yardım zaman rölesi

Kapı açılınca kapıdaki siviç zaman rölesine elektrik veremiyor, çünkü açık kontak, buton gibi yani....
Bayro usta siviç kontağı kapı kapalıyken açık konumdayken açılınca kapanacak..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bayro usta siviç kontağı kapı kapalıyken açık konumdayken açılınca kapanacak..

Evet, aslında öyle olması gerek ama değil, tam tersi. Dediğiniz gibi olsa benim ilk tarif ettiğim devre sizin çizdiğiniz devre ile aynı, bu devreyi arkadaş yapmış, kapı kapalıyken alarm ötüyor diyor. Yani siviç kontakları kapı kapanınca kapalı hale geliyor, kapı açıkken siviç kontakları da açık burada...

Evet, aslında öyle olması gerek ama değil, tam tersi. Dediğiniz gibi olsa benim ilk tarif ettiğim devre sizin çizdiğiniz devre ile aynı, bu devreyi arkadaş yapmış, kapı kapalıyken alarm ötüyor diyor. Yani siviç kontakları kapı kapanınca kapalı hale geliyor, kapı açıkken siviç kontakları da açık burada...
Bayro usta bu şekilde net bi şekilde çalişacak. Kapı kapalıyken siwiç açık konumda kapı açılınca siwiç kontağı kapanacak ve zaman rölesi elektriklenecek böylelıkle ayarlanan zamanda siren çalacak kapa kapanınca siwicin kapanan kontağı açılacak çizdiğim şemadakı gibi elektrık kesilecek ve devre kapanacak.

Bayro usta bu şekilde net bi şekilde çalişacak. Kapı kapalıyken siwiç açık konumda kapı açılınca siwiç kontağı kapanacak ve zaman rölesi elektriklenecek böylelıkle ayarlanan zamanda siren çalacak kapa kapanınca siwicin kapanan kontağı açılacak çizdiğim şemadakı gibi elektrık kesilecek ve devre kapanacak.

Bakın, soruyu soran arkadaş ne yazmış:
"bayroo arkadaşım kapı kontağında açık kapalı kontak yok buton muş gibi düşün.bahsettiğin şekli denedim kapı kapalıyken de siren çalıyor.sanıyorum şema çizerek üstünden konuşmak lazım."

Buradan şunu anlıyoruz: Kapı kapalı iken siviç kontakları da kapalı; kapı açık iken siviç kontakları da açık.

Kapıdaki siwiç açık kontak, yani buton gibi, kapı açıkken uçlar açık, kapı kapalıyken uçlar kapalı ise, ek olarak röle kullanarak sorun çözülür ancak kapı kapalı olduğu sürece röle enerjili olarak bekler.
Sizin kapıdaki siwiç kapı açıkken kapalı kontak çıkışı verse röle enerji altında kalmayacaktı.
Mevcut malzemelerle devre şeması:

Ekli dosyayı görüntüle 20586
Bayro usta anladım son mesajınızda. arkadaşta sadece kapıda bir buton var diyelım kapı açılınca buton kapanıyormu?

Çizdiğim şemayı soruyorsunuz sanırım:

Kapı kapalı iken siviç kontakları da kapalı, röle enerjili olarak bekliyor, dolayısıyla ZR önündeki kontağı da açık. Kapı açılınca siviç kontakları da açılıyor, röle enerjisi kesiliyor, rölenin normalde kapalı kontağı üzerinden ZR devreye giriyor, 60 sn sonra gecikmeli kontakları durum değiştiriyor ve siren çalıyor.
Kapı kapanınca röle enerjileniyor, normalde kapalı kontağını açarak ZR enerjisini kesiyor ve alarm susuyor.

123.JPG

Çizdiğim şemayı soruyorsunuz sanırım:

Kapı kapalı iken siviç kontakları da kapalı, röle enerjili olarak bekliyor, dolayısıyla ZR önündeki kontağı da açık. Kapı açılınca siviç kontakları da açılıyor, röle enerjisi kesiliyor, rölenin normalde kapalı kontağı üzerinden ZR devreye giriyor, 60 sn sonra gecikmeli kontakları durum değiştiriyor ve siren çalıyor.
Kapı kapanınca röle enerjileniyor, normalde kapalı kontağını açarak ZR enerjisini kesiyor ve alarm susuyor.

Ekli dosyayı görüntüle 20589
bAYRO USTA kapıdakı buton ters vazife yapan tipte o zaman sizin çizdiğiniz devre tamam bu durumda.

Evet, sonunda anlaştık.:)
Kapıdaki buton ters...
Soruyu soran arkadaş yanlış malzeme almış.:) Ama kendisi aynı zamanda uyanık, bir de röle almış. O röle olmasa devre kesinlikle çalışmaz.

bayroo teşekkürler sanırım bu işe yarayacak ..ika sanada teşekkür ederim ilgilendiğin için

Forum istatistikleri

Konular
128,240
Kullanıcılar
450,049
Son üye
elm3ss

Yeni konular

Geri