Yardım tavsiyesi istiyorum

Selamün aleyküm abiler bende 60wattlık havya var, bu havya yeterince ısınamadığı içinmidir, yoksa lehimden midir bilmem çalışırken sürekli lehim çamur gibi olup soğuk lehim oluyor, lehimi yaparken malzemeyi oynatmıyorum sabit duruyor, lehim pastası da kullanıyorum, ufak komponentler de sıkıntısız çalışıyorum ama özellikle kalın kablolarda falan beni rezil ediyor, yapışmıyor, UYGUN FİYAT'lı lehim önerisi olan varmı? Uygun fiyatlı hangi lehimi kullanmalıyım?
Önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Selamün aleyküm abiler bende 60wattlık havya var, bu havya yeterince ısınamadığı içinmidir, yoksa lehimden midir bilmem çalışırken sürekli lehim çamur gibi olup soğuk lehim oluyor, lehimi yaparken malzemeyi oynatmıyorum sabit duruyor, lehim pastası da kullanıyorum, ufak komponentler de sıkıntısız çalışıyorum ama özellikle kalın kablolarda falan beni rezil ediyor, yapışmıyor, UYGUN FİYAT'lı lehim önerisi olan varmı? Uygun fiyatlı hangi lehimi kullanmalıyım?
Solomon 40w kalem havya + Feray 60 kalay/ 40 kurşun oranli 1lik lehimi tavsiye ederim.

Ayrıca direk kalın kabloya yut şu hapı der gibi lehim dayamak yerine önce kabloyu havya ya da sıcak havayla isitirsaniz daha başarılı sonuç alırsınız.

1- kalem havya kullanmak zorunda mısınız?
2- en ucuz havya istasyonu bile benim için kalem havyadan iyidir.
3- eğer ekmek yemek için çalışıyorsan takım çalışır el öğünür.
4- bir de bir konuyu bir yere aç, forumda kirlilik olmasın.

1- kalem havya kullanmak zorunda mısınız?
2- en ucuz havya istasyonu bile benim için kalem havyadan iyidir.
3- eğer ekmek yemek için çalışıyorsan takım çalışır el öğünür.
4- bir de bir konuyu bir yere aç, forumda kirlilik olmasın.
Küçük komponendlerde ince kablolarda gayet parlak güzel
Ama kalınlaştıkça hem matlaşıyor, kopuyor, hemde rengi bildiğin gri'ye dönüyor
Özellikle kalın kablolarda yaşıyorum çok bu sorunu

Küçük komponendlerde ince kablolarda gayet parlak güzel
Ama kalınlaştıkça hem matlaşıyor, kopuyor, hemde rengi bildiğin gri'ye dönüyor
Özellikle kalın kablolarda yaşıyorum çok bu sorunu
Havyanda bir sorun yok lehim telin idare eder. Lehim yapma yöntemin yanlış sadece. Lehimi yakıyorsun, öncelikle havyan yeterli ısıya ulaşınca ucunu kaplayacak kadar lehim değdir ardından havyanın ucunu temizle (varsa bulaşık teline batırıp çıkar) . Bundan sonra havyan kullanıma hazır. Lehimleyceğin komponent, kablo vs kalınlığına göre havyayı daha uzun değdirmen lazımdır ancak kalem havyalar (kalitesizleri) fazla ısı uygular bu yüzden işini hızlıca yapmalısın mesela bir kablonun ucunu lehimlerken havyayı kabloya yaklaştır ardından lehim telini havya ya sür, sürdüğün lehimi kabloya temas ettir. 2-3 saniye içerisinde kablo lehimle kaplanmazsa havyanın ucundaki lehimi temizle aynı işlemi tekrar et eğer kablo lehim kaplanmışsa lehim telini değdirmeye devam et.
Bütçen varsa ve bu işi yapacağım diyorsan ya kaliteli bir kalem havya al ya da ısı ayarlı bir istasyon al. Lehim telin 40 kalay 60 kurşun diyor fakat bu oranların gerçek olduğunu düşünmüyorum, imkanın varsa Feray, Kurtel veya Soldex marka lehim teli almanı öneririm. Lehim teli işini kolaylaştırır ancak lehim yapmayı öğrenemezsen hangi ürününde sorun olduğunu anlayamazsın kullandığın ürünlerle defalarca lehim yaptım sadece pratiğe ihtiyacın var.

Forum istatistikleri

Konular
128,879
Kullanıcılar
451,013
Son üye
y0021200

Yeni konular

Geri