otel kompanzasyonu hakkında yardım

cglryzc

Üye
Merhaba arkadaşlar.
Bir otelin kompanzasyonun yapmaya çalışıyorum. Sizin de fikirleriniz almak istedim.
Akımlar günün en yoğun saatinde (asansör ve kalorifer tesisatı devrede) 39, 38ve 41 amper civarında.
Ben de burası için
ilk üç kademe monofaze 0.5 kvar
ikinci üç kademe monofaze 1 kvar
üçüncü üç kademe monofaze 2 kvar
10. kademe trifaze 5 kvar
11. kademe trifaze 10 kvar
12. kademe trifaze 20 kvar planlıyorum.
Yeterince hassas sonuç alırım diye düşünüyorum. Ayrıca duruma göre 5, 10 veya 20 kvar sabit grup da bağlayabilirim.
Siz ne düşünürsünüz acaba?

Saygılar...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
trafonuz yoksa, OG den ölçüm yapmıyorsanız, sabıt gruplara gerek yok. Bu durmda calıstırıp görun derım.

Yeterli olması lazım verdiğiniz akım değerlerin göre yaklaşık güç 20KW civarında monofaze kondansatörleri biraz daha düşük tutmalısınız diye düşünürüm tüm değerlerin %50si kadar

Merhaba hocam sisteminizi anlattığınız kadarı ile size çok kolay basit ve ucuz bir yöntem aksetmeye çalışacağım.Yapılması gereken işlem aşağıdaki gibi olmalıdır.
Reaktif Röleni iyi seçmelisin ben genelde TENSE marka kullanıyorum çünkü diğerleri malesef hızlı değil ayrıca tristörlü sistem şeklinde yapıyorum 400 mili saniyede cevap verebiliyor yüke ayrıca baktım sistemde kapasitif yük var diyelim indüktörde bağlayıp sistemi her şekilde kurtarabiliyorum.Eger aşağıdaki bu sistemi kontaktör ile yapmaya çalışırsa asansöre dikkat et derim ya lokal yap yada bana ulaş sana yardım edeyim.Ayrıca Otelinizin kendine ait trafosu varsa ve sayacınız ölçümü orta gerilimden yapıyorsa mutlaka ilk başta orta gerilimi kompanzasyon yaparak sisteminize başlayınız.Son olarak sayacınızın doğru bağlandığına emin olun çünkü yanlış bağlantı varsa siz kompanzasyonu %1'lere dahi düşürseniz ceza yersiniz.Sayacımın doğru bağlandığını nasıl anlarım derseniz irtibata geçin yardım ederim.

Kullanman gereken Kaemeler (Aşağıdaki kademelerdeki bütün kondansatörler monofazedir.)

1.kademe : R fazına 0,28 kvar
2.kademe : S fazına 0,28 kvar
3.kademe : T fazına 0,28 kvar
4.kademe : R fazına 0,56 kvar
5.kademe : S fazına 0,56 kvar
6.kademe : T fazına 0,56 kvar
7.kademe : R fazına 0,83 kvar
8.kademe : S fazına 0,83 kvar
9.kademe : T fazına 0,83 kvar
10.kademe : R fazına 1,67 kvar
11.kademe : S fazına 1,67 kvar
12.kademe : T fazına 1,67 kvar
13.kademe : R fazına 3,33 kvar
14.kademe : S fazına 3,33 kvar
15.kademe : T fazına 3,33 kvar

Böyle bir sistemde İndüktif %2 Kapasitif %2 şaşmaz.

Saygılarımla....

ILKSIN - Kompanzasyon ve otomasyon sistemleri

Sabitler hariç bile toplam düşündüğünüz kapasite fazla, son 20 kvar ı bile koymasanız olur bence..30 kVa nin altında bir gücünüz var, toplam 20 kvar ve dengesizliği düşünerek yapınız ki öyle zaten belki monofaze 0,25 kvar dan başlasanız daha uygun olur.
Yada hazır bir ürün önerebilirim, EKM 22.5 hem 20 ms hızında, hem harmonik filtreli ve uzun ömürlü, 2 yıl garantili..

Dinamik arkadaş konuyu açıkla çünkü bu işi bilen kişiler ölçüm yapılmadan harmonik filtreli bir ürün kompanzasyon panosuna kafasına göre koyulmayacağını bilir kendi kendini veya başka bir firmayı rencide ediyorsunuz. Ayrıca hiç bir tristörlü kompanzasyon panosu 20ms de işlem yapamaz buda dip not.akım trafosu mesafesi reaktif roleye gelen bilgiler hesaplaması ve kademeye iletimi sıfır geçiş diyagramına gelecek tristörün gate tetiklenecek sonra kablo ile kondansatöre gidecek 20ms dersen gülünç oluyor 20ms yanlızca sıfır geçişli bir tristörün anahtarlama süresidir.

Saygılarımla...

Son düzenleme:
Sn ismailufuk,
öncelikle tristörlü sistemlerde akım sınırlayıcı koyulması gerektiğini belirtmek isterim, biz ne yapıyoruz akım sınırlayıcı olarak 189 Hz. harmonik filtre kullanıyoruz, bunu yaparak hem akım sınırlama işini hemde duruma göre en çok rastlanan harmoniklere karşı geliştirilmiş (3. ve 5. harmonik) filtreler ile harmonik artışını engelliyoruz. Bunun nasıl rencide edici bir konu oluşturduğunu anlayamadım, ürün standart olarak böyle üretiliyor.
Diğer taraftan 20 ms düzeltme hızı derken değişimlerin 20 ms takip edilmesi ve bir sonraki saykıl (1 cycle=20 ms) başlangıcında düzeltme yapılması bizim teknik kadroya zor gelmemiş olsa gerek ki bu şeklide bir düzeltme sözkonusu aksi halde 100 ms hzındaki puntaları başka türlü kompanze edemezdik zaten..Sizin elektrik ve sinyal hızları konusunda bilgisiz oluşunuz durumu değiştirmez ürettiğimiz cihazlar her 20 ms de dörtyüz örnekleme yaparak ihtiyacı belirler ve takip eden ikinci 20 ms de düzeltme yapar ve bunu sürekli tekrar eder, böylece düzeltme hızı 20 ms demek yanlış olmaz.

Dinamik arkadaş konuyu açıkla çünkü bu işi bilen kişiler ölçüm yapılmadan harmonik filtreli bir ürün kompanzasyon panosuna kafasına göre koyulmayacağını bilir kendi kendini veya başka bir firmayı rencide ediyorsunuz. Ayrıca hiç bir tristörlü kompanzasyon panosu 20ms de işlem yapamaz buda dip not.Akım trafosu mesafesi reaktif roleye gelen bilgiler hesaplaması ve kademeye iletimi sıfır geçiş diyagramına gelecek tristörün gate tetiklenecek sonra kablo ile kondansatöre gidecek 20ms dersen gülünç oluyor 20ms yanlızca sıfır geçişli bir tristörün anahtarlama süresidir.

Saygılarımla...

dinamik arkadaş gerekli bilgileri vermiş teşekkürler fakat anlamadığım nokta sizin dediğiniz gibi arkadaşımız sinyaller konusunda bilgisiz olabilir. şahsen bu ifade pek uygun bir ifade değil bilgisiz olabilir forumların amacı bilgilendirme amaçlıdır

fakat sizin değişinize göre
her 20 ms de dörtyüz örnekleme yaparak ihtiyacı belirler ve takip eden ikinci 20 ms de düzeltme yapar ve bunu sürekli tekrar eder, böylece düzeltme hızı 20 ms
demek yanlış olmaz.

20 ms de düzeltme hızı demek yanlış olabilir ilk tepki süresi dense daha uygun olabilir düzeltme demek farklı bir şey ,

400 örnek ile güç okuma ve akım sinyalinin bozuk oluşunun düzeltme formülleri ile yapılması bu kadar kısa bir sürede yaptığınız için sizleri tebrik ediyorum

sn sgy_2008 önce diğer arkadaşın hitap tarzını eleştrip sonra beni eleştirseniz daha şık olurdu, neyse.
Cihaz ilk çalıştığında örnekleme ve ölçüm başlıyor, bulunduğu saykıl içindeki örenekleme ve hesap saykıl bitince bitiyor ve gerekli anahtarlamayı yapıyor cihaz. Sonra düzeltmenin etkisiyle birlikte değişimleri ölçüyor ve bulunduğu saykıl sonunda düzeltme için anahtarlama yapıyor, yani ifade doğrudur..
Osiloskop görüntüsü üç saykıl için linkin 3. sayfasında var, laboratuvarda tristörün anahtarlandığı ve 60 ms sonra ihtiyaç kalmayınca devreden çıktığı an. Tabii bu 20 ms içinde devreye girip ikinci 20 ms sonunda devrden çıkabildiğini göstermez ama bunu doğrulamak için o hızda bir yükü devreye sokup 10 ms sonra çıkarmak gerek, o da laboratuvarda simule edilememiş..

dinamik arkadaş gerekli bilgileri vermiş teşekkürler fakat anlamadığım nokta sizin dediğiniz gibi arkadaşımız sinyaller konusunda bilgisiz olabilir. şahsen bu ifade pek uygun bir ifade değil bilgisiz olabilir forumların amacı bilgilendirme amaçlıdır

20 ms de düzeltme hızı demek yanlış olabilir ilk tepki süresi dense daha uygun olabilir düzeltme demek farklı bir şey ,

400 örnek ile güç okuma ve akım sinyalinin bozuk oluşunun düzeltme formülleri ile yapılması bu kadar kısa bir sürede yaptığınız için sizleri tebrik ediyorum

ekte ki çizergede sadece kondansatörün devreye girdiği an ve çıktığı anı normal bir kontaktör ile kıyaslaması var sizin bahsettiğiniz teknik veriler yok, yada ben göremedim
birde ek teki akım gerilim farkı wikimedia daki akım gerilim farkı ile örtüşmüyor

eğer imkan var ise reaktif güç değişimi ile kapasif yük devreye alma durumlarını gözlemleyip bir zaman neticesi çıkartmak daha doğru olur kanısındayım

Forum istatistikleri

Konular
128,391
Kullanıcılar
450,277
Son üye
Hzomero

Yeni konular

Geri