Regüleli adaptör ile regülesiz farkı

mt8

Üye
Merhaba arkadaşlar, ac den dc ye çeviren 12V 10 amper regüleli adaptör ile 12V 10 amper regülesiz adaptör farkı nedir. Saygılar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Regüleli sabit çıkış verir, regülesiz max belirtiği değeri verir sabit değildir!

regule li ile regulesiz farki öyle bir ayırım yapana sormak lazım bence.
regüleliden kasıt nedir?

acaba linear regulatörlü güç kaynağına reguleli, smps güç kaynagına regulesiz mi diyor mesela.

ikiside regülelidir ama soyle bir fark vardır.
linear regulatorlü güçkaynagı: atıyorum 17 volt dc den 12 V DC 10A olsun. Siz 10 A çekerken
17 Volttan 10A çekersiniz. Yani Toplam 17x10A=170 watt güç çekersiniz ama 12 x10A=120 Watt elde edersiniz. Yani 50 watt boşa gider. Kısa hesap (17-12)x10A= 50W boşa harcar(ısı olarak regulator üzerinde acıga cıkar)
smps güç kaynagı 17Vdc den 12V 10A . Siz 12 Volttan 10 A çekerken 17 Volttan ise (10x12)17=7.05A çekersiniz. Teoride tabi pratikte devrenin verimine göre biraz daha fazla cekersiniz. diyelim 7.5A. yüzde 93 verimli olsun.

Bu durumda 17x7.5=127.5 Watt güç çekersiniz. 12x10A=120 watt elde edersiniz.
yani veriminiz yüksek olur.

smps güç kaynağı iyi tasarlanmıssa her ikisinde de 12 volt 10 A alırsınız gibi. eğer olaya bu açıdan bakarsak.
başka bir bakış açısı su olabilir regüleliden kasıt. birisi yük olarak ne bağlarsan bağla 12Volt gerilimi sabit tutar gücü yettiği kadar tabi 10 A sınırını aşmadan.
diğeri ise 12 Volt verir atıyorum 1 A çekerken. çektiğiniz akım artıkça 12 volt düşer. yani 12 volttu sabit tutmak icin bir işlem yapmaz. bu da regülesiz gibi

Son düzenleme:
regule li ile regulesiz farki öyle bir ayırım yapana sormak lazım bence.
regüleliden kasıt nedir?

acaba linear regulatörlü güç kaynağına reguleli, smps güç kaynagına regulesiz mi diyor mesela.

ikiside regülelidir ama soyle bir fark vardır.
linear regulatorlü güçkaynagı: atıyorum 17 volt dc den 12 V DC 10A olsun. Siz 10 A çekerken
17 Volttan 10A çekersiniz. Yani Toplam 17x10A=170 watt güç çekersiniz ama 12 x10A=120 Watt elde edersiniz. Yani 50 watt boşa gider. Kısa hesap (17-12)x10A= 50W boşa harcar(ısı olarak regulator üzerinde acıga cıkar)
smps güç kaynagı 17Vdc den 12V 10A . Siz 12 Volttan 10 A çekerken 17 Volttan ise (10x12)17=7.05A çekersiniz. Teoride tabi pratikte devrenin verimine göre biraz daha fazla cekersiniz. diyelim 7.5A. yüzde 93 verimli olsun.

Bu durumda 17x7.5=127.5 Watt güç çekersiniz. 12x10A=120 watt elde edersiniz.
yani veriminiz yüksek olur.

smps güç kaynağı iyi tasarlanmıssa her ikisinde de 12 volt 10 A alırsınız gibi. eğer olaya bu açıdan bakarsak.
başka bir bakış açısı su olabilir regüleliden kasıt. birisi yük olarak ne bağlarsan bağla 12Volt gerilimi sabit tutar gücü yettiği kadar tabi 10 A sınırını aşmadan.
diğeri ise 12 Volt verir atıyorum 1 A çekerken. çektiğiniz akım artıkça 12 volt düşer. yani 12 volttu sabit tutmak icin bir işlem yapmaz. bu da regülesiz gibi
Cevabın için teşekkür ederim, regüleli anladığım kadarı ile voltu sabit tutmaya yarıyor. Eğer hem voltu, hemde hz ( mesela; ac dalga Türkiyede 50 hz ) cinsinden pil gibi sıfır dalgaya yakın bir değer veren adaptör arıyorum ama var mıdır bilmiyorum. Aradığım adaptör, hem 12 volt verecek hemde 0-5 hz arası olacak. Yani pilin dalga boyu 0 dır. Tamam pil gibi veremezler ama en azından sıfıra yakın olsa iyi olur.

sıfır hz demek doğru akım demek. yani dc voltaj demek.

ne için kullanacaksınız onu soyleyin bence yoksa anlaşamayacagız gibi gözüküyor :)

sıfır hz demek doğru akım demek. yani dc voltaj demek.

ne için kullanacaksınız onu soyleyin bence yoksa anlaşamayacagız gibi gözüküyor :)
Ses kayıt cihazı için. bu cihaz 1,5 volt pil ile çalışıyor. Ben bu cihaza adaptörden gelen 12 volt'u 1,5 volta düşürerek vermeyi başardım fakat bu seferde cihaz devamlı ses var zannediyor ve kayıt yapıyor. Pil takınca proplem gidiyor. Ben bunu gelen akımın tam olarak dc olmadığına bağlıyorum, zira 12 volt dc akımın hz değerini ölçtüğümde 50 hz çıkıyor. ( normal hdd çalıştıran 12 volt 2 amper adaptör ) İlk defe dc elektriklerde 50 hz olduğunuda bugün öğrendim, sadece pillerde 0 oluyor. Pillerde 0 olduğu için bir proplem çıkmıyor, zira cihaz pil için tasarlanmış, masrafdan kaçılmış. Aradığım cihaz 0 hz en yakın 12 volt veren adaptör veya sistem, yöntem, cihaz.her neyse. bir fikrin varsa bekliyorum

Diğer konuya cevap yazdım!

adaptörler switch mode calısır ve cok fazla gürültü üretir. buda ses devrelerini çok etkiler.
220 ac den bir besleme yapmak istiyorsanız öncelikle güzel bir trafo bulmalısınız. soyle 220 volt ac den 3-4 volt ac , 12 volt ac gibi.
sonra düşürülen ac voltajı köprü diyot, ve kapasitörlerle tam dc ye dönüştürmelisiniz.

illa 1.5 volt mu lazım devreniz için ? daha yuksek voltajla calısır mı? misal 3.3 volt? 5 volt ?

http://cds.linear.com/docs/en/datasheet/158715f.pdf gibi entegrelerle yapabilirsiniz işinizi.

Son düzenleme:
adaptörler switch mode calısır ve cok fazla gürültü üretir. buda ses devrelerini çok etkiler.
220 ac den bir besleme yapmak istiyorsanız öncelikle güzel bir trafo bulmalısınız. soyle 220 volt ac den 3-4 volt ac , 12 volt ac gibi.
sonra düşürülen ac voltajı köprü diyot, ve kapasitörlerle tam dc ye dönüştürmelisiniz.

illa 1.5 volt mu lazım devreniz için ? daha yuksek voltajla calısır mı? misal 3.3 volt? 5 volt ?

http://cds.linear.com/docs/en/datasheet/158715f.pdf gibi entegrelerle yapabilirsiniz işinizi.
Hocam sorunun kaynağını buldum, 12 volt elektrikten 1.5 volt'a düşüren araç içi adaptörün bir özelliğini keşfettim, 1.5 voltta 7-8 mhz dalgalanma veriyor. 3 volta geçirince sıfırlanıyor, hiç dalgalanma olmuyor. Her nedense şu elektrik dünyasında 1.5 volt sıkıntı. Nedeninide bilmiyorum. Mevcut kullandığım kayıt cihazını değiştirmek zorunda kaldım. Bendeki tek pille çalışıyordu, şimdi iki pille çalışan 3 voltluk bir cihaz sipariş verdim, geldiğinde aynı devreyi onun üzerinde deneyeceğim, büyük ihtimalle sorunsuz çalışacaktır diye düşünüyorum. Sonucu burdan paylaşırım.

5-6 tl ye internette istemedığın kadar regule devresı 1.25 voltla 40 volt arası potla ayarlıyorsun milivolt şaşmaz ara lm2596adj gitti gıdıyordada vardı reklamı

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri