Beko 5102, sağa döndürmüyor, röle mi, kartta sorun var mı (foto ekledim)

size viper i değiştirin dedim, kondanstörleri rölrleri değiştirmek güzel ama entegrede kaçak varsa hiç bir işe yaramaz.
Viper bunlardan hangisi acaba. Multimetreyle devreden sökmeden test edebilir miyiz?

1695634879587.png

Kömürlerle oynaynca döndü 2 tarafa 3-4 tur da olsa.

Kıvılcım çıkıyordu, yine de devam ettirdim. 2 tarafa döndü ama sonra durdu yine. çıt çıt sesleri devam ediyor. kömürlerle temas sanki kesiliyor gibi bir süre sonra sanki ve duruypr gibi eğer beyinlik problem değilse. nasıl emin olurum sorun kömürden mi?

Ve progrmaı iptal edip bittitten sonra tekrar başlatınca dönmüyor. İlla kömürlerle oynamam gerekiyor ki o kıvılcımlı şekilde de olsa dönsün. kömürlerle oynayabileyim diye yan yatırıyorum. yan yatırırken belki bir şeyler düzeliyor ve sonrasında dönebiliyor. 3-4 tur da olsa.

tek bir taraftaki kömürü çkarıp test için yapmak gibi şeyler olamaz mı acaba
1695714525622.png

1695714452378.png
a bir taraf yanlış mı takılmış anlamak için. normalde kıvılcım olmaması mı lazım.

bir de yan yatırmam sıkıntı olur mu. başka türlü zor oluyor incelemem.

Motoru sökersem kaç v vermek gerek.

Gelen usta bu kömürleri takmıştı. pek güvenemedim o adama. Ters takmış olabilir mi , yani sağı sola solu sağa? fotolardan anlaşılıyor mu üstte attığım veya tekrar atabilirim.

Kömürlerle oynaynca döndü 2 tarafa 3-4 tur da olsa.

Kıvılcım çıkıyordu, yine de devam ettirdim. 2 tarafa döndü ama sonra durdu yine. çıt çıt sesleri devam ediyor. kömürlerle temas sanki kesiliyor gibi bir süre sonra sanki ve duruypr gibi eğer beyinlik problem değilse. nasıl emin olurum sorun kömürden mi?

Ve progrmaı iptal edip bittitten sonra tekrar başlatınca dönmüyor. İlla kömürlerle oynamam gerekiyor ki o kıvılcımlı şekilde de olsa dönsün. kömürlerle oynayabileyim diye yan yatırıyorum. yan yatırırken belki bir şeyler düzeliyor ve sonrasında dönebiliyor. 3-4 tur da olsa.

tek bir taraftaki kömürü çkarıp test için yapmak gibi şeyler olamaz mı acaba
Ekli dosyayı görüntüle 101569
Ekli dosyayı görüntüle 101568a bir taraf yanlış mı takılmış anlamak için. normalde kıvılcım olmaması mı lazım.

bir de yan yatırmam sıkıntı olur mu. başka türlü zor oluyor incelemem.

Motoru sökersem kaç v vermek gerek.

Gelen usta bu kömürleri takmıştı. pek güvenemedim o adama. Ters takmış olabilir mi , yani sağı sola solu sağa? fotolardan anlaşılıyor mu üstte attığım veya tekrar atabilirim.
kömür bitik kRDEŞİM FOTODAN ÇOK NET GÖRÜNÜYOR EN BAŞINDAN ARAYIP SORDUĞUNDA SÖYLEDİ MOTOR KÖMÜRLERİNİ KONTROL EDİN DİYE BOŞU BOŞUNA FORUMU İŞGAL EDİYORSUNUZ

kömür bitik kRDEŞİM FOTODAN ÇOK NET GÖRÜNÜYOR EN BAŞINDAN ARAYIP SORDUĞUNDA SÖYLEDİ MOTOR KÖMÜRLERİNİ KONTROL EDİN DİYE BOŞU BOŞUNA FORUMU İŞGAL EDİYORSUNUZ
Büyük yazmana gerek yok. Konuyu okumamışsın belli ki. Forumun amacı zaten sorularıma cevap almak. İşgal olmuyor bu.

Forumdaki yardımseverlerin yardımıyla, sağa dönüp sola dönmeme hatasının sebebinin anakartla ilgili olduğunu anlayıp düzelttirdim. Şu an sıkıntı yok gibi onda diye düşünüyorum. Şu an 2 tarafa dönmeye çalışıyor ama dönemiyor. Kömürleri usta yeni taktı. Kolektöre de temas ediyor. 1ini söktüm gstermek için. bitmiş olduğu burdan anlaşılrı mı yoksa çıkarmam mı lazım. veya tersi düzü nasıl anlaşılır

1695722426124.png

Kömürler yeni takıldı ise ilk başta sert geçmiş ise kollektöre tam oturmamış olabilir. Kömürlerin yuvasında rahat ileri geri hareket ettiğini görün. Kollektörü ve bakırların arasını iyice temizleyin.

