windows 10 64 bit işletim sistemine plc kurma?

Arkadaşım buraya dosya sahipliği / erişim yetkisi ve dinamik kütüphaneler konusunda yazı yazsam içinizden çoğu "insan okuyacak bunu, az özet geçseydin" der.

Kabaca anlatmak gerekirse:
  • Dosya yazma izinleri (kurulacak dizin)
  • Sistem dosyalarına erişim hakkı(Güvenli modda kurmak sorununu çözmez)
  • Uygulama için gerekli kütüphaneler (32/64 bit, .NET, mscvrtX vs vs)
  • Donanım iterasyonu varsa erişim demetinin yetkilendirmesi ("Run as root" oldu, püskevit alır mısın ?)
  • Uygulama kitaplığında gerekli modüllerin sisteme kaydedilmesi("XXX.dll not found" aha orda kullansana !)
Sonuç :
Tüm sistemlerde sorunsuz çalışan markaları kullan. Yada küçük beylerin ilgili versiyonu çıkarmasını bekle.
WPLSoft wine da bile çalışıyor(Ben kullanıyorum, herhangi bir sorunu yok !)

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Güvenli mod yalnızca işletim sistemini çalıştıracak minimum uygulamaları aktif eder. Geri kalanını devredışı bırakır. Bu sebeple eğer programın bilgisayara kurulmasını engelleyen başka bir uygulama varsa pasif durumda olacağı için program kurulurken hata payı daha düşük olacaktır.

Kütüphanelerden bahsederken, .NET çalışma ortamının son sürümü her zaman kendinden önceki sürümleri destekler. İşlemcinin veri işleme kapasitesi 32 ya da 64 bit olması windowsun eski sürümünde çalışan bir uygulamanın yeni sürümde çalışmayacağı anlamına gelmez.

Yalnız şöyle bir durum var, kütüphaneler yalnızca .NET'den ibaret değildir, bu yüzden her kütüphaneyi her işletim sistemi desteklemez.

"Kütüphanelerden bahsederken, .NET çalışma ortamının son sürümü her zaman kendinden önceki sürümleri destekler."
Yanlış biliyorsun !

Bize C# programlamada öğretilen şey bu. Yanlış biliyorsam öğretenin ayıbı.

Bize C# programlamada öğretilen şey bu. Yanlış biliyorsam öğretenin ayıbı.
Böyle bir cümle kurarsan "akan sular durur!".
Destek diye bir şey yok ! Misal, bir kütüphane düşünün sistemin tüm kaynaklarına erişimi var(ram,cpu,cache. bahsettiğimiz .NET 3.5) diğer tarafta ciddi anlamda güvenlik güncellemesi görmüş sistemin son versiyon .NET 4.X kitaplığı ise hiçbir şeye erişemez. Erişirse bu kendi ile çatışmaz mı ? Peki bu yazılım sertifikalarının parası kime gidiyor (Digital Signature)? Hem güvenli hem de tüm kaynaklara erişim hakkı saçma değil mi ?
WOW64 dizinini kullanan sistem nasıl olurda 32 Bitlik bir uygulamayı sorunsuz çalıştırabilir ? Uygulama kurulumu ile uygulamanın çalışması apayrı şeylerdir.

Farkındaysanız C:\ dizininde iki adet klasör var, biri Program Files (64 bitlik uygulamalar buraya kurulur), diğeri Program Files X86 (32 bitlik uygulamalar buraya kurulur).

Ayrıca microsoftun kendi sitesine bakarsanız son sürümün her zaman önceki sürümleri destekleyeceğini görebilirsiniz.
Kaynak:
(Geriye dönük uyumluluk)
https://msdn.microsoft.com/tr-tr/library/ff602939(v=vs.110).aspx

Farkındaysanız C:\ dizininde iki adet klasör var, biri Program Files (64 bitlik uygulamalar buraya kurulur), diğeri Program Files X86 (32 bitlik uygulamalar buraya kurulur).

Ayrıca microsoftun kendi sitesine bakarsanız son sürümün her zaman önceki sürümleri destekleyeceğini görebilirsiniz.
Kaynak:
(Geriye dönük uyumluluk)
https://msdn.microsoft.com/tr-tr/library/ff602939(v=vs.110).aspx
Sanırım anlatamadım. Geriye dönük destekleyeceğini söylüyor ama "kendi yazılımlarını", benim yazdığım kıçı boklu uygulamaya da destek verecek anlamına gelmiyor. Ayrıca yukarıda "digital signature" diye bir şey yazdım sırf okuyan arkadaşlar birşeylerin farkına varsın diye !
@kaptan_

Son düzenleme:
NEbjNX.jpg

Ben böyle bir hata alıyorum yönetici olarakta denedim uyumluluk modunuda denedim aynı

Uygulama işlemci 64 bit ile uyumsuz, x64 destekleyen uygulamayı indir.

Sanırım anlatamadım. Geriye dönük destekleyeceğini söylüyor ama "kendi yazılımlarını", benim yazdığım kıçı boklu uygulamaya da destek verecek anlamına gelmiyor. Ayrıca yukarıda "digital signature" diye bir şey yazdım sırf okuyan arkadaşlar birşeylerin farkına varsın diye !
@kaptan_
.Net fremework zannettiğiniz gibi bir şey değil. Windowsta çalışan bütün uygulamalar .NET üzerinde çalışır. kendi uygulaması diye bir şey yok ;) Ya bu konu çok uzadı da, başka bişey konuşalım, sonuçta ikimizde çok şey bilmiyoruz :D

Forum istatistikleri

Konular
128,831
Kullanıcılar
450,923
Son üye
Ratelarus

Yeni konular

Geri