Yıldız üçgen kaçak akım problemi

emodiyator

Profesyonel Üye
Arkadaşlar bulunduğum bölgede tarımsal sulama motorlarındaki ilginç bir durumu başka bir konuda tartışmıştık. Konunun daha iyi anlaşılması ve yeni mesajlar yazmak isteyen yada görüş belirtmek isteyen arkadaşlar için sorunu özetlemeye çalışalım tekrardan. Sorunumuz ana giriş kısmından kaçak akım ölçülmez iken ölçüm noktası 1-2 kısmında pens ampertmetre ile akım görülmesi konusunu incelemiştik. Konu farklı bir başlıkta bayağı hararetli şekilde tartışılmış forum yöneticileri tarafından tartışma mesajları silinmiştir. Konuya forum sakinlerinin yazacağı şeyler olma ihtimali nedeniyle buraya açtım yorum belirtmek isteyen bende engelli olmayan arkadaşların yorumlarını beklerim tekrardan.

sorun.jpg

şekildeki devrede ölçüm noktaları arasında 1-2 kaçak akım pensi yada normal pensampermetre ile ölçüm aldığımızda akım görüyorduk fakat ana tmş yada giriş kısmından ölçüm aldığımızda ise kaçak akımın olmadığını gördük. Konu üzerine Sn. @kocamanusta farklı bir bakış açısı ekleyerek ölçüm noktası 1 kısmına kaçak akım bağladığımızı varsayarak aşağıdaki şemayı ekledi.

kc usta.png

Bunun üzerine bende bakış açısının mantıklı olduğunu muhtemelen kaçak akımın bağlantı noktası 1- veya 2 noktasına bağlandığında muhtemelen devrayi açacağını öngördüğümü bunu deneyip sonuçlarını yazacağımı söyledim ve deneyi yaptım. Sonuçlarda aşağıdaki gibi oldu.

''Resimdeki bağlantıyı yapıp ölçüm noktası 1 kısmına kaçak akım rölesi bağladım enerji verdiğim anda hemen devreyi açtı. Daha sonra kaçak akım rölesi yerine norma k otomat sigorta koydum. Ölçülen değerler aşağıdaki gibi oldu.

Ana kol kaçak akım ölçümü : 0,07 milimamper
Ana kol hat akımı : 12,93 amper faz başına
Ölçüm noktası 1 kaçak akım değeri 63,6 mili amper
ölçüm noktası 2 kaçak akım değeri 63,55 miliamper
Üçgen kol akımları değeri: 7,44 amper faz başına

Görüldüğü gibi üçgen bağlantıda kaçak olarak ölçtüğümüz değer aslında üçgen bağlantıdan kaynaklanan hayali bir kaçak akım ölçümü ana hat akımında kaçak olmadığını görüyoruz. Zira kaçak olsaydı ana hat akımında da kaçak görmemiz gerekirdi.

Bu nedenle kısa mesafeli kabloda neden akım göremediğimin nedeni akım değerlerinin düşük olması nedeniyle milimaper düzeyindeki akımları pensampermetrenin algılamaması olarak değerlendirebiliriz. Çünkü bügün yaptığım ölçümde 63,6 civarı kaçak akımın ölçüm noktası kıyaslamasıyla var olduğunu gördük. ''

Şeklinde tespitlerimi yazdım ve deneyi de kondansatör kullanarak aşağı şemadaki bağlantı şekliyle yaptım

kondan.jpg

Sonuç olarak kısa mesafeli kablolarda akım görülmeme nedeni gücün de düşük olması sebebiyle ufak akımları ölçemediğimizi, büyük güçlerde ise akımın yüksek olması nedeniyle hayali kaçak akımın daha büyük olması nedeniyle klasik pensampermetre ile rahatlıkla ölçülmüştür.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
güzel ustam, konuya en son dahil edilecek olan gereksiz eleman sanırım benim. şimdi azıcık sesli düşüneyim. bu arada saçmalarsam beni mazur görün.
1- pensampermetre ile 3 adet kablo ölçmeyi ben beceremedim hep 0 8sıfır) değeri aldım. haini bildiğimden filan değil. belki benim bilgisizliğim, belki benim hatam, bu konuda bana usta olacak bilgi verecek kişi ile tanışmadım.
2-şimcik, trifaze sistemde bir toprak var, bazılarında nötr var + toprak var, burası beni acayip aşıyor ne nasıl işler hiç anlamam.
3- şimdi buradaki geri dönüşlerde ölçüm ve kaçak akımda neyi kriter alacağız?
4 belkim biz doğru ölçüyoruz ama tasarım sistemi hatalı,
5-belkim yukarıdakinin tam tersi
6-ve / veya hepimizin bildiği ve gözden kaçırdığı bir nane var olabilir mi?
7- kaçak akım var ve toprağa akıyor sorun ne ? çözüm ne ben biliyorum.
8- kaçak akım yok toprağa filan akmıyor. çözüm ne yine bilmiyorum
9- kablo uzunluğu ve omaj değerleri böyle gösteriyor, çözüm ne yine bilmiyorum.
10- yani her iki üç durumda da doğru ama kriterler bizi yanıltıyor olabilir mi?
11- doğruluk göreceli olabilir, bu şartlara ve duruma bağlıdır. diyebilir miyiz?
12- hiç biri salak olan benim safsatalarda bulundum.
13- yine çok fazla düşündüm.

