İşçi maaşları ne kadar olmalı

Yazilari sonuna kadar okudum ben ise sucluyu soyleyeyim on eden asgari ücret ile gecinilirdi simdi gecinemezsin bir arkadasimizda adam cok yazmis katilmiyorum adam cok degil az belki kucuk sehirlerde olabilir ama ben istanbuldayim herkes yana yana adam ariyor ama bulamiyor tabiki lafim kalifiyrle adam
Devlet vergi toplamali ki hizmet versin ama ben artik kontrol eden vergi mufettisi goremiyorum nereden her yer oluk oluk kan kaybediyor denetci yok rusvet her kolda is gorur halde ama denetleyen yok kullandigimiz elektrik uzerinde bile oynanan oyunlar belli hani kalkacakti kacak iullanim bedeleri bu devlet cok ahimizi aldi
Meslek liseleri zaten 3 yil okutup bir vida sikmadan mezun ediyor adamlari yefisen adam da yok genclerde varsa yoksa chat sohbet kiz futbol baskada birsey yok

Yazilari sonuna kadar okudum ben ise sucluyu soyleyeyim on eden asgari ücret ile gecinilirdi simdi gecinemezsin bir arkadasimizda adam cok yazmis katilmiyorum adam cok degil az belki kucuk sehirlerde olabilir ama ben istanbuldayim herkes yana yana adam ariyor ama bulamiyor tabiki lafim kalifiyrle adam
Devlet vergi toplamali ki hizmet versin ama ben artik kontrol eden vergi mufettisi goremiyorum nereden her yer oluk oluk kan kaybediyor denetci yok rusvet her kolda is gorur halde ama denetleyen yok kullandigimiz elektrik uzerinde bile oynanan oyunlar belli hani kalkacakti kacak iullanim bedeleri bu devlet cok ahimizi aldi
Meslek liseleri zaten 3 yil okutup bir vida sikmadan mezun ediyor adamlari yefisen adam da yok genclerde varsa yoksa chat sohbet kiz futbol baskada birsey yok

Doğru söze ne denir... Gerçekten haklısın ustam..Avrupa ülkelerini ayakta tutan zannımca senin parmak bastıgın vergi muhabbetidir diye düşünüyorum..Çünkü Avrupa ülkelerinde çalışan arkadaşlarımızdan edindiğimiz bilgilere göre adam sana maaşı çok veriyor ama vergiyle almasını da biliyor..Ama aynı zamanda yaşlısına, işsize ve meslek liselerinde okuyan gençlerine sahip çıkıyor...Yani her ne kadar verdiği parayı alıyor desek de aynı zamanda kimseyi mağdur etmiyor elindeki adalet terazisini dengede tutabiliyor..Örneğin İsviçrede arkadaşın anlattıgına göre el altından usta yetişme olayı olmadıgını, şirketler oldugunu ve bu şirketlerde çalışabilmek için de o mesleğin okulunu okumak gerektiğini söylüyor..Adam okul bitirdikten sonra iş kaygısı yok şirketler o adama teklif verip peşine düşüyor...Bizim ülkemizde öyle bir hal almış ki herkesin aklı fikri devlet kapısı olsun da ne olursa olsun diyor..Ben bunu bir öğretmen olarak yadırgayamam çünkü herkesin kaygısı ortak ve adamlar haklı..Ben yine de işin büyük kısmının devlete düştüğünü düşünüyorum...
Saygılar ve sevgiler...

Son düzenleme:
Esas problem hepimizin beyninde, insana değer vermeyen bir şark zihniyetine sahibiz. Millet yerine devletin refahını düşünen büyüklerimiz var. İşçi gerekirse 16 saat çalışacak, cumartesi niye çalışmıyoruz ki, erken mesai yapalım gibi düşünce sistemlerin ortak noktası milleti değil devleti düşünme sebebidir. Devletin refah amacı ne milletini rahat ettirmek yani mutlu etmektir. Biz gelişmemiz lazım bu yüzden çok çalışmamız lazım derken şu an ki milleti zulüm yaptığımızın farkında değiliz. Yani çalışmak için yaşamak mı, yaşamak için çalışma mı? gibi olayın özünü kaçırıyoruz. Şu anda Amerika dünyanın süper gücü olduysa amerikan halkının çok çalışkanlığından değil yada diğer batılı ülkeler bu seviyedeyse bunu sadece çalışarak elde etmediler. Nasıl oldukları malum ki, kimse Osmanlıda milletin çalışmadığı düşünemez. Eh çalışıp tembellik yapmadıysak niye geri kaldık. Bir ton siyasi ve coğrafi sebep sayılabilir hepsininde etkisi olmuştur. Lakin en önemli sebep şark zihniyeti toplumun en küçük hücrelerine kadar ele geçirmesidir. İnsana değer vermeyen, aç gözlü, bencil zihniyettir bu. Gelişmiş ülkeler her daim gelişmekte olan bizim coğrafyada ki ülkelere bu şark zihniyetini dayatır.

