kondansatör devrede kapasitif ilerlemiyor.

güç şemasının yukarıdaki şekilde olduğunu düşünüyorum. Motor 23 A akım çekiyor ve kondansatör 12 A akım çekiyorsa; şeklin yan tarafında akım vektörlerini toplarsak, sigortadan 23 A'den daha az bir akım geçmesi gerekir. 23 ile 12 yi toplayıp nasıl 35 buldunuz anlamadım. Yanlışlık nerde acaba???

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
güç şemasının yukarıdaki şekilde olduğunu düşünüyorum. Motor 23 A akım çekiyor ve kondansatör 12 A akım çekiyorsa; şeklin yan tarafında akım vektörlerini toplarsak, sigortadan 23 A'den daha az bir akım geçmesi gerekir. 23 ile 12 yi toplayıp nasıl 35 buldunuz anlamadım. Yanlışlık nerde acaba???

Yanlışlık mustafa beyin toplamı vektörel değil cebirsel yapmasından kaynaklanmakta.Sizde bunu anlatabilmek adına olayı vektörel olarak göstermişsiniz.Teşekkürler...
Daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi 23A akım çeken motorda endüktif ilerlemekte olduğu belirtilmiş bende hesabı bu doğrultuda cosfi:0,85-0,9 kabulleriyle yapıp bir neticeye varmaya çalıştım.
10kvAr'lık (400v)kondansatör etiket değeri 15A'dir. 12A çeken trifaze kondansatör Qc=1,732x380x12=7,9kVAr kapastif reaktif güç verir. Kompanzasyonda burdan bir kaybın var zaten.
Motor mil gücü 15kw verim %90 olsa elektriksel güç 16,6kw çıkar.
Motor 23A akım çekiyormuş ;
P=1,73x380x23x0,9=13,6kw olur
P=1,73x380x23x0,85=12,86kw olur
sayacın endüktif ilerlemesinde cosfi 0,85 ve 0,9 referanslarını aldım.
13kw aktif yük motor cosfi:0,8 kabulüyle gerekli kondansatör gücü 9,75kVAr çıkar.

endüktifin çok hızlı ilerlemesi sıvı seviye rölesiyle ilgili olabilir mi? ibre 20 üzeride duruyor.
Ayrıca çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

sayın analizör
Not: Birde hiç bir arkadaş değinmemiş ve sormamış bu motor 15kw direk mi yol veriyorsun? yıldız-üçgense kondansatörü hangi kontaktöre bağladın?
bence yorumları dikkatli okusan hiç de deginip deginmedigimizi görürdün

endüktifin çok hızlı ilerlemesi sıvı seviye rölesiyle ilgili olabilir mi? ibre 20 üzeride duruyor.
Ayrıca çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

bu kadar açıklamadan sonra neye dayanarak sıvı seviye rölesine olayı bagladın anlayamadım
gerçekten bi alakası varsa ögrenmek maksadıyla soruyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
sayın analizör
Not: Birde hiç bir arkadaş değinmemiş ve sormamış bu motor 15kw direk mi yol veriyorsun? yıldız-üçgense kondansatörü hangi kontaktöre bağladın?
bence yorumları dikkatli okusan hiç de deginip deginmedigimizi görürdün

Sn elektro sizin 3 kez tüm yorumları kelime kelime okudum hiç sorulmamış ve değinilmemiş. Birtek mustafa bey sormuş oda kontaktör amperajı demiş hep 1 kontaktör üzerine yorumlar yapılmış kesin olmamakla birlikte anca burdan bir kanıya varılabilir.
Sıvı seviye rölesinin motoru devreye sokup çıkarması yani çalışma süresiyle ilgili. Şu pozisyonda münferit kompanzasyon yeterli olmadığından motor ne kadar çalışırsa haliyle o kadar endüktif yazacaktır bu kadar basit bir mantık :)

