3fazlı asenkron motordan elektrik enerjisi üretme;

ama pekte randumanlı olmuyor hem ayrıca enerji üretilecek asm nin baya bi şekilde motor olarak çalışması gerekir ki sonra ondan elektrik enerjisi elde edilsin

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
celik cpu arkadaşa katılıyorum bende denedim, sincap kafesli asenkeron motor senkron devir sayısında döndürülürse ve çıkışın her bir fazına kondansatör bağlanırsa elektrik enerjisi üretirsiniz. Asenkron makinalarla ve senkron makinalarla elk. enerjisi üretilir. Makina olarak adlandırdığımız tüm elekt. makinalarıyla enerji üretirsiniz. Örneğin dc makina, hem motor hem generatör olarak çalışır. Asenkron makina, hem motor hem generatör olarak çalışır, senkron makina hem motor hem generatör olarak çalışır. Ama step motor dersiniz. step makina demezsiniz. Step motor sadece motor olarak çalışır. Redüktans motor dersiniz, sadece motor olarak çalışır.

form un tamamini okudum yalniz elektirik uretilirmi uretilmezmi anliayamdim
biraz uretilir gibi sonuc cikiyor ancak nasil oldugu belli degil
emrah arkadaimizda cevabini vermemis bir soru atmis ortaya ortadan kaybolmus.
bu konuyu acikliga kavusturusa sevinirim.

Asenkron motorun her bir fazına kondansatör bağlayıp senkron hızda döndürürseniz etiket değerindeki frekans değerinde bir alternatif gerilim üretirsiniz.Her hangi bir devirde bunu alırsınız.Ancak herhangi bir devirde herhangi bir frekansda sonuç alırsınız.f=(n x p) / 60
olur.

Asenkron motorun her bir fazına kondansatör bağlayıp senkron hızda döndürürseniz etiket değerindeki frekans değerinde bir alternatif gerilim üretirsiniz.Her hangi bir devirde bunu alırsınız.Ancak herhangi bir devirde herhangi bir frekansda sonuç alırsınız.f=(n x p) / 60
olur.

Teşekkür ediyorum konuyu gayet güzel açıklamışsınız.Olay tamamiyle bu şekilde oluşmaktadır.
Merak eden arkadaşlarım varsa deneye bilirler.

Teşekkür ediyorum konuyu gayet güzel açıklamışsınız.Olay tamamiyle bu şekilde oluşmaktadır.
Merak eden arkadaşlarım varsa deneye bilirler.

bu olay bazı otoriteler yabancı kalsa da doğru. ve endüstriyel uygulamalarda seyrek de olsa karşılaştığımız bir durum. biz çok denedik ve uyguladık. kondansatör değerinin iyi seçilmesi lazım yoksa olmaz. bu forumda ve başka forumlarda farklı farklı kondansatör değeri veren arkadaşlar var. bu konuda bilgi isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim.

ARKADAŞLAR PRATİK UYGULAMAM:
ESKİ,3 FAZLI 1.5 KW LIK ,ROTORU KISA DEVRE ÇUBUKLU ,YILDIZ BAĞLI, 1405 d/d OLAN MOTORA 1.5 KVARLIK KONTASATÖRÜ PARALEL BAĞLADIM.SONRA MOTORU 1400-1600 d/d ÇEVİRDİM.FAZ-FAZ ARASI 330-380 V GERİLİM ALDIM VE 24 W TASARRUF AMPULÜ VE 60 W LIK FANI RAHATLIKLA ÇALIŞTIRDIM.ORTALAMA 1000 d/d DEVİRDEN SONRA DÜZGÜN VOLTAJ ALDIM.BİLGİ ALMAK İSTEYEN VARSA YAZSIN ARKADAŞLAR.

Mümkünse bahsettiğiniz bu bağlantılar ile ilgili skeç bir çizim paylaşabilirmisiniz. teşekkürler. Çünkü sürekli çalışan motorlarım var deneyip önemlisi kullanmak istiyorum.

değerli arkadaşlar fikirleri paylaşmak güzel ama olmayacak duayada amin denmezki.ne işimize yarar bu iş anlamış değilim. bence daha gerçekçi konularla fikir cimnastiği yapsak daha uygun olur diye düşünüyorum. saygılarımla.

3 faz asenkron motordan enerjı uretılebılır.motorun klemens tablosuna uygun sejılde kondansator baglayarak olur.ısteyene baglantı semasını verebılırım

Forum istatistikleri

Konular
128,389
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Geri