Yeni cnc için tavsiyeler

kardeşim kusura bakma ama bunlarla cnc falan yapamazsın. anca 3d printer yaparsın.
bu sürücülerle 1-1.5 amperlik nema 17 küçük motorları çevirirsin
bence sen paranı bunlara harcayacağına biraz daha para koy biriktir adam akıllı bir şeyler al

kardeşim kusura bakma ama bunlarla cnc falan yapamazsın. anca 3d printer yaparsın.
bence sen paranı bunlara harcayacağına biraz daha para koy biriktir adam akıllı bir şeyler al
Kesinlikle haklı.. Çol güzel bir mekanik yaparsın bütün parayı oraya harcarsın ama, 150 liraya bir sürücü alamadıktan sonra, o mekaniği kaldır at yani. Ayrıca, benim 2008de yaptığım bütün hataları tekrarlama yolunda ilerliyorsunuz. Öncelikle, bende en küçük step motorlar alıp, enn ucuz kartları almıştım. Ne ahşap işleyebildim, ne de metal.. Sadece 5 mm kalınlığında dekota. Oda zaten maket bıçağı ile kesilebilen bir malzeme.. Neyse, siz benim yaptığım tasarıma uyacaksanız ki içinde bk bf sonlandırma rulmanları bile var, böyle bir konstruksiyona böyle bir kart almayın. Direk asenyurtta olsun bende olsun m542ler var gayet güzel iş görüyor.. Her motora farklı sürücü şekilde. Tecrübelerimizden faydalanın. Yoksa gerçekten cebinizden çıkar para :(

Kesinlikle haklı.. Çol güzel bir mekanik yaparsın bütün parayı oraya harcarsın ama, 150 liraya bir sürücü alamadıktan sonra, o mekaniği kaldır at yani. Ayrıca, benim 2008de yaptığım bütün hataları tekrarlama yolunda ilerliyorsunuz. Öncelikle, bende en küçük step motorlar alıp, enn ucuz kartları almıştım. Ne ahşap işleyebildim, ne de metal.. Sadece 5 mm kalınlığında dekota. Oda zaten maket bıçağı ile kesilebilen bir malzeme.. Neyse, siz benim yaptığım tasarıma uyacaksanız ki içinde bk bf sonlandırma rulmanları bile var, böyle bir konstruksiyona böyle bir kart almayın. Direk asenyurtta olsun bende olsun m542ler var gayet güzel iş görüyor.. Her motora farklı sürücü şekilde. Tecrübelerimizden faydalanın. Yoksa gerçekten cebinizden çıkar para :(
Kusura bakılacak bir durum yok eğer yanlış bir kelime kullandıysam asıl siz benim kusuruma bakmayın dediğiniz gibi acele etmeden sağlam bir sistem yapayım

Hoby anlamında Uno+Shield+drv8825 ile cnc yapabilir hatta kesimde yapabilirsin.Fakat Nema23 motor kullanman gerekiyor.Bunun markalı örnekleri mevcut OX cnc gibi.
Arkadaşlarıma katılıyorum eğer amacınız onların gibi bir cnc yapıp kullanmak ise bu bahsettiğimiz 3 'lü ile zor.
Ama amaç hobi çalışma mantığı ve ahşap ise neden olmasın...
Drv8825 ile A4988 arasındaki fark bildiğim kadarı ile:Akım ve çözünürlük.

Hoby anlamında Uno+Shield+drv8825 ile cnc yapabilir hatta kesimde yapabilirsin.Fakat Nema23 motor kullanman gerekiyor.Bunun markalı örnekleri mevcut OX cnc gibi.
Arkadaşlarıma katılıyorum eğer amacınız onların gibi bir cnc yapıp kullanmak ise bu bahsettiğimiz 3 'lü ile zor.
Ama amaç hobi çalışma mantığı ve ahşap ise neden olmasın...
Drv8825 ile A4988 arasındaki fark bildiğim kadarı ile:Akım ve çözünürlük.
Anladım teşekkür ederim bende sizlerin tavsiyelerine uyarak güçlü bir sistemle devam edeceğim...