öncelikle kontaktörün çekili kalmasının sebibini bir bul kontak takımımı yapışmış mı
motora baglıcan kondansatör motor termiginden önce üçgen kontaktörüne baglaman gerekir bu durumda motor çalışırken kompanze etmiş olursun ve kapastifin de yazmaması normal olur budurum da sigortan ve kontaktörünü motor + kondansatör kurtaracak şekilde seçmen gerekir
sayın analizör
bence bu açıklama kısa ama degindiginiz ve yardımcı olmak maksadıyla yazdıklarınızın hepsini kapsıyan bir açklama dır

Bana birkaç üyeden mesaj geliyor senin hemmuhhemtek nickli üye ile ne derdin var diye! bu adama bu kadar neden yükleniyorsun diye!
BUYRUN SİZE EN BÜYÜK İSPATI !
yukarıdaki soruyu soran bu şahsiyet sorduğu sorunun cevabını sizce bilmiyor mu! yoksa bildiği halde tüm üyelerle dalga geçerek ''yanlışlık nerde acaba???'' sorusunu soruyor(Bunun sorulacak bir tarafı yok dalga geçtiği apaçık bellide herkese sorup fikir alalım bakalım ne yorum yapacak üyeler!!!).

Şimdi tüm üyelere soruyorum lütfen samimiyetle cevaplayın bu adamın bu mesajıyla niyeti nedir?

A)Dalga geçip ukalalık yapmak. B)Gerçekten bilmediği bir soru sormak.

Bunu konu başlığı yapıp anketle oylatmayı çok isterdim ancak sevgili yöneticilerimiz muhtemelen müdahale edecektir o yüzden vazgeçtim.

değerli kontrolkalemi üyeleri ve yöneticileri; burda şahsen hiç kimseyi tanımam. kimseye de bir kinim yoktur. Sadece Kontrolkalemi'nin zevkle takibini yapan ve kendi birikim ve teorik bilgisini aktaran biriyim.

Şahsıma karşı sürekli olarak "ukala", "yavrum" gibi kelimer kullanan, kendini yüksek bir mertebede görüp senden çırak bile olmaz diyen, söyle yerin nerdeyse geleyim diyen birine onun diliyle konuşmam. Kaç kere özel mesajla önce hitap şeklini düzelt dememe rağmen düzeltmiyorsa kendi bileceği bir şey ve bu konuda yapılması gereken şey forum yöneticelerinin takdiri.

Bana karşı olan bu agresifliği doğru bildiğini zannettiği şeyler karşısında kendi bilgimi ortaya koyup, yanlış olduğunu söylememdir. Başka üyelerin veya yöneticilerin doğru olarak düşündüğü yanlış bir bilgiyi vermeleri durumunda, yine kendi doğru bildiğim bilgiyi aktarırım. 20 yıllık tecrübesi varmış, profmuş, yüksek mühendismiş, çok iyi mühendismiş şeklindeki hiç bir ünvanına ve deneyimine bakmadan, eğer yanlış olduğunu düşündüğüm bir bilgi veriyorsa tartışırım. verilen bilgiyi teoriye sonra deneye dayandırmayıp işte bunu böyle kabul edeceksin şeklindeki ezberci yaklaşımlardan yanada hiç değilim.

Yukarıdaki mesaja gelirsek; syn m-usta-fa takip ettiğim kadarıyla kompanzasyon konusunda ilgili ve bilgili biri, syn analizör de bu konuda tecrübeli biri. Onlar mı hata yapıyor yoksa benim mi gözden kaçırdığım bir nokta var diye bir soru soruyorum. Syn analizör cevabında teşekkür ederken bu arkadaş ukalalık diyor. Şimdi yanlış verilen bir bilgiyi ortaya çıkarmak ve düzeltmek için uğraşmak mı ukalalık? Yoksa kendini en yüksek noktaya koyup ve niyet okuyuculuğuna soyunup hakaret etmek mi ukalalık?

bu sitede insanların birbirlerine hakaret etmesi serbest mi?