Kömürler fırça üzerinde tam yer alıp oturana kadar bu sorun oluşabilir. Kömürlerin kollektör dilimlerine iyi oturduğundan emin olun. Gerekirse kömürlerin fırça uzerine oturan alanı hafif zımparalayıp tam oturmasını sağlayın.

Kömürler yeni takıldı ise ilk başta sert geçmiş ise kollektöre tam oturmamış olabilir. Kömürlerin yuvasında rahat ileri geri hareket ettiğini görün. Kollektörü ve bakırların arasını iyice temizleyin.

Kömürler fırça üzerinde tam yer alıp oturana kadar bu sorun oluşabilir. Kömürlerin kollektör dilimlerine iyi oturduğundan emin olun. Gerekirse kömürlerin fırça uzerine oturan alanı hafif zımparalayıp tam oturmasını sağlayın.
Kömürlerin ucu kolektör dilimlerine girecek gibi sivri mi olmalı. İleri geri ne kadar hareket edebilmeli bir de. videolarda bunu tam açıklamıyorlar. 1-2 cm ileri geri gelebiliyor bu üstte attığım mesela

Önerim,motoru ve diğer bileşenleri riske etmemek adına motorun sökülerek dışarıda teknik biri tarafından komple bakımdan geçirilmesi.

Kömürlerin ucu kolektör dilimlerine girecek gibi sivri mi olmalı. İleri geri ne kadar hareket edebilmeli bir de. videolarda bunu tam açıklamıyorlar. 1-2 cm ileri geri gelebiliyor bu üstte attığım mesela

Sivri değil icbukey. Kollektor e tam oturacak şekilde.

Bence de bir teknik destek almanıza fayda var. O kollektorun temizlenmesi lazım.

Son çare olarak söktüm kömürleri. ters takılmış. Hata buymuş. BÜyük ihtimalle, ilk başta anakartta tek ayak lehimsizken lehimleyince düzelmişti sorun, hata buydu. Ustaya ne kadar sövsem az. Ters nasıl yakabilmiş.

yani içbükey olması gerekirken zıt yönlerde koyulmuş. İçlerdeki kömürü değiştirmek yerine, içinde olduğu plastikleri değiştirdim ve taktım.

Sıkma moduna aldım ve çalıştı . İlk başta yavaşça 2 yöne döndü. Sonra hızlandı ama yarım bıraktım çünkü ses gelmeye başladı, korktum. Video çektim kısa. izleyip yorum yapabilirseniz sevinirim normal mi vs. artık kıvılcım gelmiyor. Ses bu arada normal olabilir, arka kapak açık diye de olabilir. Devam ettirmeli miyim?

Çünkü daha yıkama moduna alıp rezistans devreye girecek mi ısıtacak mı onu görmem lazım.

Bu da yavaş dönerken ilk başta:

bir de yaylar böyle. birinde kömür daha çok çıkabiliyor ama çok önemli mi. Kolektöre koyunca zaten ucu zaten çıkıyor sadece.

1695800573919.png

Ekleme 13.46: 40 derece yıkama moduna aldım ve 10 dk sonra ııstmaya başladı suyu. Bayağıdır ısıtma yapmıyordu , hatalardan dolayı olsa gerek. SOnra da bir süre sonra yine 2 tarafa dönmemeye başladı.

ekleme 14.43: bir kömürü açıp düzeltmeyi denedim ve kolektörün aralarını temizledim parmakla filan. tekrar çalıştırdım narin 40ta. şu anlık sorun yok gibi. kıvılcım da kalmadı. Yıkama bitirdi durulamaya geçti yeni su aldı. durulamada da döndü sorunsuz kıvılcısız. Son bir kez 60 dereceye verip çalıştırıp kapatayım diyorum. yorumunuz olur mu.

bu video da ordan son çalışmadan

bu video da 40 narinin son sıkma aşamalarından hızlandığı

sesler geliyor. tam oturmayan bir şeyler var gibi

ekleme 15.49 bir kaç parça elbise koyunca dönmeyi kesti yine. önce dönmeye çalıştı kıvılcımlar geldi

Şu an tekrar söktüm çünkü yeni takılandna kıvılcm geliyordu. sorun belki onda. Tamirci bir kömür değiştirmiş. diğeri eski . zaten bitmemiş. yenisinde ama bu kömür içinde olması gerekmez mi otomatik . elle sokup teli çıkartmaya çlaışıyrum ama sokete değdirmek filan zor. yeni bir adet mi alsam yoksa sadece demir ksmı satılıyorsa öyle bir şey mi ya da kendim d ypabilir mym. yenisi yani yeşil sokete bağlı olanı, yeşil sokketten de çıkaramadım nasıl takmışsa
1695826773701.png

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,305
Kullanıcılar
450,143
Son üye
lojis

Yeni konular

Geri