YG'de Bypass Ayırıcısı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Elektrik Dağıtımda kullanılan (6,8-15,8-34,5kV) bir Bypass ayırıcısı varmış.Ben görmedim.Gören arkadaşlar var mı..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hocam bu dosya işine yarayabilir.Aradığın konu içinde mevcuttur.Kolay gelsin

Ekli dosyalar

• ayiricilar.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 238
Evet kitap üzerinde var.
Fakat icraatta böyle bir teçhizat yok.
Olmaması da gerekir.

eski tedaş kabinlerinde bir defa görmüştüm kesici değişirken çok pratik oluyor. yeni kesici montajında enerjiyi kesmeden devreye alabiliyorsunuz.

17 yıldır yüzlerce kabine girdim , görmedim.
Olması bir yana , manevra sırası anlatıldığı şekilde yapıldığı takdirde can ve mal kaybına yol açabilir.

bypas artık yok artık transfer bara sistemiyle aynı işlem güvenli şekilde yapılıyor. çünkü bypass yapıldığında fiderde koruma kalmıyor ama trnsfere alındığında transfer kesici korumayı üzerine alıyor

___

17 yıldır yüzlerce kabine girdim , görmedim.
Olması bir yana , manevra sırası anlatıldığı şekilde yapıldığı takdirde can ve mal kaybına yol açabilir.
can ve mal kaybına nasıl sebep olur anlamadım çalışan anlamında bir sakıncası yok işletme anlamında var arıza gelirse kesici olmadığı için trafo çıkıştan açar ve sistem çöker..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Transfer Ayırıcı , Çift Bara sisteminde kullanılıyor.Bypass Ayırıcılar Tek Bara Sisteminde gösteriliyor.
Transfer kesicisinde Koruma yoktur.

___

can ve mal kaybına nasıl sebep olur anlamadım çalışan anlamında bir sakıncası yok işletme anlamında var arıza gelirse kesici olmadığı için trafo çıkıştan açar ve sistem çöker..

Her ne kadar Dağıtım Şebekelerinde literatüre geçmiş olan Bypass Ayırıcısı olsa da , gerçekte böyle bir ayırıcı yok.Onun için şimdiye kadar herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmamıştır.Eğer bu ayırıcı kullanılmış olsaydı neden can ve mal kaybına yol açabileceğini şekillerle anlatacağım.(bkz.Kirşof'un Akımlar Kanunu)
...
...
Neden sözde Bypass Ayırıcısı icat edilmiş.Gerekçeleri ilgili kaynaklarda anlatılıyor.(bkz.yukarıda verilen pdf dosyasının 18.sayfasında , şekli ise 17. sayfada yer alıyor).
Biz şu anda kesici arızalı ise güç kontaklarına bağlanan hatları çıkarıp direk bağlıyoruz.Kesiciyi hattan ayırıyoruz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Transfer Ayırıcı , Çift Bara sisteminde kullanılıyor.Bypass Ayırıcılar Tek Bara Sisteminde gösteriliyor.
Transfer kesicisinde Koruma yoktur.

bu çok talihsiz bir açıklama olmuş tansfer kesicisinde koruma yoktur ne demek ya. bir fider tansfere alındığında transfere alınan kesicinin korumaları transfer kesiciye geçer. yani asıl kesici gibi çalışır.

yalnızca biraz ark olur okadar zaten bu sistem yüklü merkezlerde kullanılmıyorki tek bara yükü az fider lerin olduğu trafomerkezlerinde kullanılan bir sistem
bypass a alma
1.bypass ayırıcı kapatılır
2.kesici açılır
3.hat ve bara ayırıcıları açılır

bypass dan çıkarma
1. hat ve bara ayırıcıları kapatılır
2. kesici kapatılır
3. bypass ayırıcı açılır

(kullanılmadığı konusuda yanlış bu bypass sistemini tedaşın eski trafo merkezlerinde kullanıldığını biliyoruz. teiaş kullanmıyor)

Son düzenleme:
Sayın arkadaşlar;
Konu hakkında yorumlar yapmanız çok güzel fakat,bazı arkadaşlarım sanırım bilinçli olmayarak kendi görüşlerini belirtmişler.
By-pass ayırıcı,ufak olan o.g. dağıtım merkezlerinde kullanılmaktadır.Fider,by-pass ayırıcı kullanılarak kısa süreli beslenir ve beslendiğinde ise hat korumasız olarak çalışır.Olası bir arıza durumunda giriş kesicisi hattı ve bağlı bulunduğu barayı koruyarak enerjiyi keser.
By-pass ayırıcı her yerde bulunmaz,önem arz eden örneğin,hastane hatlarında v.b. yerlerde sadece kesiciye yapılacak baklımlarda kullanılır.
Büyük tali merkezlerinde ise transfer bara sistemleri kullanıldığından bu tarz manevralar taransfer ayırııcı ve transfer kesici üzerinden beslenir.
Fakat unutulmamalıdırki transfer bara sistemide maliyeti artırdığından her yerde kullanılmamaktadır.
Saygılarımla...

by-pass artık yok veya uzun süredir yok çünkü hiç görmedim dediğiniz gibi transfer barası bu işi oldukça iyi yapıyor zaten

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…