Bir konuda 2 mühendis arkadaş +pop verirken, hiç bir teknik gerekçe/izahat olmadan -pop vermek neyin nesi??? takdir yöneticilerin ve üyelerindir.

arkadaşlar burası bilgi paylaşım formudur ve paylaşımlarımızı lütfen birbirimizi rencide etmicek şekilde yapalım burdan her iki arkadaşımın arasında ki tatsızlıgı bitirmelerini ve degerli zamanlarını buraya ayırdıkları için teşekkür ediyorum

Yanlışlık mustafa beyin toplamı vektörel değil cebirsel yapmasından kaynaklanmakta.Sizde bunu anlatabilmek adına olayı vektörel olarak göstermişsiniz.Teşekkürler...
Daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi 23A akım çeken motorda endüktif ilerlemekte olduğu belirtilmiş bende hesabı bu doğrultuda cosfi:0,85-0,9 kabulleriyle yapıp bir neticeye varmaya çalıştım.
10kvAr'lık (400v)kondansatör etiket değeri 15A'dir. 12A çeken trifaze kondansatör Qc=1,732x380x12=7,9kVAr kapastif reaktif güç verir. Kompanzasyonda burdan bir kaybın var zaten.
Motor mil gücü 15kw verim %90 olsa elektriksel güç 16,6kw çıkar.
Motor 23A akım çekiyormuş ;
P=1,73x380x23x0,9=13,6kw olur
P=1,73x380x23x0,85=12,86kw olur
sayacın endüktif ilerlemesinde cosfi 0,85 ve 0,9 referanslarını aldım.
13kw aktif yük motor cosfi:0,8 kabulüyle gerekli kondansatör gücü 9,75kVAr çıkar.

