Çağdaşlar ama medeni de değiller insan da!..

Konuyu açan arkadaşın tazminat koparmak için kendisine hassas konularda safsatalar üstüne kopyala yapıştır yapıp, insanların sinir uçlarına dokunarak kendisine hakaret edilmesi için ellerini ovuşturan bir şahıs profili olduğunu düşünüyorum ve bu yüzden cevap yazma gereğini bile hissetmiyorum. Buyrun sizin inancınız, isterseniz hintliler gibi öküze tapının beni ilgilendirmez; yazılanlar güler geçerim. Cahille sohbeti kestim, aha orda kitap açın okuyun.

Rastgele.

Dipçe: forum yönetiminin bu grup üyeleri ayırarak izole ederek gereğini yapacaklarını ümidediyorum, internet ve sms ler bunlardan dolu.
Şimdi bu cevap kime geldi? Ben size bir soru sordum açıp okuyun derken bana mı cevap veriyorsunuz?

Şimdi bu cevap kime geldi? Ben size bir soru sordum açıp okuyun derken bana mı cevap veriyorsunuz?
Size değil kesinlikle, yanlış anlaşıldıysam özür dilerim 🍀

Böyle insanlar çöp arabası gibi işte, geçtikleri yerlere çöplerini dökerler; insanların sohbetlerine samimiyetlerine çamur bulaştırırlar.

Size değil kesinlikle, yanlış anlaşıldıysam özür dilerim 🍀

Böyle insanlar çöp arabası gibi işte, geçtikleri yerlere çöplerini dökerler; insanların sohbetlerine samimiyetlerine çamur bulaştırırlar.
Siz yazınca veda hutbesini farklı kaynaklardan tekrar tekrar okudum ama bahsettiğiniz azat etme meselesini veda hutbesinde görmedim çünkü bu azat etme olayı veda hutbesinden çok önce gerçekleşmiş diye biliyorum.

Siz yazınca veda hutbesini farklı kaynaklardan tekrar tekrar okudum ama bahsettiğiniz azat etme meselesini veda hutbesinde görmedim çünkü bu azat etme olayı veda hutbesinden çok önce gerçekleşmiş diye biliyorum.
@fgencal direkt mesaj ile yanıtladım.

O medeniyetsizlerin ülkesinde yaşamak için nereye başvuruluyor? Birde arkadaşlar kırmadan incitmeden dinlemeliyiz . Belliki arkadaş birseyler anlatmaya çalışıyor. Anlat arkadaş...

Konunun buraya evrilmesini istemezdim, kimseye bir şeyler empoze etmek niyetinde de değilim. Hidayet ancak Allah tandır. Her kim kimi seviyorsa onunla beraber olacaktır.
Kur'an Müslümanların anayasasıdır, Hadis-i şerifler de kanunlarıdır. Peygamber Efendimiz bir keresinde buyuruyorlar ki; Bana Kur'an dan daha çok hüküm verildi. Hadisleri inkar etmenin hükmü nedir onu öğrenelim ondan sonra buna cüret edelim.
Atalarımız bin yıl Kur'an la devletler, İmparatorluklar yönettiler, öyle meal okumakla imparatorlu yönetilmez.
Bur da verdiğim rahatsızlıktan dolayı herkesten özür dilerim hakkınızı helal yolunuz açık olsun.
O medeniyetsizlerin ülkesinde yaşamak için nereye başvuruluyor? Birde arkadaşlar kırmadan incitmeden dinlemeliyiz . Belliki arkadaş birseyler anlatmaya çalışıyor. Anlat arkadaş...

vecivicivokke forumdan kayıdımı silebilirsin​

insan özünde iyiliği de kötülüğüde barındırır.
kitaplar indikten ve peygamberler öldükten sonra din her türlü yorumcu tayfaya kalır.
kutsal bi dil yoktur.
kutsal bi alfabe yoktur.
kutsal bi ırk yoktur.
din özünde iyidir fakat kötü amaçlar için de kullanılabilir.
bilim özünde iyidir fakat kötü amaçlar için de kullanılabilir.
tüm toptancı yargılar çürük ve tehlikelidir (montaigne)
ışık bazen doğudan yükselir bazen de batıdan... ışığın söndüğünde saçmalamağa başlarsın.

Konunun buraya evrilmesini istemezdim, kimseye bir şeyler empoze etmek niyetinde de değilim. Hidayet ancak Allah tandır. Her kim kimi seviyorsa onunla beraber olacaktır.
Kur'an Müslümanların anayasasıdır, Hadis-i şerifler de kanunlarıdır. Peygamber Efendimiz bir keresinde buyuruyorlar ki; Bana Kur'an dan daha çok hüküm verildi. Hadisleri inkar etmenin hükmü nedir onu öğrenelim ondan sonra buna cüret edelim.
Atalarımız bin yıl Kur'an la devletler, İmparatorluklar yönettiler, öyle meal okumakla imparatorlu yönetilmez.
Bur da verdiğim rahatsızlıktan dolayı herkesten özür dilerim hakkınızı helal yolunuz açık olsun.

vecivicivokke forumdan kayıdımı silebilirsin​

Hadis teknikleri ,Rivayet ve ravi işine girersek buradan hiç çıkamazsınız.

Bir kere Hadis'in tanımı ile Hadis'lerin rivayeti farklı şey. Kimsenin H.z Peygamberin ağzından çıkanı direkt kayda aldığı falan yok. Ki kendisi yasaklamıştır yazılmasını.

Sizin hadis dediğiniz şey ise rivayettir. Yani Peygamberin direkt ağzından çıkan ve kayda alınan şeyler değil ,o ondan oda bundan buda diğerinden diğeri de Peygamberin ağzından duydu dediği şeylerdir.

Tartışılmaz !! kaynak buharinin hadis diye rivayetleri kaleme alması ile peygamberin ölümü arasında kaç yıl var hiç baktınız mı? Yada i Peygamberin vefatndan sonra ilk 50 sene sıfır kaynak olmasını (evet bir tane yazılı kaynak yok). H.z Ömer'in en büyük hadis ravilerinden biri olan Ebu Hüreyre'ye rivayeti niçin yasakladığını biliyormusunuz? kitaplatda birbirine zıt bir sürü hadis olduğunu veya senet zinciri denilen şeyin zamanında ticarete döndüğünü, Yine HZ Ömer'in Peygamber bunu dedi diyen insanlardan şahit istediğini?

Neyse daha yazarımda yeri değil. Hadisleri tümden red etmek yada hepsini direkt kabul etmek gibi bir durumda değilim ama Hadis red etmenin hükmü şudur diyeninde alnın karışlarım.Ortada kulaktan kulağa 100-150 sene sonra aktarılmış sözler var ve ben bunların bazılarını kabul etmiyorum diye birileri dinen "oooo çok büyük hükmü var aman aman" diye sanki imanın ve islamın şartıymış gibi ahkam kesmesine bir yerimle gülerim.

Forum istatistikleri

Konular
129,428
Kullanıcılar
451,973
Son üye
grimjow_espada

Yeni konular

Geri