Yeni CNC tasarımım

başkan kontrol karti ile sürücü arasindaki kablo cat5 mi? kablo kesiti (0,5mm) yeterlimi acaba?

bak kazim hoca kizmasin sonra :)

evt cat5 yok o kızmıyor artık bana :D

konuya çok vakıf degilim ama, indüklenme diye bişey var cat5de parazit yapar belki, adim kacirmaya neden olur fln

ahada soralim öğrenelim :D
[MENTION=414]KAZIMUGUR[/MENTION]

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

o şuan yatıyodur :D uykuya tutturuyo orucu :D

Cat5 inde Shield'lı olanları var.Ondan kullanılabilir.

togitogi usta bende dediğin kablodan var. Çok güzel kablo ama çok kalın yahu.

yeni kalkmıştır birazdan yazar :p :D

Ben step motorun calismasi ile ilgili net bilgiye sahip olamadigimdan kablo ile ilgili karar verirken zorlandim soyledi.

Kablo ile ilgili uc durum soz konusu

1- Kablonun tel yapisi , blandajinin gecen akimla uyumlu olmasi

Benim kullanacagim motor maksimum 4A cekebiliyor. Bu tek kabloya binen yuk olmayabilir bundan emin olamadim.

https://www.hagemeyerna.com/getdoc/...cs-of-Ampacity-or-Copper-Wire-Current-Ca.aspx

Bu tabloya gore 4.7A icin 1.5mm kablo kalinligi gerekiyor. Cat5 ise 24awg yani yaklasik 0.5mm. Bundan sonrasini guc elektronigi bilgim olmadigindan getiremiyorum.

2- Kablonun motor vs gibi EMC kaynaklarindan etkilenmesinin az olmasi ( zaten cat5 bu nedenle twisted pair olarak geliyor )

CAT5 bu mantikla uygun sanirim.

3- Mekanizma hareketli olacagindan kablonunda esnek ve harekete uygun olmasi

Farkli calitelerde CAT5 kablolar var. Bazilari oldukca kalin ve esnek bir dis kaplamaya sahip bu nedenle kullanilabilir gibi gorunuyor.

Bunun disinda kablonun tek telli yada cok telli olmasi durumu var. Cat5 telefon teli gibi tek telli kablo iceriyor. Bu ne gibi bir fark yaratir bundan emin degilim.

kimi cat5 kablolarındaki kablo telleri tek ve kalın kimileri ince çoklu

Forum istatistikleri

Konular
128,845
Kullanıcılar
450,947
Son üye
sitroen91

Yeni konular

Geri