endüktif cezada yardım istiyorum

mehmetkaan

Üye
arkadaslar biliyorum bu konu hakkında fazlaca bilgi var ancak benim durumum farklı sistemimde iki adet trafo var biri ortak alanlar diger dükkanlar kompamzasyonum 1000/5 akım trafolu rg 12 entes röleli kondansatör kademeleri 10 kvar 20 kvar 40 kvar....... günlük degerlerim aktif:3295,4 reaktif:561,8 kapasif:40,6 aktif:3297,0 reaktif:562,2 kapasitif:40,6 %25 gibi bir oran çıkıyor yani 5 e 1 yazıyor kondansatör güçleri normal kontaktörler normal şu anda bişey yapamı yorum güçlerde dengeli ne yapabilirim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İki adet trafo için ölçüm notası OG taraftan mı yapılıyor? Basettiğiniz 1000/5 akım trafosu hangi trafonun çıkışında ise kompanzasyonu ancak o trafo için yapmış olursunuz. Diğer trafo için de ayrı bir kompanzasyon gerekli gibi anlattıklerınıza göre.
Sistem hakkında biraz daha detay lazım.
rg 12 entes dediğiniz rölenin tam modeli nedir? Entesin bu tipte 3 rölesi var: RG-12T, RG3-12T, RG3-12C/CS

Evet og tarafında ölçüm yapılıyor diğer trafonunda kompanzasyonu mevvcut röle rg-12t aslında benim sistemim normal ama yazın %12 %15 degerlerinde çünkü yazın çiller grubu devreye giriyor fazkla akım çekiyor sistemide ona göre yapmışlar akım trafosunun 1000/5 olması bundan dolayı herhalde benim sistemimdeki çekilen akım degeri 250 amper faz bası ilk kademe kondansatörü 10 kavar

Moderatör tarafında düzenlendi:
slm arkadaşım,
uzun zaman oldu tam hatırlıyamıyorum ama böyle durumlar benim başıma geldiği zaman genellikle 1 adet sabit kondansatör bağlıyordum devreye bunu denedin mi hiç, 1 yada 1,5 kva bu yardımcı olabilir diye düşünüyorum.
iyi çalışmalar

cevap yazdıgın için teşekkürler sabit grubum var zaten devreye aldıgımda daha fazla endüktif yazıyor ayrıca akım trafosu 1000/5 oldugu için10 kvar,14,5 amperden daha düşük kondansatör baglaya bilirmiyim devreye

1000/5 akım trafosu olan bir yerde sizin dediğiniz role ile 10 a altında kompanzasyon yapma ihtimaliniz yok.Çünki 50 mA algılama seviyesi buda ne demek 1000/100=10 A dir.Hemen o roleyi sokup 1 adet varkombi 18 pc takmanızı tavsiye ederim.Daha sonra kompanzasyon tesisinize 2,5-5-7,5 kvar kademeler yaparak vede sabit grubu uygun bir kademe ile degiştirerek daha başarılı sonuca ulaşabilirsiniz.
Sistem dengeli demişsiniz o zaman akım bilgisini OG den almanız tereyağının üzerine bal sürmek olur sizin için kolay gelsin.

tesekkurler peki yazın ben bu tarif ettiğiniz sistemle 800 amper çeken sistemi idare edebilirmiyim

evet:varkombi 18 kademe zaten sıkıntı olmaz

1000/5 akım trafosu olan bir yerde sizin dediğiniz role ile 10 a altında kompanzasyon yapma ihtimaliniz yok.Çünki 50 mA algılama seviyesi buda ne demek 1000/100=10 A dir.Hemen o roleyi sokup 1 adet varkombi 18 pc takmanızı tavsiye ederim.Daha sonra kompanzasyon tesisinize 2,5-5-7,5 kvar kademeler yaparak vede sabit grubu uygun bir kademe ile degiştirerek daha başarılı sonuca ulaşabilirsiniz.
Sistem dengeli demişsiniz o zaman akım bilgisini OG den almanız tereyağının üzerine bal sürmek olur sizin için kolay gelsin.

Bu bahsettiğiniz varkombi-18 ne mucizevi bir alet ! 1000/5 akım trafosu ile 2,5kVAr yani 3,5A'imi görüp algılıyor! Yoksa vakit geç oldu ben mi yanlış okuyorum yazdıklarınızı? Yani röleyi söküp kademeleri düşürmekle herşey halloluyor mu?
yok eğer akım trafosunuda yük akımına göre küçülteceksem mevcut röle uygun olmazmıydı? sadece 6 kademe fazlalığımı olayı bitiriyor?

ozel msj şimdi gordum pekı yuk durumu 800 a olunca ne olcak hıııı tekrar akım trafosunu sok tekrar 1000/5 tak mevcut rolenın 2,5 kvar ı gorebılmesi için I=Qc/1,73.U akımı hesaplayalım 3,608 a çıkacaktır rolemız algılama hassasiyetı ise 50 mA ise 3,608*100=360,8 takabilecegımız akım trafosunu prımer akım degerını vermekte yanı 300/5 takacan makına 19;yuk olakı 360 a uzerıne çıktımı ne olcak akım trafosuna makına 19 veya sabıt sıkıntısı var arkadasın akım bilgisini OG den almasının ne gibi çozumsuzlugu var ,boyle buyuk guçlu 2*1000kva gibi bir tesiste role degıştırerek uzaktsn takıp etmekte herhalde BAYRAM ŞEKERİ olur olakı eskı rolenın 1 kademeye bakarak c/k bulması buna mutakıbende 1. kademe arızasında sistemın cezaya gırmesi içler acısı olur role 150 tl ceza yuk durmuna gore mınımum bu tesıs için 3000 tlden baslar yukarıya doğru onu açık
TEKNOLOJİ HER ZAMAN TEKNOLOJİDİR BUNDAN DOLAYI HER ZAMAN BU BÜYÜK NİMETTEN FAYDALANACAN yoksa semeresini çekersın makına 19

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,306
Kullanıcılar
450,144
Son üye
Saffetarli

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri