Siemens mc kart okuyucu

ze_tr

Üye
Bir adet S7 300 MC kartını yedeklememiz gerekmekte. Maalesef bunun için gerekli MC kart okuyucusu bulamıyoruz.

Siemens prommer cihazı olan var mı?

İnternette bazi laptoplarin pcmci yuvalarından yedek alınabildiğini öğrendik fakat o laptop tipine henüz ulaşamadık.

Yardım edebilecek kimse var mı?

Son düzenleme:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
projeniz yok mu elinizde. proje yoksa s300 serisi bir cpu ya (stop modunda) mmc yi takın yeni bir proje oluşturun upload station yapıp MPI dan projeyi çekersiniz sonra yeni mmc kart takıp download edin.

Hocam, elimizde proje yok. Vaktiyle bir Amerikan şirketinin kurduğu kamuya ait bir santralın bir ünitesinde bu PLC. İşi yapan Amerikan firması iflas etmiş.

MC (MMC değil) kartın yedeğini alıp saklamak istiyoruz. Şifresini bilsek yazılımı upload ederdik ama maalesef.

Eğer Cpu da takılı kart soldaki yani MC ise epromu yerinden çıkarmanız bile büyük risk.
O tip epromların takıldıgı Cpularda da eprom boş olsa da sistem dahili hafızadan calışabilmektedir.Eger program Ramde var romda yoksa ve siz epromu çıkarıp yeniden taktıgınız anda otomatik olarak boş epromu okuyacak ve ramdeki programınızı ucuracaktır.

Öncelikle s7300 ile cpu'ya online olmalı ve plc sekmesi altındaki ram to rom komutunu çalıştırarak programın son halini eproma kopyalamalısınız.

@iarslan,

Hocam, teşekkür ederim. Bahsettiğiniz önemli bir nokta. Ben sahada olmadığım için ne yapıldı bilmiyorum. Dediğiniz işlemi yaptılar mı sorayım. Yazılım şifresi varsa RAM to ROM kopyalama işlemi şifreyi bilmeden yapılabilir mi? Bu cihazın aynısından bir kaç tane daha var. Birinden mutlaka yedek alabilmemiz lazım.

laptop pcmci slotuna takarak kartın imajını aldım fakat sanki kart boş duruyor gibi. MMC kartlarından bildiğimiz imaj dosyalarına hiç benzemiyor.

MC kartı açtım. İçerisinde mcu, microwire haberlesmeli 128 bayt flash (muhtemelen kart tipi tanımları vardır içinde) ve 64kb kart için 128kb kapasiteli nor flash hafıza var (tsop kılıfta 29f010). 29f010 bildiğimiz tam bellek gibi okunabilir, sokup okuyucuya (adaptör bulabilirsem) takmak yeterli. En kötü bir Pic mcu ile okuturum, işin bu kısmı sorun değil sadece yeterli zaman bulamayacağım bu iş için.

İmaj aldıktan sonra zaten şifre yi de bulurum.

Hiç şifreli programda denemedim.Komut çalışır mı bilmiyorum.

Ancak normal şartlar altında işlem şöyle oluyor diyelim ki bir program değişikliği yaptınız veya data içeriği değişti.İşlem ramde oluyor.İlerde reset atıp epromu yüklerseniz bu değişiklikler olmaksızın eski hali gelip CPU ya yerleşiyor.

Onun için MC olan Cpuda yaptıgımız her değişiklik sonrası ram to rom yapardık ve bu işlem sadece CPU stop modunda yapılabilir ve 1-2 dk surerdi.
MMC takılan CPUlar çıkınca bu dertten kurtulduk.

2003 -2004 yıllarında Siemensin çıkardığı PG pclerde bu port vardı ve ben bu portu kullanarak çok eprom sildim.

Eğer emekli olmadan çalıştıgım işyerinde olsaydım ordaki PG ile bu iş 5 dk da çözülürdü.
MC kartı takınca programı direk MCden aç seceneği vardı.
O porta sahip bir PG bulmalısınız.

Eğer işyeri imkanları uygunsa siemensden makina/hizmet kiralama yöntemi vardı.Ben 1981 model S5 110 CPU için 1 günlük cihaz kiralamıştım.

Halen bu hizmeti veriyorlar mı bilmiyorum.
Kolay gelsin.

@iarslan, hocam çok teşekkür ederim bilgiler için. Yazdıklarınızı ilgili arkadaşlara ilettim. Umarım bir kaç güne kadar konu ile ilgili geri dönüş yapılır.

Yabancı bir forumda bazı eski laptopların PCMCI slotlarından MC kart okutulabildiğini (yazdırılabildiğini) öğrendim. MCED321 isminde bir program var, bu program PC kartların okunup yazılabilmesini sağlıyor (uydukurdu forumunda iş gören 30 günlük demo sürümü var). Tabi Siemens kartını tanımıyor, fakat manuel kart ayarlarından SRAM veya Flash 1 gibi seçim yapılarak kart okutulabiliyor. Yazılım benim eski laptopta çalıştı ve bir kaç değişik ayarla imajlar aldım. Sanıyorum MC kartta yazılım yok ve kart Siemens formatında da değil. İşi yapan firma sanki tuzak kurmuş, sıkıntı olduğunda tekrar para kazanayım demiş.

İnşaallah yazdıklarınızla sonuca ulaşırız. Neticeyi bildiririm.

Tekrar teşekkürler.

@iarslan hocam,

maalesef "copy Ram to Rom" işlemi yapılamıyor. Partnere erişim sağlanamadı gibi bir hata mesajı vermiş. Aklıma ilk gelen şey MC kartın formatını da firma bozmuş olabilir.

Acaba PLC kapalı iken MC kart çıkartılıp, formatlanıp (64kb MC kart imajı yüklenerek), PLC kapalı iken tekrar takılırsa yukarıda bahsettiğiniz problem yaşanır mı?

64K lık MMC kartın boyutu 62 MB civarında. 64K lık MC kartınki ise 128 kb. Siemens formatlı 64K MC karta ait herhangi bir imaj dosyası bulmamız mümkün müdür? Veya benim 64K lık MMC kartın 62 MB lık imajının ilk 128K lık kısmını alıp, MC karta atarsam kart Siemens formatını almış olur mu?

@iarslan hocam,

maalesef "copy Ram to Rom" işlemi yapılamıyor. Partnere erişim sağlanamadı gibi bir hata mesajı vermiş. Aklıma ilk gelen şey MC kartın formatını da firma bozmuş olabilir.

Acaba PLC kapalı iken MC kart çıkartılıp, formatlanıp (64kb MC kart imajı yüklenerek), PLC kapalı iken tekrar takılırsa yukarıda bahsettiğiniz problem yaşanır mı?

64K lık MMC kartın boyutu 62 MB civarında. 64K lık MC kartınki ise 128 kb. Siemens formatlı 64K MC karta ait herhangi bir imaj dosyası bulmamız mümkün müdür? Veya benim 64K lık MMC kartın 62 MB lık imajının ilk 128K lık kısmını alıp, MC karta atarsam kart Siemens formatını almış olur mu?

Program backup yok, MC kartta program olup olmadıgı net belli değil.Bu şartlar altında MC kartı bir kez çıkarıp tekrar takmak bile tehlikeli.

Sizin yerinizde olsam tüm düşündüğüm denemeleri çalışan makinede değil varsa yedek CPU ile yedek MC kart ile test masasında yaparım.
Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri