Yeni CNC tasarımım

anladım 4.5nm lik motor sıkıntı değil fakat sürücüler hepsi bir arada ve max 3 amper.
şimdilik böyle deniyeyim. olmazsa sürücüleri ve motorları değiştiricem
biliyosunuz bu işler nakite bakıyor :D

tek motor sıkıntı olacak diye düşünüyorum o yüzden bende maxmali tasarımı gibi neredeyse aynısı oldu :D onunki gibi 2 motorlu yaptım bana sadece 1 metre vidalı mil ve somuna ve ekstra motora mal olucak ama en azından aklımda soru işaretleri kalmaz.

varmı eksiği gediği ?? böyle devam ediyorum

dd6.JPG

tamda düşündüğüm gibi olmuş eline sağlık

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Birde bel vermemesi acisindan boyle dusundum boyle devam ediyorum tasarima

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

[MENTION=414]KAZIMUGUR[/MENTION]

abi şöyle bir sorunum var. motorun delikleri BK12 rulman yataklamasına denk geliyor motoru da 45 derece çevirmek istemiyorum açıkcası çirkin olacak gibi

bir tavsiyen varmı ?

Adsız.jpg

Temel Laz olduğu için kendinden nefret ediyormuş. Amerikaya gitmiş ve birçok ameliyattan sonra burnunu düzelttirmiş, iyi şekilde Ingilizce öğrenmiş ve meşhur bir piyanist olmuş.

Birgün büyük bir topluluğa konser verdikten sonra seyircileri selamlarken ön taraftan bir ses duymuş:
-Helal sana hemşerum, çok iyi çalayusun da!
Temel:
- Benim Laz olduğumu nereden anladın yahu. Halbuki Lazlara benzememek için bir sürü ameliyat oldum.
- Nasıl anlamayayım, demiş adam. Bütün piyanistler otururken sandalyeyi kendilerine çekerler, sen ise sandalyeye oturup piyanoyu kendine çekeyusun da!!!!!!

1-Motoru çevirmek işine gelmiyorsa , ki aslında yan da durabilir ve toz tutmaz mesela , yatağı yan çevir.

2-O yatağı karşıya al .
Oraya yatak takma .

3- İlla takacağım diyorsan 3-5 liralık badem yatak tak.

yatağı karşıya al derken ?? o yatak oraya takılmaz mı ??
internetten gördüğüm motorun takıldığı kısım BK12 son kısım BF12 takıyorlar

ya da başka bir yere monte et demek istiyorsan nereye ediyim abi

Kaç para verdin elindeki yatağa ?
Rulman tek sıramı 2 sıramı ?

Motor kisminda iki sira var milin sonunda tek daha almadim alicam

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bunlar montaj için kolaylık ama aşırı pahalı şeyler.
Tek rulmanda eksenel boşluk olur çoğu yerde sorun olmaz ama cnc de kabul edilemez.
Yan yana 2 rulman boşluk alınacak şekilde yaslanır ve mil ona sabitlenir.
Yapıları özeldir ve yaslandığı tarafta dış yatak özel omuzludur.
Büyük yüklere uygundur.
Ama daha ideali bir başlıkda detaylarını verdiğim verdiğim çift büteli sistemdir.
Pratik olarak hiç boşluk olmaz.
Hatta teorik olarak da olmaz.
Her türlüsünde mili rulmana çok iyi ve boşluksuz sabitlemek gerekir.
Ucu tornalanır ve diş çekilir.
Rulmana geçirilir ve emniyetli özel pul+somunla boşluk alınır ve ya segman kullanılır(çok hassas yarık açılmalıdır ve ya piyasanın "layner" dediği ince özel pullar kullanılır.
Bu işlemin tek taraftan yapılması yeterlidir.
Motor tarafında da olur karşısında da.

Hepsi bir kenara el becerileriniz varsa ucuz çözümde var.
Basit ucuz badem rulman ama 2 adet.
Biri son tarafa ve sabitlenir.
Diğeri motor tarafına ve iyice kastırarak yani mili örneğin sabitlediğimiz motor olmayan tarafına kaktırırken motor olan taraftaki rulmanın göbeğini ters tarafa iterek ama kuvvetlice vidalarını sıkarsan boşluk kalmaz.
Boşluk almak için birini sıkıp diğerinde vida dişlerinin bittiği ve rulmana geçen tornalanmış kısmın kertiğinin arasına tornavida gibi bir şey sokup boşluğu zorlayarak set-uskuru sıkarsan da olur.
Yani mantık çift rulmanla ön gerilme oluşturmak.
Yani özel yapım rulman gibi ters gerilmeli olur.
Yoksa badem rulmanlarda 0.5mm kadar boşluk olur ve asla sonlandırma rulmanı olamazlar( ben yaptım oldu dersen olur tabii ).
Ayrıca badem rulmanların göbekleri , mili kolay sabitleyecek hazır set-uskurlu olurlar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,061
Kullanıcılar
451,333
Son üye
Buderusss

Yeni konular

Geri