Çay Kazanı Belirli Zaman Aralığında Çalışması

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Arkadaşlar merhaba. Okulumuzda çay kazanının sabah 6.30 ile 16.30 arasında otomatik devreye girip çalışmasını istiyoruz. Bunu kontaktör ve zaman rolesiyle yapmayı düşünüyorum. Beni endişelendiren zaman rolesinin bozulup kontaklarının yapışıp kontaktörü enerjilendirip farklı zamanda çalıştırması ve istenmeyen sonuçların ortaya çıkması. Tedbiren 2 zaman rolesini birbirine seri bağlamayı düşünüyorum. Zaman rolesini şu eski model tırnaklı olanlardan almayı düşünüyorum.
Sizce sorun olur mu veya farklı önerisi olan var mı?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar merhaba. Okulumuzda çay kazanının sabah 6.30 ile 16.30 arasında otomatik devreye girip çalışmasını istiyoruz. Bunu kontaktör ve zaman rolesiyle yapmayı düşünüyorum. Beni endişelendiren zaman rolesinin bozulup kontaklarının yapışıp kontaktörü enerjilendirip farklı zamanda çalıştırması ve istenmeyen sonuçların ortaya çıkması. Tedbiren 2 zaman rolesini birbirine seri bağlamayı düşünüyorum. Zaman rolesini şu eski model tırnaklı olanlardan almayı düşünüyorum.
Sizce sorun olur mu veya farklı önerisi olan var mı?
İki zaman rölesi yerine imkaniniz varsa bir akıllı role kullanın. Sıcaklık sensoru bile kullanıp akla hayale gelmeyecek bir sürü çalışma varyantı oluşturabilirsiniz .

Bunun için zaman ayarlı prizler var. Daha basit bir şekilde sorununuzu çözebilirsiniz.

https://www.hepsiburada.com/ara?q=zaman+ayarlı+priz
Bu tarz ürünler düşük güçlü ürünler için tasarlanmıştır. Burada kullanılmasını tavsiye etmiyorum.
Anladığım kadarıyla siz çay kazanına gelen enerjiyi belirli saatlerde kumanda etmek istiyorsunuz.
-Sayın @zeybek Bey in dediği gibi fazları paralel şekilde kontaktöre bağlayın ve en az 16 amper kaliteli bir kontaktör olsun.
- Zaman rölesini kaliteli alırsanız kolay kolay bozulmaz.
- Yaptığınız kumanda sistemini yine de elle kontrol etmeli şekilde ayarlamalısınız. Zaman rölesinden sonra butona, butondan kontaktöre doğru seri bağlantı yapmalısınız ki zaman rölesi her zaman saysın ama yine de kontrol sizde olsun. (Bunu kalıcı mandal buton ile yapabilirsiniz.)
-Mandalı hep açık tutarsanız devreyi sadece zaman rölesi kumanda eder.
-Bu durumda sabah 6.30 da geldiniz çay kazanı çalışmıyor, mandalı çevirdiniz kontaktör çekti ve saat 17.30 da işiniz bitti diyelim mandal da enerji olmasına rağmen mandalı kapalı konumuna alırsınız kontaktör kontakları bırakır ve enerji kesilir.
-İki zaman rölesini seri bağlamanız birşey ifade etmiyor.
- Küçük bir polyester panoya monte edebilirsiniz ama sıvı teması nem toz gibi etkenlerde korursanız yıllar geçse de birşey olmaz.
Evet, çok seçenek var ama, kontakları 350 waat dıyor benım ilk bakdığım röle, herhalde diğerleride buna yakındır. KOntaktör kullanmak dahada uzun ömür sağlar düşünüyorum.
16 amper 230 vac ile çalışabiliyor çoğu ancak 8 amperden sonrası cihazı etkiliyor ve kısa süre sonra bozuluyor.

İki zaman rölesi yerine imkaniniz varsa bir akıllı role kullanın. Sıcaklık sensoru bile kullanıp akla hayale gelmeyecek bir sürü çalışma varyantı oluşturabilirsiniz .
Akıllı role ücreti yüksek ustam.
Bir zaman rolesi bir kontaktör bir sigortayla halledeyim. Zaman rolesinin arızasında kontakların yapışmasından korkuyorum ama yalnızca kontaktörün bobinin besleyeceğim için kontaklara çok fazla yük binmeyecek bu sebeple sorun olmayacağını düşünüyorum.
Sizin fikriniz nedir?

Forum istatistikleri

Konular
129,090
Kullanıcılar
451,395
Son üye
ozer4

Yeni konular

Geri