3 Faz motorda kondansatör seçimi

Cewo26

Üye
Trafoya 300 metre uzaklıktaki 11kw lık bir dalgıç pompada ekte görüldügu gibi kontaktör çıkışına 10Kvar lık bir kondansatör bağlı bu kondansatör degeri 11kw 3000 devir bir dalgıc pompa için uygunmudur ayrıca ne gibi faydası veya zararı vardır.2. Sorum 300 metre bu panoya gelene kadar %5-%6lık bir voltaj düsümü oluyor bu kayıp trafoda bulunan sayaca yansır mı trafo ortak 3-5tane bu sekilde farkli kisilerin motoru var kimisi trafoya yakin kimisi uzak yakın olanlar bu kayıp enerjini bedelini bosa mı ödemis oluyorlar onu ögrenmek istiyorm cevaplar icin emek veren herkese tesekkür ederim.
1000002371.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Trafoya 300 metre uzaklıktaki 11kw lık bir dalgıç pompada ekte görüldügu gibi kontaktör çıkışına 10Kvar lık bir kondansatör bağlı bu kondansatör degeri 11kw 3000 devir bir dalgıc pompa için uygunmudur ayrıca ne gibi faydası veya zararı vardır.2. Sorum 300 metre bu panoya gelene kadar %5-%6lık bir voltaj düsümü oluyor bu kayıp trafoda bulunan sayaca yansır mı trafo ortak 3-5tane bu sekilde farkli kisilerin motoru var kimisi trafoya yakin kimisi uzak yakın olanlar bu kayıp enerjini bedelini bosa mı ödemis oluyorlar onu ögrenmek istiyorm cevaplar icin emek veren herkese tesekkür ederim.Ekli dosyayı görüntüle 106846
300 metre kablo bakır mı aliminyum mu ve büyük olasalık ile siz fazla fatura ödüyorsunuz cezaya giriyordur sayaç arka arkaya iki aylık elektrik faturasını paylaşın bakalım

yerel kompanzasyon her zaman iyidir ve faydalıdır. merkezi kompanzasyonda hatlar gerektiğinden fazla yüklendiğinden bakır ve alüminyumdan kaynaklanan i^2*r kayıpları uyarma akımın büyümesinden dolayı artar. bu kondansatörü takmadan önce motorunuzu 6 dakika çalıştırıp 1.8.0 aktif, 5.8.0 endüktif ve 8.8.0 kapasitif değerlerini alsanız ve bunu 10 la çarpsanız 5.8.0 dan çekilen endeksi akım trafo oranıyla çarpıp takmanız gereken kondansatör gücünü sıfır hatayla bulabilirsiniz. kondansatör yükünü fazla takarsanız 8.8.0 kapasitif endeksi yazmaya başlar. az takarsanız 5.8.0 endeksine yazma devam eder. yani 11 kW motora cosfi sulama motorlarının %80 olduğunu varsayarsak 11 kw aktif güç * 6/8 den yaklaşık 6 kvar yeterli olacaktır. tam değerini ilk anlattığım metodolojiyle yapabilirsiniz. tabii ki yerelde kompanzasyon yaparsan ve gerilim düşümünü azaltmak için iyi kesitte bir kablo kullanırsan bakır ve alüminyum kayıplarını (i^2*r) çok çok minimize edersin. kablo ısınma hesabı bunun için gereklidir. kablodan geçen akımdan dolayı kablonun ısınması i^2*r kaybıyla ilgilidir. yani benzetmek gerekirse bi nevi kablonu soba gibi kullanırsın. kompanzasyonla sayaçtan gelen uyartım akımını yüzde 10-20 düşüreceğinden bakır ve alüminyum kaybınıda yüzde 50 civarında düşürmüş olursun. kablo kesiti iyi olursa da ısınma olmayacağından yine i^2*r kaybını düşürmüş olursun. Yani kablo bir nevi elektrikli sobadır. kablo ne kadar az ısınırsa o kadar direnç kaybın az olur o kadar elektrik parasını az ödersin. dağıtım firması sayacı trafonun yanına koyduğundan senin kuyuya kadar çektiğin elektrik hattındaki ısınma kaybını sen ödersin. Hatta ve hatta trafonun %3.5 gibi olabilir belki de biraz az daha olabilir boşta çalışma kaybını dağtım şirketi sana yansıtır. bunu önlemek için uzun süreli kullanmayacağın zamanlarda trafo sana aitse trafonun elektriğinin kesimi için resmi olarak dağıtım şirketine başvur. yoksa tedaş sana trafo boşta kaybı olarak hatırı sayılır bir fatura ödetir.

