Akımların ayrılması

Formül işi görür. Volt ve akım belli olduğuna göre her iki koldaki toplam direnç hesaplanır. R bilindiğine göre paralel direnç formülünden bobinin direnci de hesaplanabilir. Burada emk ile etkilenme de dikkate alınabilir(?). Ya da R direnci olan kol akımı belli ise A noktasından farkı alınarak bobin üzerinden geçen akım belirlenmiş olur.
merhaba, kendi açtığım konuya geç bir ilave şemada ki R direnci değişken tesiste harcanan aktif gücü vurgulamak istemiştim
Farklı bir bakış açısı.
Evimizde 100W lık bir AC motor var. 100W lık da akkor flamanlı lambamız var.
Verilen bilgilere göre motor çalışırken toplam devreden çekilen güç itibariyle cosq dahil motor, 0.6A çekiyorsa akkor flamanlı lamba tek başına yaklaşık 0.4A çekiyorsa iki akımın toplamı 1A değil de 0.7A gibi olacaktır.
Biraz takip edeyim belki ilginç fikirler olabilir.
merhaba cos fi metre bağlarsak her şeyi hesaplaya biliriz pek çok şekilde
amacım reaktif akımı ve omik akımı aynı hat üzerinden elektro mekanik amper metreyle ölçmek
elektroteknik dijital hesaplamalar çözümler hali hazırda bolca mevcut.

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektomekanik elektrik sayaçlarında bir mantık vardı şimdi hatırlayamadığım.

Sayaç iç yapısındaki sanırım gerilim bobini bağlantısı değiştirilerek aktif sayaç reaktif sayaç haline dönüştürülüyordu.

Belki soruyu soran o mantıkla ilgili bir cevap istiyordur.

Ancak bunu gerçek ortamda ölçen bir ampermetre ne gördüm ne de duydum. (Ben görmedim diye yoktur demiyorum tabii)

Soruda verilen şekle bakarak simülasyon programında gerçekleştirilecek bir ölçümden bahsediliyor olabilir mi acaba?
Merhaba
eskiden döner diskli aktif indüktif ve kapasitif üç fazlı sayalar vardı şimdiki sayaçlar tek bir tane ve dijital ama önceleri tek akım trafosu x5 ucunu 3 sayaçtan geçiriyorduk,her sayaç kendi üzerinden geçen gücü yazıyordu. sırf disklerin dönme hareketindeki kuvvetten yararlanılıp ampermetre yapılabilir eski tip elektromekanik sayaçlar kullanılarak
uc-fazli-dort-telli-reaktif-trifaze-elektrik-sayaci-elektrik-saa__0168157999120518.jpg

bu sayaçların dönen diski akım ve gerilim bobininin bileşke kuvvetiyle dönüyor
eskiciden bir indüktif sayaç bir aktif sayaç alıp test yapmak lazım.

resim_2022-07-14_230333872.png

Son düzenleme:
Merhaba
eskiden döner diskli aktif indüktif ve kapasitif üç fazlı sayalar vardı şimdiki sayaçlar tek bir tane ve dijital ama önceleri tek akım trafosu x5 ucunu 3 sayaçtan geçiriyorduk,her sayaç kendi üzerinden geçen gücü yazıyordu. sırf disklerin dönme hareketindeki kuvvetten yararlanılıp ampermetre yapılabilir eski tip elektromekanik sayaçlar kullanılarak
Ekli dosyayı görüntüle 89043

bu sayaçların dönen diski akım ve gerilim bobininin bileşke kuvvetiyle dönüyor
eskiciden bir indüktif sayaç bir aktif sayaç alıp test yapmak lazım.

Ekli dosyayı görüntüle 89047

Bunun ne artısı olacak kullanan kişiye reaktif akımı bilmek neyi değiştirecek yani.

Ampermetre Iki uclu yapildigi surece akan akimin aktif mi yok sa reaktif mi oldugunu bilemez.
Akim akimdir. Akima neden olan voltajdan referans alinmalidir ki akimin reaktif degeri ampermetyre gosterebilsin.

Yani istediginiz olcum icin size ozel tasarlanmis 3 ya da 4 uclu ampermete gerekecek.

Forum istatistikleri

Konular
128,240
Kullanıcılar
450,049
Son üye
elm3ss

Yeni konular

Geri