Yukarıda bahsettiğim o şark zihniyeti de işçi hayatına yansıması da budur. Yani sen fakir bir aileden geliyorsan statü atlaman çok zordur. Az ücrete çok çalışarak sadece yaşama hakkı elde edebilirsin. Bazıları haketmeden çok üst düzeyde kolay paralar kazanabilirken, bazıları çok komik rakamlara gece gündüz çalışmak durumundadır. Kimse bu insanları görmez. Devlet isterse piyasayı mum gibi yapar, her şeyi denetler, en basiti sigorta primini asgari ücretten yatırma rezaletini rahatlıkla önleyebilir. Tabi bu sırada bir çok küçük işletmede bu denetlemeler sonu yok olur, iflas ederler. İşsizlik artar lakin bu boşluğu da büyüyen şirketler kapatır. Yurt dışında bakın özellikle gelişmiş ülkelerde bizim gibi elektrik dükanından bozma elektrik tesisatı işlerine girmiş hatta utanmadan anonim şirket olmuş firmalar bulamazsın. Belli başlı kurumsal firmalar bütün işleri kapsar. Çalışan her türlü sosyal hakkı da karşılanır. Peki devletimiz bunu niye sağlamaz. Çünkü bu olay başladığı sürece o büyüklerimizin kendi şahıslarına ait işletmelerin de giderleri artacak olup,devletin kasasına giren vergi miktarında kazanç artmayacaktır. Özellikle kurumsal firmalarda çalışmaya başlayan hemde sosyal hakları iyileşmeye başlayan toplumum siyasi partilerden başka istekleri olacaktır. Yani sosyal uyanış işlerine gelmez. Düzen böyle çarpık giderken bu şark zihniyeti sosyal uyanışı asla ve asla istemez buna da izin vermez.

Yani işçi maaşları hep hatta dahada kötü olacaktır, kişisel olarak kurtulabilirsin ama geneli değiştiremezsin. En azından artık ben bunun değişmeyeceğini öğrendim. Bundan 100 yıl önce büyük bir lider gelip bizi kurtarmıştı. Bi daha gelir mi bilemeyiz.

Son düzenleme:
Bu is kisaca islerine gelmiyor turkiye gorunuste demokrasi ana gercekte katitalizimle yonetilen ulke durumda asil sorum kafada demis yalek ama her hangi bir sebebden bir eylem olsa bir oldurmedikleri kaliyor dicek ama onuda yapiyorlar dusmajimiza dost gibi davranip dostu ezen bir iktidar tarafindan yonetiliy9ruz

En net şark zihniyetinden kurtardı. Sonra bu zihniyet tekrar hortladı, daha doğrusu hortlatıldı. Uzun uzun açıklamaya gerek yok bence.

yorumlarina dikkatle takip ediyorum ve deger veriyorum aciklamani bekliyorum

Biz sadece bu ülkenin bizim olduğunu zannediyoruz.Uyuyoruz.Atı alan üsküdarı geçmiş haberimiz yok.Dolayısıyla ülkenin sahibi biz olmayınca bizde köpek gibi çalışırız.Başkaları rahat eder.Bu kadar basit.(Bende işciyim.)

öteden beri ülke yönetiminde işverenler doğrudan ya da dolaylı söz sahibi oldular. Ancak en çok söz sahibi oldukları ve doğrudan yönettikleri dönem ise bu dönemdir. asgari ücretin 800 TL yi geçmemesinin asıl nedeni de budur. Bu ücretin en az 1500TL olması gerekir, ama bunu yaptıklarında kendi şirketlerinde çalışanlarına verdikleri para da ikiye katlanacağı için ceplerine giren para azalacak. Asgari ücretin kademeli olarak 1500TL ye çıkarılması da enflasyonu arttırmaz. Sadece gözü doymak bilmeyenlerin karlarında küçük bir azalmaya neden olur.

Son 10 yılda Türkiye milli geliri arttı, çok zengin çıktı , bunu en basit olarak yola çıktığınızda sayısı 2-3 kat artan son model jip, ve otomobillere bakıp görmek mümkün. Ama çalışan kesim (memur durumu eskisine göre biraz daha iyi) aynı şekilde sürünüyor ve zenginleşmeden neredeyse hiç pay almadı.

Bu nedenle iş müracaatında 1000TL teklif eden şirkete kızmakla maaş sorunu düzelmez. Sorunun asıl nedeni işçiye 800TL yi reva gören yöneticilerdir, devlettir.

Bence Meslek gruplarına göre asgari ücret belirlenmeli. bugün çaycı teyzede asgari ücret alıyor, elektrikçi kalfasıda.

Forum istatistikleri

Konular
129,261
Kullanıcılar
451,667
Son üye
ÇelikH

Yeni konular

Geri