yerel kompanzasyon her zaman iyidir ve faydalıdır. merkezi kompanzasyonda hatlar gerektiğinden fazla yüklendiğinden bakır ve alüminyumdan kaynaklanan i^2*r kayıpları uyarma akımın büyümesinden dolayı artar. bu kondansatörü takmadan önce motorunuzu 6 dakika çalıştırıp 1.8.0 aktif, 5.8.0 endüktif ve 8.8.0 kapasitif değerlerini alsanız ve bunu 10 la çarpsanız 5.8.0 dan çekilen endeksi akım trafo oranıyla çarpıp takmanız gereken kondansatör gücünü sıfır hatayla bulabilirsiniz. kondansatör yükünü fazla takarsanız 8.8.0 kapasitif endeksi yazmaya başlar. az takarsanız 5.8.0 endeksine yazma devam eder. yani 11 kW motora cosfi sulama motorlarının %80 olduğunu varsayarsak 11 kw aktif güç * 6/8 den yaklaşık 6 kvar yeterli olacaktır. tam değerini ilk anlattığım metodolojiyle yapabilirsiniz. tabii ki yerelde kompanzasyon yaparsan ve gerilim düşümünü azaltmak için iyi kesitte bir kablo kullanırsan bakır ve alüminyum kayıplarını (i^2*r) çok çok minimize edersin. kablo ısınma hesabı bunun için gereklidir. kablodan geçen akımdan dolayı kablonun ısınması i^2*r kaybıyla ilgilidir. yani benzetmek gerekirse bi nevi kablonu soba gibi kullanırsın. kompanzasyonla sayaçtan gelen uyartım akımını yüzde 10-20 düşüreceğinden bakır ve alüminyum kaybınıda yüzde 50 civarında düşürmüş olursun. kablo kesiti iyi olursa da ısınma olmayacağından yine i^2*r kaybını düşürmüş olursun. Yani kablo bir nevi elektrikli sobadır. kablo ne kadar az ısınırsa o kadar direnç kaybın az olur o kadar elektrik parasını az ödersin. dağıtım firması sayacı trafonun yanına koyduğundan senin kuyuya kadar çektiğin elektrik hattındaki ısınma kaybını sen ödersin. Hatta ve hatta trafonun %3.5 gibi olabilir belki de biraz az daha olabilir boşta çalışma kaybını dağtım şirketi sana yansıtır. bunu önlemek için uzun süreli kullanmayacağın zamanlarda trafo sana aitse trafonun elektriğinin kesimi için resmi olarak dağıtım şirketine başvur. yoksa tedaş sana trafo boşta kaybı olarak hatırı sayılır bir fatura ödetir.

Reaktif akımın düşürülmesi ile aktif ve kayıplar yüzde 50 düşmez ek olarak gerilim düşümü reaktifin düşürülmesi ile anlattığın kadar düşmez bunlar yanlış bilgi

Çoktandır takip ediyorum mesajlarını verdiğin bilgilerde 5 doğrunun yanında 3 yanlışı yazıyorsun konuları karıştırıyorsun alakasız tanımlamalar yapıyorsun okudukça şaşırıyorum

Son düzenleme:
i^2*r diye bir şey hiç hayatında duydunmu? i akımı uyartım akımı %10 düşerse bakır kayıbı % 21 düşer. İ akımı %20 düşerse bakır kayıbı %44 düşer. zaten kayıpların çoğunluğu bakır kaybıdır. şimdi sen diyeceksinki benimkisi alüminyum. alüminyumda olsa iletkenin demir de olsa hepsinde uyartım akımı düşerse bakır kayıpları akımın karesiyle dğru orantılı olarak düşer. fizik ve matematik kuralı. bu ifade yalan diyorsun yani. ben demiyorum fizik ve matematik diyor. çok bilmiş....

i^2*r diye bir şey hiç hayatında duydunmu? i akımı uyartım akımı %10 düşerse bakır kayıbı % 21 düşer. İ akımı %20 düşerse bakır kayıbı %44 düşer. zaten kayıpların çoğunluğu bakır kaybıdır. şimdi sen diyeceksinki benimkisi alüminyum. alüminyumda olsa iletkenin demir de olsa hepsinde uyartım akımı düşerse bakır kayıpları akımın karesiyle dğru orantılı olarak düşer. fizik ve matematik kuralı. bu ifade yalan diyorsun yani. ben demiyorum fizik ve matematik diyor. çok bilmiş....

Forumda ikinci bir Ayhan Arıcan vakası daha cevap verme gereği duymuyorum sana sadece Forum üyelerini uyarmak için yazıyorum arkadaşı hoşgörün. Forumda saçmalamak suç değil istediğin kadar saçmalayabilirsin lakin insanlar seni ne kadar dikkate alır orası tartışılır.

Hesaplamalarını formül ve hesaplara dayandırsan da biraz daha gülsek fena olmaz hani yada birkaç örnekle açıklasan

Son düzenleme:
saçmalama değil kardeş. matematik ve fiziksel gerçekler. i^2*r. bu arada sen ufak tefek şeylere takılıyorsun galiba kendi hatamı kendim düzelteyim. uyartım akımı %10 düşerse bakır yani iletken kaybı %19 düşüyormuş. Uyartım akımı % 20 düşersede bakır yani iletken kaybı %36 düşüyormuş. arkadaşlardan özür dilerim. uyartım akımı %10 yükselirse bakır yani iletken kaybı %21 yükselir. Uyartım akımı %20 yükselirse bakır yani iletken kaybı % 44 artar olacak tam net yüzde yüz doğrusu.

Biraz daha tenzilat.:D

Forumda ikinci bir Ayhan Arıcan vakası daha cevap verme gereği duymuyorum sana sadece Forum üyelerini uyarmak için yazıyorum arkadaşı hoşgörün. Forumda saçmalamak suç değil istediğin kadar saçmalayabilirsin lakin insanlar seni ne kadar dikkate alır orası tartışılır.

Hesaplamalarını formül ve hesaplara dayandırsan da biraz daha gülsek fena olmaz hani yada birkaç örnekle açıklasan

Aynen katılıyorum.Ben,öyle ! yapıyorum.;)

Son düzenleme:
böylelikle i^2*r nin daha ne olduğunu bilmeyenleri de tespit edebiliyoruz. adamlar kendilerini ele veriyor. halbuki elektrikteki en temel bilgilerden biri bu. elektiriğin daha binde biri bile değil. bu bilgiden bile benim daha öncede dediğim gibi kaçak akım koruma rölesinin felsefesini bu ülkede "ben elektrikçiyim diye" dolaşanların % 95 i kesinlikle ve kesinlikle bilmiyor. daha basit i^2*r yi bilmezse ve tenzilat yokmu derse burdan bu sonuç çıkar. birde vatandaş prosofyonel üyeymiş. pardon onorofsiyonel üye.:) :)

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri