G-code...

hocanın* dediği gibi değişkenler çok fazla öyle olmasa adı çoğu zaman oyuncak olmazdı. yaptığımız şey kalibrasyon olmazdı.gireriz step perleri 10x10 cep yaparız bir bakmışız tam ölçüsünde çıkmış. hepimizin cihazı öyle zaten değilmi? zaten hiç esneme boşluk yok. demem odur ki yazılımsal çözebilinecek bir şeyi mekaniksel değiştirmenin riski çoğu zaman daha fazladır.

çok uç bir örnekle demeye çalışayım,o zaman z eksenine sığmayan işin (thickness Z, home Z,gap z vb değerlerden dolayı) buraya müdahele etmek yerine sökelim spindle ya da ekseni araya parça koyup mesafesini artıralım. çok mecbur kalmadıkça yazılımsal yerine donanımsal bu işi yapmak ne kadar yanlışsa bu da aynı şekilde. demek istediğim anlık çözüm değil genelde hocanın* öğütlediği şekilde öğrenmeye dayalı geneli kapsayacak çözüm.o yüzden zaten eski konuları hatmetmemiz lazım. yoksa TCM yi eğri yazalım , şimdlik sağda sola yazsın başka zaman çapraz yazması gerekir onu o zaman düşünelim değil.
ya da ben çok yanlış anladım.

uzun oldu kusura bakmayın.
*hoca= @KAZIMUGUR

tamam doğru diyorsun yazılımsal çözülecekken mekanik kurcalamamak en doğrusu

ama ben makinemdeki motoru çıkardığımda ayar kaçmıyor en azından.

Birisi kuyuya bir taş attı bakalım kim çıkartacak.
eger arkadaşın birisine tersten yazı lazım olursa bana dxf göndersin yada ben yazıp ona yolluyum bukadar ugraşmaya gerek yok bence.
benim görüşüm bu yönde

Kuyuya taşı atan deli , çıkarmaya çalışanlar akıllı , diye tasnif ediliyor ( ayrılıyor ).
Tarafını seçmekte serbestsin.
2m3frde.gif

bence her ikisi de makbul hatta bana deli kazım derler yakınlarım çocukluğumdan beri , ne varsa kurcalayıp bozduğumdan mıdır dilimde kemik olmadığından mıdır nedir , ama hiç rahatsız olmadım , hatta avantajlarını öğrendim.

Burada mesela ters düz değil , mach3 ün kabiliyetlerini öğrenmek / öğretmek ...
..sen hala anlamadın mı ...demişti gezi zekalının biri...

Siayseti katmasak malum konu kapanabilir!

Hah işte , deli olmanın avantajlarından bir örnek , deriz..:rolleyes:

Aklın yolu bir be arkadaşım , vatana ihanetin adı nerede siyaset ?

Kuyuya taşı atan deli , çıkarmaya çalışanlar akıllı , diye tasnif ediliyor ( ayrılıyor ).
Tarafını seçmekte serbestsin.
2m3frde.gif

bence her ikisi de makbul hatta bana deli kazım derler yakınlarım çocukluğumdan beri , ne varsa kurcalayıp bozduğumdan mıdır dilimde kemik olmadığından mıdır nedir , ama hiç rahatsız olmadım , hatta avantajlarını öğrendim.

Burada mesela ters düz değil , mach3 ün kabiliyetlerini öğrenmek / öğretmek ...
..sen hala anlamadın mı ...demişti gezi zekalının biri...
Tamam kazım amca haklısın katıştırmak iyi güzelde bu mach3 de farklı bir ayar yaptım mı kafası karışıyor aptallaşıyor onuda hesaba katmak lazım
çalışıyorsa bırak elleme demişler :)
Saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,229
Kullanıcılar
450,020
Son üye
onur3647382

Yeni konular

Geri