bir boyama kabini yapıyorum, ancak bir sorunla karşılaştım. Elimdeki TD Silent 160/100 fan, ne yazık ki sudan havayı çekemiyor. Kullandığım fan 29W gücünde ve kabinde sadece 2-3 dakika çalışıp duracak şekilde kullanacağım.
Sorum şu: Bu fanın gücünü 29W'tan daha yüksek bir seviyeye çıkarmam halinde motor yanar mı? Ancak dikkate alınması gereken bir durum var: Fan, 24 saat boyunca çalışmayacak, günde sadece 1-2 dakika, en fazla 3-4 kez çalışacak.
Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Watt değerini ayarlı dimmer eşliğinde artırabileceğim kompenatlar mevcut mu ?
Motorun gücünü değil hızını arttırmak lazım.
Elektrik süpürgesi gibi olmalı.
Boruyu suya fazla sokmanada gerek yok.
1mm-3mm girse yeterli.

Değerli üstatlarım yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
Evet motorun gücünü değil hızını artırmam gerek. Boruyu suya az daldırdığımda da maalesef sonuç değişmiyor. Peki üstatlarım motorun hızını nasıl artırabilirim ?

Değerli üstatlarım yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
Evet motorun gücünü değil hızını artırmam gerek. Boruyu suya az daldırdığımda da maalesef sonuç değişmiyor. Peki üstatlarım motorun hızını nasıl artırabilirim ?
güzel insan, ne yazık ki motorlara overclock yapılamıyor. neyse o.

Redüktör gibi bir dişli sistemiyle ya da kayış kasnak sistemi ile, eğer motor zorlanmaz ise, fanın devri artırılabilir. Ya da daha güçlü ve yüksek devirde bir motor edinmelisiniz.

Motor cift devirliymiş. Eger dusuk devirde calistiriliyorsa yuksek devir sargisi devreye alinarak bi deneme yapilabilir.

Motor cift devirliymiş. Eger dusuk devirde calistiriliyorsa yuksek devir sargisi devreye alinarak bi deneme yapilabilir.
selamlar üstadım. Evet çift devirli ilk kurulumda ki max hızmış. Ben gene bir deniyeyim dedim maalesef 2. devirde de bir sonuç alamadım. Şimdi uygun fiyatlı güçlü motorlara bakıyorum. Bir tane buldum sizlerinde yorumlarını merak ediyorum.
https://www.havalandirmagross.com/urun/kayites-kaf-150-plastik-karma-akisli-kanal-fani-504m3-h

Şuan kullandığım fandan 3 kat civarında daha güçlü olduğunu anladım. Kafa çapı biraz büyük ona göre yeni bir tasarım yapmam gerekecek.

selamlar üstadım. Evet çift devirli ilk kurulumda ki max hızmış. Ben gene bir deniyeyim dedim maalesef 2. devirde de bir sonuç alamadım. Şimdi uygun fiyatlı güçlü motorlara bakıyorum. Bir tane buldum sizlerinde yorumlarını merak ediyorum.
https://www.havalandirmagross.com/urun/kayites-kaf-150-plastik-karma-akisli-kanal-fani-504m3-h

Şuan kullandığım fandan 3 kat civarında daha güçlü olduğunu anladım. Kafa çapı biraz büyük ona göre yeni bir tasarım yapmam gerekecek.
https://ideacdn.net/idea/ef/10/myassets/products/823/kaf150.jpg?revision=1697143329
verdiğin bağlantıda basınc/debi eğrisi verilmiş.
kaf150.jpg

200m3/h karşılığında 200 pascal yazıyor.
Bu yaklaşık olarak 20 milimetre =2 santimetre su yüksekliği demek.
Fanın çıkış borusunu 2 cmden fazla suya sokma.
Eğer 2 santimetre suya soktuğun halde hava kabarcığı çıkartmıyorsa geri iade et.
https://www.convertunits.com/from/Pa/to/mmH2O pascalı milimetre su yüksekliğine çevirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsin.
Eski elektrik süpürgesi varsa onu kullan. Bunların basınçları düşük.

Dışarı üfleyen tarafı suya sokmalısın. Emiş tarafını sokarsan güçlü ise suyu boşaltıp bitirir.

Forum istatistikleri

Konular
129,329
Kullanıcılar
451,786
Son üye
Beyzaozyurtlu

Yeni konular

Geri