güzel ustam, konuya en son dahil edilecek olan gereksiz eleman sanırım benim. şimdi azıcık sesli düşüneyim. bu arada saçmalarsam beni mazur görün.
1- pensampermetre ile 3 adet kablo ölçmeyi ben beceremedim hep 0 8sıfır) değeri aldım. haini bildiğimden filan değil. belki benim bilgisizliğim, belki benim hatam, bu konuda bana usta olacak bilgi verecek kişi ile tanışmadım.
2-şimcik, trifaze sistemde bir toprak var, bazılarında nötr var + toprak var, burası beni acayip aşıyor ne nasıl işler hiç anlamam.
3- şimdi buradaki geri dönüşlerde ölçüm ve kaçak akımda neyi kriter alacağız?
4 belkim biz doğru ölçüyoruz ama tasarım sistemi hatalı,
5-belkim yukarıdakinin tam tersi
6-ve / veya hepimizin bildiği ve gözden kaçırdığı bir nane var olabilir mi?
7- kaçak akım var ve toprağa akıyor sorun ne ? çözüm ne ben biliyorum.
8- kaçak akım yok toprağa filan akmıyor. çözüm ne yine bilmiyorum
9- kablo uzunluğu ve omaj değerleri böyle gösteriyor, çözüm ne yine bilmiyorum.
10- yani her iki üç durumda da doğru ama kriterler bizi yanıltıyor olabilir mi?
11- doğruluk göreceli olabilir, bu şartlara ve duruma bağlıdır. diyebilir miyiz?
12- hiç biri salak olan benim safsatalarda bulundum.
13- yine çok fazla düşündüm.

Değerli abim kaçak ölçümü bildiğin yük akımı ölçümünden farklı olarak 1 fazlı ise faz notur pensin içine alınarak yapılır.akim bir gidiş bir dönüş olduğu için birbirini sıfırlar ölçü aletinden sıfır okursun fakat yük tarafında arıza varsa bu defa akımın bir kısmı oradan akmaya başlayacağı için bu defa sıfırıin üstüne kaçak miktarı kadar akım görürsün.Basitce böyle ha sistem tamamen 3 fazlı hiç nötür yok bu defa ölçerken 3 fazı pensin içine alırsın fark çıkarsa kaçak akım var diyebiliriz. Sistemde hem monofaze hem 3 fazlı yük birlikte bulunuyorsa bu defa ölçüm alırken hem 3 fazı hemde nötüru pensin içine alıp ölçeriz hepsinde de pensampermetre sıfır vermek zorunda dir normal durumda sıfır vermiyorsa kaçak akım var diyebiliriz.Temel mantığı bu ölçümün uygulamada hemen hemen her cihazda çok küçük miktarlarda kaçak akım oluyor 1-3 miliamper civarı bunu da yok sayarsak normalde sürekli çıkar bu değer akım olayı bu şekilde.

Temel mantık Alman fizikçi kirsofun akınlar kanunudur. Bu şahıs derki giren akım çıkan akıma eşit olmak zorundadır.Yada başka bir deyişle akımların vektörel toplamı sıfır olmak zorundadır. Sıfır değilse sistemde mutlaka kaçak vardır.
Peki kaçak akımın olması ne tür sorunlara neden olur. Örnek TV de izlediğimiz İzmir'de ki çarpılma vakası iki kişi herkesin gözü önünde çırpınarak can verdi.Orada sistemde toroid role yâda kaçak akım rolesi olsaydı o insanlar ölmeyecekti.Bu tür durumlarda termik şalter ler toroid yoksa devreyi açmaz sigorta lar devreyi kesmez giden canların yanında binlerce kw/h enerji toprağa akar ve sayaçlar bunu tüketim olarak yazar.

Bizim yukarıda anlattığımız devrede gerçekte kaçak yok fakat ölçü aletini yanıltan yada bizi ölçüm noktasında yanıltan mevzu şudur girişte kaçak ölçülmez iken neden iki noktada olcuyoru sorguluyoruz.Tum mevzu bu şimdi sorunun bağlantı dan kaynaklandığını bulduk şimdi de nedenini niçinini sorguluyoruz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,418
Kullanıcılar
451,954
Son üye
Tcopur

Yeni konular

Geri