Işık hattında anahtar olmasa da voltaj bulunması?

rockerbilo

Üye
Selamünaleyküm ustalar, bir şey soracaktım. Lambanın bağlandığı yerden, yani direk tavan elektrik borusunun içinden gelen kabloyu, multimetre ile ölçüm yaptığımda, anahtardan gelen faz kablosu ile duvardaki nötr hat arası anahtarı söktüğüm halde, kablolar birleşik değilken bile 12V filan çıkıyor. Hatta o lamba hattı ikili anahtardı. Kablo sorunlu diye faza giden kablolardan birini çekerek tamamen çıkardım. Çünkü, o çıkardığım kablodan ölçüm yaptığımda 90V filan çıkıyordu. Fakat anahtar olmadığı halde ve anahtar kutusunun içinde kablolar bir birine temas ettirmediğim halde bu voltaj nasıl çıkıyor? Kabloyu dışarı çıkarınca kabloyu kontrol ettim, hiç bir sorun yoktu kabloda. Sıyrık, kopuk filan yok. Neden yapar bu voltaj göstermeyi? Hatta multimetre problarından birini, sadece nötre değdirdiğimde 3V yazıyor.

Led avize aldım. Led avize 2-3 saat yandı. Sonra avizeyi kapattım diğer odaya geçtim. Tekrar geldiğimde anahtardan avizeyi açtığımda çok kısık yandı. Bir kaç defa anahtarı aç kapa yaptım aynıydı. En son sorun var diye anahtarı söktüm, avizeyi indirdim. Bir sorun buldum. Kartonpiyer yapan kişi, avize asmaya çengeli, dübel ile yaparken matkabı direk kabloların yanından göndermiş. Kablolar üstte sıyrılmış filan. Nötr hat koptu kopacak gibi durmuş senelerce sanırım. Nötr kablosu, çengeli çıkartırken direk koptu borudan biraz içeriye doğru kaçtı. Zar zor bugün aletle filan biraz biraz çeke çeke dışarı çıkarmayı başardım. Bu nötr kablosu buattan mı geliyor? Biraz çektim ama inşallah bağlı olduğu yerden sorun olmamıştır? Önceki avize akkor lamba ya da led ampul olduğundan bir şekilde yanmış, sorun çıkarmamış. Fakat led avize sorun çıkartıp, yanmadı bir kaç saat sonra.

Led avize ben orada uğraşırken, led sürücüsü şaseden kurtululup tekrar yanmaya başladı sanırım. Başka bir prizde direk fiş ile bağlantı yapıp kontrol etmiştim sorun var mı diye. İlk yaptıklarımda tepki vermiyordu. Dediğim gibi yarım saat sonra filan uğraşırken o da düzelmiş.

Gece saatlerinde olduğundan gün ışığına bıraktım işleri. Gündüz de üstte yazdığım gibi tuhaf voltaj göstermeler var. Bu hat sorunlu mu sizce? Yoksa bu değerler normal mi? Şu an güvenle bağlayayım mı avizeyi, bozulur mu?
Eklemeyi unuttum, hatta sigorta kapalı halde iken, tavandan çıkan kablo ile anahtar deliğinden çıkan faza bağlanan kabloları multimetre ile kısa devre konumunda test ettiğimde bir sorun görünmüyordu şase gibi. Hatta duvardaki nötr kablosu ile tavandan sarkan diğer kablolar ile de kısa devre göstermedi cihaz.

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
"Selamünaleyküm ustalar, bir şey soracaktım. Lambanın bağlandığı yerden, yani direk tavan elektrik borusunun içinden gelen kabloyu, multimetre ile ölçüm yaptığımda, anahtardan gelen faz kablosu ile duvardaki nötr hat arası anahtarı söktüğüm halde, kablolar birleşik değilken bile 12V filan çıkıyor. Hatta o lamba hattı ikili anahtardı. Kablo sorunlu diye faza giden kablolardan birini çekerek tamamen çıkardım. Çünkü, o çıkardığım kablodan ölçüm yaptığımda 90V filan çıkıyordu. Fakat anahtar olmadığı halde ve anahtar kutusunun içinde kablolar bir birine temas ettirmediğim halde bu voltaj nasıl çıkıyor? Kabloyu dışarı çıkarınca kabloyu kontrol ettim, hiç bir sorun yoktu kabloda. Sıyrık, kopuk filan yok. Neden yapar bu voltaj göstermeyi? Hatta multimetre problarından birini, sadece nötre değdirdiğimde 3V yazıyor."
Çan güvenliğiniz için lütfen bir elektrikçi çağırın
Bu kısımdaki sorunun sebebi gevşek faz ve nötrü hattı veya kesit küçültülmesinden kaynaklanıyor.

Avizenin kendi kendine az az yanması sorunu

1. Anahtar kaynaklıdır anahtar devreyi tam açamıyor dur veya ark dan dolayı pütür oluşmuştur.Anahtar içinde oluşan pütür anahtarı actığınızda üzerinden akım geçişine neden oluyordur.
2. Yanlış tesisat işçiliği kaynaklı olabilir. Anahtar üzerinden faz geçmesi gerekirken nötrü geçiyor olabilir. sürekli devre üzerinde enerji olduğu için gövde üzerinden devresin tamamlıyor dur.

Çözüm
  1. buat dan itibaren kablo tesisatın yenileyin.
  2. anahtar üzerinden faz hattının geçtiğinden emin olun.
  3. Anahtarı söküp ölçü aletiyle kontol edin veya anahtarı değiştir.
Not:Benden tavisye isterseniz aydınlatma hatlarına topraklama hattı çekilmelidir.Aydınlatma sistemlerinde yüksek güç ve ısınma sorunları olmaktadır maliyet ve estetik kaygılardan ince malzeme kullanılması veya kalitesiz izolasyon yüzünden gövde üzerine sürekli kaçaklar olmaktadır.

Çan güvenliğiniz için lütfen bir elektrikçi çağırın
Bu kısımdaki sorunun sebebi gevşek faz ve nötrü hattı veya kesit küçültülmesinden kaynaklanıyor.

Avizenin kendi kendine az az yanması sorunu
1. Anahtar kaynaklıdır anahtar devreyi tam açamıyor dur veya ark dan dolayı pütür oluşmuştur.Anahtar içinde oluşan pütür anahtarı actığınızda üzerinden akım geçişine neden oluyordur.
2. Yanlış tesisat işçiliği kaynaklı olabilir. Anahtar üzerinden faz geçmesi gerekirken nötrü geçiyor olabilir. sürekli devre üzerinde enerji olduğu için gövde üzerinden devresin tamamlıyor dur.

Çözüm
  1. buat dan itibaren kablo tesisatın yenileyin.
  2. anahtar üzerinden faz hattının geçtiğinden emin olun.
  3. Anahtarı söküp ölçü aletiyle kontol edin veya anahtarı değiştir.
Not:Benden tavisye isterseniz aydınlatma hatlarına topraklama hattı çekilmelidir.Aydınlatma sistemlerinde yüksek güç ve ısınma sorunları olmaktadır maliyet ve estetik kaygılardan ince malzeme kullanılması veya kalitesiz izolasyon yüzünden gövde üzerine sürekli kaçaklar olmaktadır.
Hocam teşekkürler, çok açıklayıcı oldu. Ben de elektrikçi çağıracaktım zaten eğer bu denemede de olmazsa. Toprak hatlı ev, fakat dediğiniz gibi aydınlatma kısmında toprak hattı yok. Lamba üzerinde de toprak yapmamışlar. Bir önce ki, deneme yaptığım avizede toprak vardı. Fakat ışık az olduğundan değiştik onu.

Şu an tam avizeyi takmak ile uğraşıyordum. Anahtarı değiştireceğim. Şu hali ile de sorun varsa elektrikçi getireceğim. Ona olmadı toprak da çektireyim.

3 renk led. Sarı ve beyaz aynı yandığında aşırı ısınıyor krom. Led sürücü aşağıda. Sürücü iyi mi? Toprak yaptırayım mı dersiniz?

Ekli dosyalar

• IMG_20240125_115142.jpg
    IMG_20240125_115142.jpg
    107.4 KB · Görüntüleme: 9
Elektronik konusunda yeterli bilgim yok onun için sürçü hakkında bir şey söyleyemiyorum.
ülkemizde aydınlatma tesisiatların da topraklama zorunlu olan bir şey değildir. tesisatınız da olmamsı normal bir şey.
Topraklama hattından önce sürücü kartının beslemesin doğru yapın faz girişine faz Nötrü girişine nötrü bağlayın sonra sürücü dış izolasyonunu kontol edin. bir bozukluk var mı diye.

Elektronik konusunda yeterli bilgim yok onun için sürçü hakkında bir şey söyleyemiyorum.
ülkemizde aydınlatma tesisiatların da topraklama zorunlu olan bir şey değildir. tesisatınız da olmamsı normal bir şey.
Topraklama hattından önce sürücü kartının beslemesin doğru yapın faz girişine faz Nötrü girişine nötrü bağlayın sonra sürücü dış izolasyonunu kontol edin. bir bozukluk var mı diye.
Size yazdığım zamanlarda taktım lambayı. İkili anahtardı önceden, fakat dediğim gibi sigorta kapalı, anahtar olmadığı halde 90V gösteren faz kablosunu çekip çıkardığımdan, yanda pek kullanılmayan, tekli balkon anahtarı ile değiştirdim. Şu ana kadar sorun yok şükür. Sorun çıkarsa elektrikçi çağırıcağım. Zaten bir usta ile muhabbet var, apartman işlerimizi yapıyor. Sigorta kutumuzu da yenilecekti ve kaçak filan var mı diye kontrol edecekti.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri