Wood Mood 3 Eksen Cnc Projesi.

Aynen :)

Normal rulman olsa da sorun olmaz seni eskitir.
Normal 2 adet rulmanı biri diğerini gerdirecek yani bilyeleri bir tarafa bastıracak şekilde monte ederseniz olur.
Diş çekip somun kullanmıyorsanız ( emniyetli somun şart ) segman ilede our , rulmancılarda layner dedikleri ince özel pullar olur , onlarla boşluğu sıkıştırabilirsiniz )
Omuzlu rulmanlarda yaslandığı taraf az daha fazla olur o kadar.
Bizim sistemlerimizde o kadar büyük eksenel yükler yok , devirde yok .
Normal rulmanların eksenel yüklerine bakın anlarsınız.
BK ları pahalı yapan yatakları , imkanı olan için yazık o paralara.
Duyguların hassas olduğu zamanlarda şöyle yapın.
Her iki tarafa da badem rulman takın.
Birini sıkın sonra diğerine ters yönde olabildiğince çok kuvvet uygulayarak sıkın.
( mili bir tarafa rulman göbeğini diğer tarafa )
Bu durumda rulman boşlukları alınmış ve vida her iki tarafa oynayamaz hale getirilmiş olur ki zaten maksat budur.
Torna imkanı olup da büte kullanmayanın aklı kıttır.
Bir tarafı büteler ile sabitleyin ( büte yanında normal rulman bile gerekmez çünkü bizim sistemlerde radial yük ( kendi ağırlığı hariç hiç yoktur o da büteyi gıdıklamaz bile ) diğer tarafa ucuz badem.
Boy kısa ise mesela Z eksende tek tarafa büteler o kadar diğer uç serbest..

Cebinizde kalan para ile çay demleyip benim yerime için..

Meraktan soruyorum.. biraz konu dışı olacak, malzemesi olarak hangi malzemenin içerisine yiv açılabilir? ve sağlıklı olabilir? Kestamit mi? derlin mi? PVC mi? esneme katsayısı az, yüksek mukavvemet değerine sahip, kolay işlenebilen?

Şu şekilde bir montaj düşünürsek hangisini tercih edersiniz?

Ekran Resmi 2015-08-23 19.42.58.png

Hepsine yiv acilir ama benim tercihim delrin olurdu.

Bu arada, epoxy ve ahsap talasi karisimi oldugunu tahmin ettigim bir malzeme var. Bu malzemenin daha cok kayisin motor tarafinda kasnak olarak kullanildigini gordum. Mile sabitlemek icin metrik 4 setuskur atmislar. Oldukca sikarak bile disleri yalama edemedim. Kompozit malzemeler arasinda karbon kadar saglam. Plastikler yanina bile yaklasamaz. Talas olmasina ragmen sudan etkilenmiyor. Bir parcasini deneme amacli gece boyunca suda beklettim. Hic bir bozulma olmadi. Aksam fotografini cekip ekleyeyim.

Ek :
Belgedeki bilgiler çalıntıdır.
Kullanıldıktan sonra iadesi önerilir..:rolleyes:

Ekli dosyalar

• Plastikler Konusunda Genel Bilgiler.docx.zip
    794.6 KB · Görüntüleme: 12
O bahsettiğin malzeme kraft kağıdı ve resin karışımı sıcak press compact panel olabilir mi? Hani umumi tuvaletlerde kabin yapımında kullanılan malzeme?

Delrin mi daha esnek? Kestamit mi?

Kestamit saçma sapan bir malzeme. Tornada hemen ısınır erir. Sürtünmeye gelmez. Delrine göre daha ucuz fakat senin işini görür mü emin değilim. Ne kadar sert bir malzemeye ihtiyacın var, bilmediğim için "... şunu kullan" diyemiyorum ama ben şahsen kestamiti hayatımdan çıkardım.

Evet dediğin malzeme olabilir.

Başka konuda bahsettiğim tetra pak ambalajının geri dönüşümlü hali mi acaba adı ne geçiyor piyasada? İlk okul 5 e mi giderken, orta okul ilk zamanlarında mı sınıf öğretmenimiz ambalaj atıklarına dikkat çekiyordu okul sırası yapılıyor demişti.

Adını bilmiyorum ama fotoğraftaki gibi 40'luk çubukla çok güzel adam dövülür.

Bu phenolic fiber (fenol fiber), makina tezgah yapımında, dişli yapımında vs kullanılıyor ve mucizevi bir malzeme.. Aslında tam aradığım diyebilirim.. Bu malzemenin levha olduğunu düşünelim, çizdiğim şekildeki gibi bağlantı mümkün olabilir mi? Yada tavsiye edebileceğiniz bir bağlantı şekli var mı? Ayrıca bu malzeme yapıştırılabilir mi? Tutkal, epoxy yapıştırıcı vs?

image.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri