İki Adet Asenkron Motor Sürücüsünü Tek Analog Sinyalle (0.10v) la Hız Ayarı Nasıl Yapılır

taşovalı

Üye
Merhabalar.
İki ayrı sürücünün hız ayarını tek noktadan yapmak istiyorum , yani tek analog çıkışım var (0...10v DC )ve bu referansı iki sürücüye bağlayıp aynı hızda dönmesini istiyorum .
Bahsettiğim bağlantıyı yaptım ama çalışmadı.
Sorun ne olabilir???⁹

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bağlantıda hata olabilir.
Normalde bu analog sinyali, kaynağının gücü dikkate alınarak paralel bağlanırsa, çalışır.

Önce tek sürücü ile çalıştırmayı dener misin.
Bu arada sürücü marka model ve senin bağlantınıda çizip eklersen daha iyi yardımcı oluruz.

Sayın Raichu aslında tek sürücü ile çalışıyor. PLC den gelen 0..10 v referans sinyali tek sürücüyü çalıştırıyor , diğer sürücüye paralel bağlayınca ikinci sürücü aynı frekansta çalışmıyor, düşük frekansta çalıştığını gördüm .
Aynı şeyi başka yerde aynı şekilde denedim olmadı . Yalnız, iki farklı hız referansı alan yani hem analog tan hem de haberleşme ile hız bilgisi alan iki sürücü aynı analog sinyali paylaşıyorlardı ama bir farkla ... Analog hatta paralel bağlı 500 ohm luk dirençle

Bu iki sürücü aynı marka model mi acaba?
Farklı sürücülerde yapı farkından dolayı hız farkı olabilir.

Ne kadarlık hız farkı oluyor?

500 ohm direnç varsa 0-20 mA sinyali 0-10volta dönüştürüyor demektir.

1.cihazın, 0-10 volt çıkışını, ikinci cihazın, 0-10 volt girişine baglamayı deneyin. Birinci cıhaz hangi hızda dönerse, ikinci cihazda aynı hızda dönmeye çalışacaktır. Ama, cıhazların döndürdüğü makına/aletlerde mekanık hesaplasızlıklardan dolayı, (aktarma organları, merdane çapı vs.) senkron farkı olabilecektir. Bunun için ya elle yada hareketlı bir dancere baglanan pot araya girmelidir. Cevabınıza göre , açıklamaya yapmaya çalışırım..

sürücü modeli nedir? bütün parametreler aynı mı ? otomatik tanımlamayla mı tanıtıldı motorlar? V/F kontrol mü vektör kontrol mü yapılıyor? Motorlar neyi döndürüyor?

Sew sürücülerde de denedim olmadı Telemequanic sürücülerde de denedim olmadı.
Sayın Zeybek in dediği mantıklı geldi.
Benim anlamaya çalıştığım neden 0..10v paylaşımının problem olduğu

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri