kompanzasyon hesabı hk.

Değerli arkadaşlar, kompanzasyon hesabı kurulu güç üzerinden mi yoksa diversite oranı ile bulunan talep gücü ile mi hesaplanır?
değerli görüşlerinizi bekliyorum, iyi çalışmalar !!!

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Talep gücü üzerinden hesaplanır.

neden talep gücü acaba ? toplam kurulu gücü kompanize etmeniz gerekmiyormu ?

Her zaman kurulu gücün tamamı kadar bağlı yükler devrede olmaz.Örneğin;kendi evimizde veya başka bir mekanda işletmede vs. vs. günün her saatinde bütün prizlere hesap edilen gücü kadarlık( 300W yönetmeliğe göre) yük bağlı olmayabilir;fabrikada bir makina günde sadece 3-4 saat çalışıyor olabilir yani sistemdeki yük sürekli değişken iken kompanzasyon sürekli olarak kurulu güce göre yapılmaz.Kompanzasyon için kullanılan kapasitelerin maksimum reaktif gücü sizin sorduğunuz gibi kurulu güce göre hesaplanır ve yerleştirilir fakat bu kapasiteler sürekli olarak devrede olmazlar..

Peki yeni tesis edilecek bir fabrikanın kurulu gücü için diversiteyi nasıl alacağız ? Yardımcı olursanız çok sevinirim

Evet bu konuda birçok meslektaşım yanılgıya düşmekte. Kompanzasyon kurulu güç üzerinden hesaplanmaz talep güç üzerinden hesaplanır. Talep güç faktörü kafadan atılarak projeye yazılmaz gerçeği yansıtmalıdır duruma gere bir miktarda opsiyonludur.

Sn isbal Kurulu güç demek işletmedeki tüm cihaz güçlerin toplamıdır. Talep güç faktörü konutlar için iç tesisler yönetmeliğinde belirtilmektedir. Tesisler içinde çalışma prosesine göre aynı anda çalışabilecek yüklerin maksimum değeridir yaklaşık belirlendiğinden bir miktar opsiyon ilave edilir.
Örneğin işletmede ısıl işlem fırını 5 tanedir ama çalışma prosesine göre aynı anda 2 taneden fazla çalışması mümkün değildir, genel ısıtma/soğutma sisteminde ısıtmada soğutmadan daha fazla enerji harcanıyorsa ısıtma referans alınır v.s. v.s.

Arkadaşlar merhaba,
Kompanzasyon panosunun gücü hesap edildiğinde; örneğin 100 kVAR'lık bir reaktif güç tespiti yaptığımızı varsayıyorum, buna göre ana panodan kompanzasyon panosunu besleyen şalter değeri nasıl hesaplanıyor. Benim bildiğim Q=√3x380xIxsinØ olarak hesaplanıyor, doğru mudur? Bu şekilde ise Ø açısı olarak kompanzasyon öncesi mi sonrası mı kabul ediliyor ? Ayrıca kondansatörlerin çektiği akım nasıl hesaplanıyor 1,44 ile çarparak değil de formüllerle açıklayabilen olursa çok sevinirim..

Panoyu besleyen Salter icin soyle hesap yaparsin 100000/1.73x380=152 amper en yakin deger 160 amper. Salterini koyarsin verdigin hesap yontemi yanlis. Yapacagin kompanzsasyon da devrede olan kademelerin baraya paralel oldugu icin barayla birlestigi noktada akim degerini degistirmek tedir o nedenle saltere tekrar sinfi degerini koyman mantiksiz

Kondansator akimini soyle bulabilirsin or:

5 Kvar. 5000/173/400=7.22 amper

Sent from my HTC One using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Panoyu besleyen Salter icin soyle hesap yaparsin 100000/1.73x380=152 amper en yakin deger 160 amper. Salterini koyarsin verdigin hesap yontemi yanlis. Yapacagin kompanzsasyon da devrede olan kademelerin baraya paralel oldugu icin barayla birlestigi noktada akim degerini degistirmek tedir o nedenle saltere tekrar sinfi degerini koyman mantiksiz

Kondansator akimini soyle bulabilirsin or:

5 Kvar. 5000/173/400=7.22 amper

Sent from my HTC One using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Sizin dediğinize göre kompanzasyon yapıldığı için Ø=90° olduğundan sinØ=1 oluyor, bu yüzden hesabın yanlış olduğunu düşünmüyorum. Benim için nerden geldiği önemliydi sanırım mantık bu şekilde. Cevap için teşekkür ederim.

Sizin dediğinize göre kompanzasyon yapıldığı için Ø=90° olduğundan sinØ=1 oluyor, bu yüzden hesabın yanlış olduğunu düşünmüyorum. Benim için nerden geldiği önemliydi sanırım mantık bu şekilde. Cevap için teşekkür ederim.

Mantık hatasına düşüyorsun sana şekil gönderiyorum üzerinde inceleme yap anlarsın söylediğin formül yükün aktif yük ve reaktif yük birleşik olduğu noktada geçerlidir,yani vektörel toplamın geçtiği noktada yani.Senin koyduğun tmş kısmında tamamen reaktifi güç bastığın için formül o noktada geçerli değildir.Yani tmş den geçen gücün tamamı reaktiftir.Resimde birleştiği noktaya dikkat et cosinüsfi orada düzeltiliyor.tmş den senin koyduğun tmş den sonra değil

X4qLZ5.png

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,306
Kullanıcılar
450,144
Son üye
Saffetarli

Yeni konular

Geri