@lydra sizn tasarım üzerinden gideceğim tasarımınıza göre önrebileceğiniz elektronik aksam nelerdir
motor
motor sürücü
control kartı ... vs

bence

nema 23 step motor (3 ADET/4 ADET)
upload_2016-6-28_12-44-16.png

CWD 556 (M542) MOTOR SÜRÜCÜ (3 ADET/4 ADET)

cwd556-0.jpg

24 volt 10 amper PSU (1 adet)

ya usb yada paralel port bağlantılı LPT alman gerekiyor. (1 adet)

Sonrada, spindle + spindle sürücü.

birde hurdacıları gez. bunlar çok kaliteli değil ama iş görür. hurdacılarda, yazıcının içinden çıkan servolardan vs bulursan on numara işler çıkarabilirsin gibime geliyor. (elektronikten çok anlamam buarada.. benim kulandığım bunlar)

1392384524_enclosure_03.jpg
OX cnc dışında Uno ve grbl shield ile on board drv8825 kullanan bir marka daha var.Shapeoko 2.

Resimdekide power hariç cnc paneli:)

@togitogi'ye katılıyorum. Burada hedefiniz (küçük bir spindle ve ahşap işleme gibi) ve bütçeniz önemli. Eğer fazla güçlü (iddialı) olmayan bir CNC bana yeter diyorsanız Arduino Uno + CNC Shield + DRV8825 sürücülerle yapılabileceğini düşünüyorum ama bu seçimle ilgili sizi doğru yönlendirebilecek deneyimim de yok. Bu ürünlerin Çin malı klonları ucuz, gerekirse satılabilir veya gözden de çıkarılabilir.

Step motor olarak Nema 23, 3A-2.2 Nm motorlar kullanılabilir.

İki önemli soru var. Birincisi GRBL kullandığınızda Mach3'e göre önemli bir eksiklik veya sıkıntı yaşar mısınız? Sanırım bu forumdakilerin tamamına yakını Mach3 kullanıyor, yardım alabileceğiniz kişi sayısı da sınırlı olacaktır. İkincisi DRV8825 akım sınırı değeri 3 amperin altında, teknik olarak bu sorun (arıza) yaratır mı yoksa sadece torkun düşmesine mi neden olur? Bildiğim DRV8825 2.5 amperde akımı sınırlıyor ve fanla 2.2A olarak kullanılabilir.

Konu edilen motor 8 telli olduğu için seri bağlama şansı da var. Seri bağladığınızda amper (3A/2=1.5A) yarıya düşerken voltaj da iki katına çıkıyor. Yüksek voltajla beslemek pratikde zor olduğu için düşük torklu ama güvenli kullanılabilir, ileride farklı sürücü ile paralel bağlı ve yüksek amperli (torklu) kullanılabilir. Nema 17, 1-1.5 amperlik daha ucuz motor da alabilirsiniz ama zayıf kalacaktır, bu nedenle Nema 23, 3 amperlik motorla başlamak daha iyi bir seçim olacaktır.

Akım düşük olacağından voltajı, sürücü ve kontrol kartının el verdiği oranda yüksek seçmenizde fayda var. Kullanacağınız step motorların max sınırı 60 voltlara yakın olduğundan, motor açısından voltaj yükseliği sorun olmayacak ancak faydası olacaktır.

İleride motorlar aynı olsa bile daha iyi sürücü ve kontrol kartı alarak CNC'yi geliştirebilirsiniz, Mach3'e geçiş yapabilirsiniz.

Makinanızı iyi tasarlarsanız laser (gravür) da olarak kullanabilirsiniz. Drv8825 sürücüleri kullanarak ve yine klon ve fazla pahalı olmayan ilave Arduino Mega ve Ramps 1.4 kartları ile 3D yazıcıya da dönüştürebilirsiniz. Ramps 1.4 kartı 12 (15) volt içindir! gerekirse komponent değişimi ile 24 volta revize edilebilir.

Eğer CNC yapmayı düşünüyorsanız fiyat ve kalite olarak iyi olan aşağıdaki güç kaynağını almanızı öneriyorum;
24 Volt 20 Amper Güç Kaynağı Son 1 Tane Kaldı. İhtiyacı olan varsa son fırsat kaçırmasın

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri