G-code...

Scale ederek mi?
scale.jpg

eyvallah hocam. motor yeri degistirmek hem zahmetli hem ölçü bakımından sıkıntılı. malum bu oyuncaklar ivme vb ayarlar her eklendi birbirini tutmuyor.

evet scale -1 kodu aynalama işini yapıyor. Orjinden itibaren.yalniz ilk aşamada Mach ekranı eski yolu gösterip islerken ayna görüntüsünü işliyor.

macroya biraz daha girip bunu bir düğmeye atayip, -mumkunse- is bitiminde yine normal 1 değerine dondurmeyi düşünüyorum.

not:imla klavyeden.

Sahi kurcalamış mıdır o kadarına kadar ayarlarını ?
Mach3 kapatıp açınca skala normale döner ..

Hepinize tekrar merhaba;
Ben Şöyle yaptım.TPM Yazısını ilk önce boşta yazdırdım.Baktım x limitlere yakın hareket ediyor motor soketlerinden x ile y nin yerini değiştirdim.Bu şekilde çıktı laldım.Aldığım çıktı MPT şeklinde oldu.O kadar dar bir zamanda olduğum için Bu yazıyı arkadaşıma verdim oda tersinde cetvelle çizdi bizde makineye çizdirmiş gibi koyup başka bir g-code ile boşta çalıştırdık.Bu şekilde çözüm ile işimizi hallettik.:(

Denetim bitti iyide geçti.Desteklerini esirgemeyen arkadaşlarıma tekrar teşekkür ederim...

Şimdi gidip motorları orjinal yerlerine alarak tekrar çıktı aldım (ben mach3 ayarlarını hiç kurcalamamıştım zaten).

Sonuç...TPM :)

Motor yeri değiştirmek neden zahmetli anlayamadım.Bende 10sn sürüyor değişim.

Anlaşıldı motorun X de olanı eksenin eksi tarafını artı olarak dönüyor .
Motor değiştirmek kolaydır , sürücü soketli ise .

Ama uygun zamanda forumda ki mach3 bölümünün tekrar hatim etmen gerekiyor.
Başlangıcı ters tarafa getirip , port and pin den dir puls inin işaretini ters yapsa idin normal yazacaktın.

mm olarak çizilmiş şekil ufak geldiğinde , port and pin de mm yerine inch seçse idin 25.4 katı büyük çizecekti.
Ya da kodların başına G20/21 ..

Motor config de step per değerini ufalttıkça büyük çizecekti.
------
Düzeltiyorum..
Step per değeri büyürse büyük çizer.
Sürücünün microstep değeri düşürülürse o oranda büyük çizer.

Son düzenleme:
Motor yeri değiştirmek neden zahmetli anlayamadım.Bende 10sn sürüyor değişim.

ölçü bakımından

çünkü bu cihazlar,hocanın deyimiyle oyuncaklar,pek rijit olmamalarından mütevelli ivme ve adım ayarları x = y değildir. kabloları sök tak yaptığımızda ölçüler tutmayacaktır. -hassas işler için-.

Ama uygun zamanda forumda ki mach3 bölümünün tekrar hatim etmen gerekiyor.
bunları zaten biliyorsan kablo işlerinde sıkıntı olacağını sanmam.

Bir de yazacağı ölçüyü biliyorsak ve bize yetmiyorsa yine scale değerini x ve y de +2 yaparak çizimi 2 katı büyüklüğünde yazdırabilirdik.

Gidiş yolu tek değil önemli olan fikirlerden fikir çıkarmak. hele şu g ve m leri iyi bir ezber etmek lazım da.olmuyor işte.

kabloları sök tak yaptığımızda ölçüler tutmayacaktır. -hassas işler için-.

kabloları sökünce niye ayar kaçsın ki ?? mekanik bişey ellemediğin müddetçe hatta motoru bile yerinden çıkarsan vidalı mil yataklaman düzgünse niye ayarı kaçsın makinenin ??

bir de x = y değil demişsin eğer farklı model ve özellikleri olan bir motor kullanıyorsan tabiki adımlar farklı olacak ayarlar farklı olur ama x y ye eşit olmazsa yaptığın ürün düzgün çıkmaz ki

Step motorlar çook ufakları hariç ( 7.8 derece ) hepsi ( 2 fazlılar ) 1.8 derece adımlıdır.
Ama X de 5mm Y de 10 mm hatve kullanılmış olabilir.
Yani ayarlar eşit olmayabilir.

Sözü edilmişken , motor kabloları ile oynayanlara bir uyarı.
Kesinlikle enerji yok iken yapın yapacağınızı.

Forum istatistikleri

Konular
128,228
Kullanıcılar
450,019
Son üye
ivanko_100

Yeni konular

Geri