Öncelikle , konuyu açan arkadaşımıza şunu söylemek istiyorum: Siz dediklerimizi yapıp, sonucu bildirirseniz memnun olurum. Kavgaya bakmayın siz, işinizi halledin :) Bu arada , millet sizin sorununuzu çözebilmek için ,birbirine girmişken, denilenleri yapmak yerine , hala ssr den kaynaklanır mı diye soruyorsunuz anlayamadım. Ha sigortayı değiştirmek konusunda kararsız kaldıysanız, kondansatörü değiştirdikten sonra, sigorta yine de atıyorsa, motoru ve sıvı seviyesini kontrol edebilirsiniz. Çünkü, benim yanlış hesapladığım üzere , akım, kondansatör ve motorun çektiği akımların toplamı değilse, motor ya da kondansatör aşırı akım çekiyordur.Kondansatörü değiştirince sorun düzelmezse, motora baktırırsınız.
Sayın hemmuhhemtek;
şekillerle uğraşarak, benim hatamı düzelttiğiniz için teşekkür ederim. Fakat cebirsel değil, vektörel toplamalıydınız diye hatırlatsaydınız da olurdu, şekille falan uğraşmışsınız, vallaha mahçup ettiniz beni. Emeğinize sağlık.
Açıkçası, ben bu cebirsel toplama işini, dalgınlıktan, iş yoğunluğundan falan yapmadım. Her ne kadar bu konuyu bilsem de, aklıma gelmedi. Aklımda şüphe oldu, "acaba bunlar vektörel mi toplanmalıyım" dedim ama, sonunda cebirsel toplamanın doğru olduğunu düşündüm. Sanırım sizin dediğiniz, vektörel toplama yapmak doğrudur. Motoru ayrı ölçtüğüne göre, bu görünür akımdır. Devrede kondansatör olduğuna göre, toplam akımın içinden endüktif akımları çıkarmamız lazımdı.
Sayın analizör. Yanlışın , benim cebirsel toplama yapmamdan kaynaklandığını, kırmızı harflerle , üstüne basa basa yazmışsınız da, kendinizin bu yanlışın arkasına takılıp, 50 amper sigorta tak demenize değinmemişsiniz hiç :) Hem benim toplamam doğru olsaydı bile, 50 amperlik değil, 40 amper yeterdi :) Bu arada, ben hem müh, hem tek değilim, sadece tek. im , sizin kadar bazı şeyleri bilmem mümkün değil. Ama siz de lütfen, doğrunuza sahip çıktığınız gibi, yanlışınıza da sahip çıkınız. Benim hatamı kibarca düzeltmek yerine kırmızı harflerle bastırmanız çok ilginç. Ben burada , bilgi yarışması yapmıyoruz sanıyordum. Bu arada, indüktif basılmaz çekilir.
Sayın bigpasha. Arkadaşımız , benim yanlışım ile alakalı dalga geçmiş diye kızmışsınız. Kendi adıma ben bu tip şeylere çok kızmam. Hatta yapım gereği ( iyi bir şey demiyorum) ben de insanları kırmamaya gayret etmek kaydıyla, ufak tefek dalga geçerim. Fakat, siz daha kibarca şeyler mi yapıyorsunuz? Başka bir konuda, arkadaşımızın yazdığı bir soruya, "çekilen akım derken aktif akımdan bahsediyor olmalısınız " diye başlayan bir cümle kurduğum için , ya sen ne akımından bahsediyorsun" diye başlayan cumleler kurmuşsunuz. Halkbuki, o konuda benim böyle bir tespitim yoktur. Arkadaşımıza çekilen aktif akıma göre ( ya da görünür akıma göre ) kondansatör seçimi yapılamayacağından bahsediyordum. Ortada hesap hatası yok, sorun yok. Sizin yazdığınıza cevap verdikten sonra , bana pop vermişsiniz (+) pop ve "çok güzel kıvırtıyordun" yazmışsınız. Bu dalga geçmenin ötesinde, hakaret etmektir. Ben o konuda , yanlış yaptığımı da kıvırdığımı da düşünmüyorum. Ama sizin yaptığınız bu şeyin, çirkin olduğunu düşünüyorum. Başkalarını alay etmekle suçlamadan önce, lütfen kendi alaylarınıza bakın. Benim yaşım 32 dir. Yaşınız benden küçükse, yazı yazarken, bana duymuyorsanız da, yaşıma saygı duyun. Yaşınız benden büyükse de, lütfen yaşınıza göre hareket edin. İlgi alanlarına " haddini bilmeyenlere, haddini bildirmek " yazan bir kişi olarak, bence ilgi alanınız dışına çıkmışsınız.
Son olarak, genel şekilde şunu söylemek istiyorum. Herkes hata yapabilir. Hatasını kabul eden olur, etmeyen olur, kıvıran olur, kıvırmayan olur. Bunlarla uğraşmak yerine, forumun amacına uygun davransak daha iyi olmaz mı? Burada bir onaylama makamı olsa ve, en iyi bilen kişi seçilsek ne olur? En az bilen seçilsek ne olur? Maaşımız mı artar, sosyal konumumuz mu artar? Birbirimizi tanımıyoruz bile. Belki de birbirimizi tanıyoruz ama, farkında değiliz. Belki de, biz birbirimize iş yapan, ya da yaptıran, aslında tanışan insanlarız ( ben bir kaç kere forumda yazan arkadaşlarla iş yaptığımızı sonradan farkettim de) Burada, benim görüşüm, aslolan , bilmediğimizi öğrenmek, bildiğimizi öğretmektir. Yapamadığımız şeylerde, daha iyi bilenlerden fikir almak, ya da bidiklerimizin sadakası olarak, bir konuyu yapamayanlara yardımcı olmaktır. Genel olarak nasıl davranırsınız bilemem, şöyle davranın demek de haddime düşmez, ama bana karşı lütfen bu tip özel mesajlarla, ya da +pop , - pop verme gibi şeylerle sataşmayın. Çünkü ben böyle şeylerle uğraşmak için forum okumuyorum, ya da foruma bir şeyler yazmıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri