Ormanda içerisinde bir yangını tespit eden ve RF üzerinden bilgi veren sistemin gerçekleştirilmesi

Böyle bir proje ödevi aldım ve bu konuda bilgim de az. Bana hangi kartları almam ve sistemi oluşturmam konusunda yardımcı olur musunuz ?

1. Solar Panel kullanacaksınız ve sisteminizi en az akımla (güç ile) çalışabilir olarak tasarlayacaksınız.

2. @alarmko nun LORA ile ilgili tavsiylerini dikkate alın.

3. Projenize ekleyebileceğini küçük detaylar.

a) Infrared sensör/diyot kullanarak yapın ev tipi duman sensör ile olmaz

b) Mesela, bir projede ışığa duyarlı bir sistemde 16 adet sensörü dairesel şekilde dizerek yapmıştık, seçilecen optikler bunların görüş açısını mükemmel şekilde düzeltmişti.
Tabi siz optik kullanmayacaksınız ama ödevinizde belirtin. (Ek bilgi, İnfra Red optikleri camdan olmuyor yani IR ışınları camdan geçemiyor, burada kullanılan optikler özel plastikten.)

c) Sistem metal direk üzerine monte edilecek.

d) Akü, Bakım amacı ile elle müdahele edilecek,( ölçüm veya değştirme amaçlı) bir hizya monte edilecek. Erişim kilitli olacak (Yere monte edilmeyecek)

e) Yukarudaki sistem, müdahale için aşağıya indilebilir olmalı. (makara, çelik tel, kilitli)

f) Her tür saldırıya karşı merkeze alarm gönderebilmeli.

Internette Arduino kullanılarak yapılan hazır ödev var, ancak bunu vermeyi doğru bulmam (hele bazı üstadlar bu yazdığımı bile görse bozulurlar).
Aaslında, siz biraz araştırma yaparsanız kolaylıkla bir çok bilgiye ulaşırsınız.

Bizlere her zaman sorabilirsiniz. Kolay gelsin

Son düzenleme:
İlgili cevabınız için çok teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgiler çok işime yarayacağını düşünüyorum. Teşekkürler.

1. Solar Panel kullanacaksınız ve sisteminizi en az akımla (güç ile) çalışabilir olarak tasarlayacaksınız.

2. @alarmko nun LORA ile ilgili tavsiylerini dikkate alın.

3. Projenize ekleyebileceğini küçük detaylar.

a) Infrared sensör/diyot kullanarak yapın ev tipi duman sensör ile olmaz

b) Mesele, bir projede ışığa duyarlı bir sistemde 16 adet sensörü dairesel şekilde dizerek yapmıştık, seçilecen optikler bunların görüş açısını mükemmel şekilde düzeltmişti.
Tabi siz optik kullanmayacaksınız ama ödevinizde belirtin. (Ek bilgi, İnfra Red optikleri camdan olmuyor yani IR ışınları camdan geçemiyor, burada kullanılan optikler özel plastikten.)

c) Sistem metal direk üzerine monte edilecek.

d) Akü, bakım amacı ile elle müdahele edilecek,( ölçüm veya değştirme amaçlı) bir hizya monte edilecek. Erişim kilitli olacak (Yere monte edilmeyecek)

e) Yukarudaki sistem, müdahale için aşağıya indilebilir olmalı. (makara, çelik tel, kilitli)

f) Her tür saldırıya karşı merkeze alarm gönderebilmeli.

Internette Arduino kullanılarak yapılan hazır ödev var, ancak bunu vermeyi doğru bulmam (hele bazı üstadlar bu yazdığımı bile görse bozulurlar).
Aaslında, siz biraz araştırma yaparsanız kolaylıkla bir çok bilgiye ulaşırsınız.

Bizlere her zaman sorabilirsiniz. Kolay gelsin
Projeye uygun önerebileceğiniz bir Infrared sensör/diyot var mı ?

Projeye uygun önerebileceğiniz bir Infrared sensör/diyot var mı ?
Detaylı incelemedim, bir örnek gönderiyorum.

Asıl sorum kaçıncı sınıftasınız, çünkü bu konuda Doktora ve Master tezleri var.
Sizden ne yapmanız isteniyor, projenizin küçük bir modelinin uygulanması ise kolay, ancak gelişmiş sistemlerde ısı, bağıl nem, rüzgar hızı, CO2 seviyesi ve infra red dedektör ve/veya kamera ile 1100 metre mesafeden yangın tesbit eden, yapay zeka kullanan tezler var.

Sensörlerde kullanılan Optik Malzeme tipleri IR için en fazla Silikon ve Germanyum kullanılıyordu ama şimdi bir çok ürün eklendi, listesi:

Optics_component.gif

Ekli dosyalar

• p13243_series_kird1130e.pdf
    764.6 KB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:
Size fikir verebilecek makaleler, tezler:

Ekli dosyalar

• Fire_s12596-022-00899-9.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 2
  • fire_detection.pdf
    1.4 MB · Görüntüleme: 2
  • Forest_Fire_Detection.pdf
    895.4 KB · Görüntüleme: 1
  • Low Cost LoRa based Network for Forest Fire Detection.pdf
    804.3 KB · Görüntüleme: 1
Detaylı incelemedim, bir örnek gönderiyorum.

Asıl sorum kaçıncı sınıftasınız, çünkü bu konuda Doktora ve Master tezleri var.
Sizden ne yapmanız isteniyor, projenizin küçük bir modelinin uygulanması ise kolay, ancak gelişmiş sistemlerde ısı, bağıl nem, rüzgar hızı, CO2 seviyesi ve infra red dedektör ve/veya kamera ile 1100 metre mesafeden yangın tesbit eden, yapay zeka kullanan tezler var.

Sensörlerde kullanılan Optik Malzeme tipleri IR için en fazla Silikon ve Germanyum kullanılıyordu ama şimdi bir çok ürün eklendi, listesi:

Ekli dosyayı görüntüle 97416
Merhabalar. Üniversiteyi biraz uzattım ama proje 3. sınıf öğrenci seviyesi. Doktora, master seviyesi derecesinde üstünde durulacak bir proje aramadıkları düşünüyorum.
Size fikir verebilecek makaleler, tezler:
Çok teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:
O zaman konu üzerinde biraz ciddi araştırmakta fayda var. Süre ne kadar.?
Fiziksel olarak ne yapmanız bekleniyor?

Başlangıç olarak bana alev sensörüyle ilgili basit bir sistem oluşturmamı istedi (https://www.veed.io/view/56c40140-c3e4-4a62-8a8c-5ccfa29e92f2?panel=share) . Şimdi seni yönlendirmiyim gerisi sende dedi. Haziranda proje bitiyor. Hangi alev sensörünü kullanacağım konusunu bilmiyorum açıkcası sonrasında projenin yazdığınız stant kurma vb. şeylerle projenin taslağı tamamlanır gibi düşünüyorum. Tabi siz daha iyi anlarsınız, ben araştırmayıda pek iyi bilmiyorum. Attığınız pdfleri internette bulamadım epeydir araştırmama rağmen araştırmakta da pek başarılı olamadım.

Son düzenleme:
Moralinizi bozmayın, yapabilirsiniz.
IR Sensör Kodu: YG1006 Yurt dışı fiytı 0.33$. Türkiyede bulamadım, ancak modül halinde var, 16 değil daha az mödülle yapılabilir, burada amaç alevin nereden geldğini bilip ona göre merkeze alarm göndermesi.

Burada asıl odaklanması gereken, Arduino ile yapılacak sistemin programını yazmak.
Program yazarken, infrared sensörlerin güneş ışığında etkilenmesi düşünülerek diğer sensörden gelen datanın asıl sensörden gelen data dan aritmetiksel çıkarılması ve daha kesin, yönün tam olarak bildirilmesi gibi konular var,. Ama önce sizin araştırma yapmanız lazım.

Google da şunu bir aratın, tabi, bütün bilgiler ingilizce, umarım sorun olmaz.

fire OR flame detection infrared arduino code

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri