Step-Up Hakkında, Acil Yardım!

Merhaba,

Forumda daha önce de bahsetmiştim, 4 adet 3.7V pil kullanarak power bank yapacağım ancak burada kullanacağım step up devresinde 4x3.7=14.8V yapıyor. Step-Up da 5V olacak. Bir sorun çıkar mı?
elinizde eğer tek pilli power bank devresi varsa 4 pili paralel baglayıp o devreyi kullanabilirsiniz.
sarj olması uzun sürer biraaz(power bankın) ama baska sıkıntı olmaz.

power bankda 2 devre lazım size biri pili sarj etmek için (lion charger) biride telefona 5 volt vermesi için step up devresi. bu 2 işi yapan charge entegreleri var ki zaten tek pilli bir power bankın icinde de görebilirsiniz bu entegrelerden.

derdin bu ise dort sansin var.
birincisi he, sarj hem step up devresi, ikincisi soyledigim ciftli bataryalar ve 7805 ikilisi, bunlari sarj etmek icin pilleri sokulebilir yapar, sarji ayri bir kutuya yaparsin.
ucuncusu de cift kontakli anahtarlar var. ya da tek kontakli da olur sanirim. ilk kontak, sarj aleti ile step up arasinda gecis yaparsin,
dorduncu de liion ile ugrasmazsin nikele yonelirsin. onu da yine sarj-step up arasin anahtar ile bolucu yaparsin.
illa otomatik olmak zorunda mi:)
ben liona guvenmiyorum fazla tehlikeliler. fiyat-guc verimleri de dusuk. bilmiyorum gene karar senin. ama 3 tane 800 mah nikel pil hem yer olarak hem de fiyat olarak cok daha ucuza geliyor, sarj devreleri de cok daha basit.

Cevabınız için teşekkürler.

Hem step up hem lion charer devresi demissiniz ama böyle bir devre var değil mı, ikisinin aynı devrede olduğu?

Aklımda kalan son soru işareti de şu; şarj dolduğunda ışık yansın istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

ben sana max1555 i gondermedim mi?
onun sarj uyari ledi zaten var.
onu kullan?
step upu da oraya bagla, iki devrenin artisini bir anahtarin sagina soluna bagla, orta bacak da pile, anahtar sagda iken sarj, solda step up calisir.
ama paralel pilde nasil is gorur bilemem. paralel bagli iken ne gibi bir tepki olur sarj konusjnda bilemem.

Max1555'in ne olduğunu anlayamadım. İnternette araştırdım ama hep devre şemaları var ve anlamam pek mümkün değil bu şemaları. İnternette de birkaç devre resmi var ama onların da ne amaçla yapıldığından emin değilim.

Max1555'i kendim mi yapmam gerekiyor? Step-up gibi hazır yok mu? Bu da 5V elektrik mi veriyor?

datalardan devre cizmek cok zor degil ki.
ben kendinjz her seyi sifirdan yapmak istiyorsunuz saniyordum o yuzden soylemistim, yoksa nette her seyin hzzir kiti var.
brn bunu niye onerdim., illa lion djye israr ediyorsaniz bu arkadas lion pilleri sarj edebiliyor. bir kac parcalik hos bir arkadas.
step up da sarj ettjginiz pilleri telefona baglamaniz icin lazjm. onu ve max i bir kontak ile birbirinden ayri tutabilir, hangisini kullanacaksaniz kontagi ona cevirebilirsiniz,

Ben de onu çözmeye çalışıyordum bugün. Power bank elektrik verecek ama nasıl şarj olacak?

Bu devrelerin ikisinin de aynı devrede olduğu bir sistem var mı? http://www.electrodragon.com/produc...ule-wminiusb/#prettyPhoto[product-gallery]/2/ bu linkte bir devre var ama ben iki devreyi nasıl aynı kasaya koyacağım? Daha doğrusu pilleri nasıl bağlayacağım?
ebayda 3-5 liraya var güzel devreler. bedava kargolu.

usb çıkışlı, mini usn girişli olanlardan bul.

http://www.ebay.com/itm/Green-Mobil...150?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5672974ea6
http://www.ebay.com/itm/Mini-Portab...=LH_DefaultDomain_15&var=&hash=item5b0c2120ba

Son düzenleme:
O linktekini alıp kasasinin içinden devreyi mı çıkaracağım?

Lion charger devresini ve step up devresine pilleri nasıl bağlayacağım? Pillerden kaç tane kablo çıkarmam gerek?

orta bacagini pile, bir bacagini sarja oburunu de voltaj yukselticiye yani step upa bagla. hangisini kullanacaksan ona getir konumunu zor mu bu:)

Forum istatistikleri

Konular
128,276
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31

Yeni konular

Geri