Mekatronik mi? Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri mi?

Arkadaşlar ben lisede elektrik elektonik bölümünden mezun oldum. Üni için 2 bölüm aklımda. Acaba mekatronik mi daha iyidir, yoksa kontrol ve otomasyon teknolojileri mi?

değerli kardeşim gecen sene yanımda staj yapan mekatronik bölümü okuyan öğrenciden gördüğüm kadarıyla yeni bölüm olan mekatronik gelecekte özelyeri olan bir meslek olacak.

Arkadaşlar ben lisede elektrik elektonik bölümünden mezun oldum. Üni için 2 bölüm aklımda. Acaba mekatronik mi daha iyidir, yoksa kontrol ve otomasyon teknolojileri mi?

Fabrikalar vb sanayi tesislerinde mekatronik gelecek vaadeden bir bölüm, ama serbest çalışacağım diyorsan Kontrol ve Otomasyon bölümünü tercih etmeni tavsiye ederim... Biraz da çalışmak istediğin yerin endüstriyel kuruluşları etkili olsun, karar vermende...

mekatronik tam olarak nedir?

mekatronik tam olarak nedir?

mühendislik açısından karşılaştırırsak ;

kontrol muhendisliğindeki elektrik ve kontrol teori derslerinin azaltılıp makine derslerinin artırılmış hali denilebilir. myo açısından da aralarında benzer bir ilişki olması muhtemel

ben 14 yıllık iş hayatından sonra mekatronik mühendisliğinin gelecek vaad etmesinden dolayı okula başladım dekanın söyleyişine ve netteki yorumlara göre süpermiş:) mekatronik derim

İşverenler çok fonksiyonlu elemanlara bayılırlar, bir elemanın bir çok meslek dalından anlamasını ve işlev görmesini isterler. Eleman alırkende bunu ön planda tutarlar. Bu nedenle elektrik-elektronik altyapısı olan bir kişinin mekatronik okuması avantajına olacaktır diye düşünüyorum. Ancak ileri teknolojiye sahip ülkelerde de bir dalda uzmanlaşma olduğunu belirtmek isterim.

özel sektörde çalışan biri olarak mekatronik diyorum.ben kursuna gidicem.ücretsiz gitmek isteyen arkadaşalr varsa bana özelden ulaşsınalr

üzerinde 3 sene geçmiş ama daha sonra okuyanlar belki faydalanırlar.
mekatronik; kelime olarak zaten makine ve elektronik karışımından meydana geliyor.ben lise öğrencisiyim.alanım endüstriyel otomasyon teknolojilerinde.dalımda mekatronik.yani mekatronik otomasyonun alt branşıdır.bizden 10.sınıfta kontrol ya da mekatronik dallarından birini seçmemizi istediler.ben mekatronik seçtim, ders olarak bir farklılık yok.bizde sadece ekstra 2 ders solidworks dersi vardı.mekatronik ders içeriği olarak nasıl derseniz.
10.sınıfta mekanik dersi vardı.freze, torna, delme,kılavuz çekme tarzı şeyler aynı zmanda bunun yanında temel elektrik vardı.11.sınıfta plc,pnömatik-hidrolik, visual basic ve solidworks gördük.şu anda 12.sınıftayım.bu yılda okuldaki fms-200 setlerini programlıyoruz ve pic öğreniyoruz. anadolu teknikten girdiğim için her türlü sayısal derslerde var.(mat 4 saat,kimya 2,biyoliji 2,fizik 3,geometri 2) yani üniversiteye girme şansınız da çok yüksek.artık MTOK ta varken sıkıntı yok.ama benim sayısal kötü.:)
bu yılda istanbul üniversitesi kontrol ve otomasyon a geçmek istiyorum.(iki yıllık)
mekatronik te var ama istanbulda devlet üniversitelerinde yok,özellerde var.
ama dört yıllığa geçebilsem Mtok tan mekatronik puanları çok yüksek değil.
herkese bölümü öneririm.okulumuza da beklerim herkesi.
beşiktaş İsov Dinçkök Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (akatlar)

ben ıstanbul unıversıtesınde 2 yıllık otomasyon okuyorum 1.sınıftayım uygulama adına hıç bır sey gormedık donem bıtmek uzere

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri