Çalışıyorsa dokunma!

Ustamın bana öğrettiği kuralların birinci maddesiydi.
Kural 1,çalışan bi şeye dokunma.Ustam da böyle yapardı.Bu algoritmaya göre,suçlanacak başka birisi,bilin bakalım kim olurdu :)

sen varsin ya

mustafa arkadaşın yazdığı gibi mecbur kalmadıkca dokunmayacaksın ama dokunmak zorunda kaldığımızda oluyor bu algoritma iyi ama uygulamak yalnış olur bence

bir fuara gitmiştim ozaman için çok yeni kaplin ayarlama cihazını yabancı bir satıcı anlatmamı istermisin dedi bende kısa süreceğini düşünerek peki dedim adamcağız anlattıkça çoştu ingilizce anlayıp anlamadığımıda teyid ederek devam ediyor neyse 20 25 dk dinledim gerçekten büyük makinalarda kaplinin doğru ayarlanması gerektiğini anladım
şimdi neilgisi var konuyla diyeceksiniz ama çalışıyorsa, kaç bir tarafa, olmadığını sanayii gelişmiş ülkeler kestrimci bakımla ,yada makina arıza vermeden nasıl Bakım yaparız telaşına düşmüş Bu hem teknik elemanların kendini eğitmesine hemde makinalar üzerinde hakimiyetine sebep olur tabii işletmenin kesintisiz çalışmasınada Nerde trak mantığını bu millet aşarsa ozaman sanayiimizde bir kaç adım ilerleyecektir

bir fuara gitmiştim ozaman için çok yeni kaplin ayarlama cihazını yabancı bir satıcı anlatmamı istermisin dedi bende kısa süreceğini düşünerek peki dedim adamcağız anlattıkça çoştu ingilizce anlayıp anlamadığımıda teyid ederek devam ediyor neyse 20 25 dk dinledim gerçekten büyük makinalarda kaplinin doğru ayarlanması gerektiğini anladım
şimdi neilgisi var konuyla diyeceksiniz ama çalışıyorsa, kaç bir tarafa, olmadığını sanayii gelişmiş ülkeler kestrimci bakımla ,yada makina arıza vermeden nasıl bakım yaparız telaşına düşmüş Bu hem teknik elemanların kendini eğitmesine hemde makinalar üzerinde hakimiyetine sebep olur tabii işletmenin kesintisiz çalışmasınada Nerde trak mantığını bu millet aşarsa ozaman sanayiimizde bir kaç adım ilerleyecektir

Algoritmaya bakıldığında hoş olmayan bir yaklaşım var. Yazan arkadaşın espiri yaptığını zannediyorum. Bu formda özellikle mesleklerinde yeni olan arkadaşlara faydalı olabilecek, önce kendilerini geliştirecek buna bağlı olarak çalıştıkları kuruma bir şeyler katacak, belki daha da ileri giderek insanlığa faydalı olacak mesajların verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yenilikten kaçmayan, yenilenmekten korkmayan teknik elemanlar daha dinamik, daha yaratıcı, daha iş bitirici oluyorlar. Emekliliğine az kalmış EML elektrik mezunu bir arkadaşımın PLC programlama konusunda göstediği gayreti görmüş , kendisine ve mesleğine olan saygısını takdir etmiştim. Neden olmasın ? aldığımız diploma neden önümüzde duvar olsun. Daha iyisini neden biz yapmayalım. Teknoloji o kadar tümleşik bir hal alıyorki çok iyi elektronikçi olmanız yetmiyor. Makinalarda problem çözüyorsunuz mekanik kültürünüzün olması gerekiyor. Örneğin ısı kontrol üzerinde çalışacaksanız , Fizik bilginiz size ışık tutuyor.
Bu örnekleri arttırmak mümkün. Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum İlim sonsuz ise ilimin ortaya koyacakları da sonsuzdur. Dokunmaktan korkmayın !

Adamım harikasın yaa walla her iş yerinde uygulanan , uygulanması gereken bir algoritma bu :D Ama bunların olmasıda kaçınılmaz bazen ister istemez çalışmakta olan makinelere Kestirimci Bakım veya önleyici bakım yapmak gerekiyor biz mesela bunu yaptık uretim harika gidiyordu ama elimizde yedekte olan encoderi denememiz gerekiyordu onu deneyelim dedik normalde üretimden ayırıp uretimi aksatmadan bakımı yapabiliyorduk ancak encoder arızalı imiş makine kafayı kırdı ve durdu tahmin edin ne oldu ? yaklaşık 2-3 saat uretimi harcadık ancak olmalı bana çok şey ögretti.

Evet , öğrencilerime yıllardır anlattığım ilk kural şudur;

SORUN YOKSA KURCALAMA!...

Çeşitli Atelye ve çalışma ortamlarına dahi asarım ve astırırım bu repliği...

Çünkü 1987 yılında bir kumanda panosunun içine dalmıştım.. Hngi kablo nereye gidiyor bakacaktım... (Sanki de anlıcam gibi!)

Ustam , elimi tuttu beni geri çekti...Ve şunu dedi...

"Bu pano düzgün çalışıyor, kurcalama ,biz diğer arızalı pano için geldik."

Son düzenleme:
Algoritmaya bakıldığında hoş olmayan bir yaklaşım var. Yazan arkadaşın espiri yaptığını zannediyorum. Bu formda özellikle mesleklerinde yeni olan arkadaşlara faydalı olabilecek, önce kendilerini geliştirecek buna bağlı olarak çalıştıkları kuruma bir şeyler katacak, belki daha da ileri giderek insanlığa faydalı olacak mesajların verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yenilikten kaçmayan, yenilenmekten korkmayan teknik elemanlar daha dinamik, daha yaratıcı, daha iş bitirici oluyorlar. Emekliliğine az kalmış EML elektrik mezunu bir arkadaşımın PLC programlama konusunda göstediği gayreti görmüş , kendisine ve mesleğine olan saygısını takdir etmiştim. Neden olmasın ? aldığımız diploma neden önümüzde duvar olsun. Daha iyisini neden biz yapmayalım. Teknoloji o kadar tümleşik bir hal alıyorki çok iyi elektronikçi olmanız yetmiyor. Makinalarda problem çözüyorsunuz mekanik kültürünüzün olması gerekiyor. Örneğin ısı kontrol üzerinde çalışacaksanız , Fizik bilginiz size ışık tutuyor.
Bu örnekleri arttırmak mümkün. Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum İlim sonsuz ise ilimin ortaya koyacakları da sonsuzdur. Dokunmaktan korkmayın !

hocam anlattıkların işin doğrusu olabilir. Fakat her doğru heryerde söylenmez derler.... imalatın durmaması gereken işyerlerinde bu sözü ve bu algoritmayı maalesef kullanıyorlar. hatta iyi bir şey yaptıysan görmezden gelip, kaş yapıyım derken göz çıkarırsanda en kötü adam sensin diyorlar.. oyüzden bende yüzde yüz emin olmadan çalışan bir makınaya mudahale etmeyi tavsiye etmiyorum... bu arada algoritma gerçekten güzel olmuş.

Çalışıyorsa neden daha iyisini yapmayalım? Çalışıyorsa dokunmak ve risk almak gerekir. Eğer her çalışan şeye dokunulmasaydı, şu anda halen tekerler çağında olurduk !

Selam, piyasa mantığıyla çalışan bazı işletmelerde Teknik arkadaşlar bu algoritmayı uygulamak zorunda kalıyor. Çoğu patron, makinanın sürekli çalışmasını hiç durmamasını ister. Güvenlik önlemlerini, sistemin randımanını vs. hiç dikkate almaz. Bu algoritmada bu patron zihniyetine bir tedbir amacıyla alınmıştır. Çünkü başımızda sanayici iş adamları değil gözünü para bürümüş tüccarlar vardır. .

Forum istatistikleri

Konular
129,058
Kullanıcılar
451,330
Son üye
Ahmet.t.

Yeni konular

Geri