wincc buton

haledemedim kardeş yaa...

yine hata veriyor...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
arkadaşlarım uzun zaman ilgilenemedim forumla.ancak bu geceye nasip oldu cevap vermek.

öncelikle wincc projemize bir tane bit memory e atanmış kontak adlı tagi ekleyelim.plc mizde de bu kontak bir cikisi aktif ediyor olsun.

daha sonra wincc de bir buton ekleyelim.sağ tuş properties kısmından events seklemesini tıklayıp buradan press left olayı kısmından vbs action menusune girelim.buraya şu kodu yapıştıralım.

Dim cikis
Set cikis = HMIRuntime.Tags("kontak")
Dim deger
deger = cikis.Read

If deger= 0 Then
cikis.value = 1
cikis.Write
End If

If deger = 1 Then
cikis.value = 0
cikis.Write
End If

programı biraz uzun yazdım.elbet az daha kısaltılabilir.en aciklayici bu sekilde oldu sanirim.şöyle ki;

wincc de tanımladığımız kontak adlı tagi bu ufak programcik içerisinde cikis adli değişkene atadik.bu işlemi

Dim cikis
Set cikis = HMIRuntime.Tags("kontak")

satırları yaptı.

Daha sonra kontak taginin anlık değerini ne olduğunu öğrenmek için read fonksiyonunu kullandık.okunana değer "deger" adlı değişkene atandı.bu işlemi

Dim deger
deger = cikis.Read

satirlari yapti.

daha sonra kontak taginin degeri 1 ise 0, 0 ise 1 yapan komutlar eklendi.bu ise

If deger= 0 Then
cikis.value = 1
cikis.Write
End If

If deger = 1 Then
cikis.value = 0
cikis.Write
End If

satırları ile yapıldı.

gördüğünüz gibi tag üzerinde temel değer okuma ve yazma işlemleri bu şekilde rahatlıkla yapılabiliyor.

artık tek butonla bir cikisi kontrol edebiliriz.iyi çalışmalar dilerim.

Arkadaşlar,
Bir konuda yardımınızı istiyorum. Wincc ile motor çalıştırmak istiyorum. Bunu iki botun kullanırak yapabiliyorum. Benim öğrenmek istediğim, motor resminin üzerine tıkladığım zaman sayfayı değiştirmeden küçük bir pencere açmak istiyorum ve motoru bu penceredeki butonlar ile çalıştırmak istiyorum. Baktığım kadarı ile bu iş için hazır bir özellik yok. Bu iş için VB ile kod yazmak mı gerekiyor? konu hakkında yardım ederseniz sevinirim.

Arkadaşlar,
Bir konuda yardımınızı istiyorum. Wincc ile motor çalıştırmak istiyorum. Bunu iki botun kullanırak yapabiliyorum. Benim öğrenmek istediğim, motor resminin üzerine tıkladığım zaman sayfayı değiştirmeden küçük bir pencere açmak istiyorum ve motoru bu penceredeki butonlar ile çalıştırmak istiyorum. Baktığım kadarı ile bu iş için hazır bir özellik yok. Bu iş için VB ile kod yazmak mı gerekiyor? konu hakkında yardım ederseniz sevinirim.

Arkadaşlar,
Bu konunun bilinmediğine inanmıyorum. Her ne kadar paylaşım sitesi de olsa bu tür sitelerde bazı bilgiler para karşılığı satılıyor. Bu konu için böyle bir talebi olan varsa mesaj atsın görüşelim.

Forum istatistikleri

Konular
128,935
Kullanıcılar
451,112
Son üye
NecmettinOZKARAKAYA

Yeni konular

Geri