İşçi maaşları ne kadar olmalı

Ama belirlenirken, çaycı teyzenin asgari ücreti daha fazla hesaplanır gibi geliyor ;)

Ücret konusu masa başında belirlenemez..Her zaman söylediğimiz gibi iş arayan oyunu baştan kaybeder.
Minumum ücret belirlensede daha tecrübeli olan eşitsizlik var diyecek..çünkü onun ücreti artmayacak .
daha az para vermenin yolları mutlaka bulunacak..
Bakın, meclisde komisyonda bir öneri vardı;
devlette çalışan mühendislerin de dışarıda özel iş yapabilmesinin yolunu açan, sonra bu sadece diş hekimi ve doktorlar için olması öngörüldü..
böyle bir uygulama yapılsa idi mühendislik ne hale gelirdi..
yani devlette çalışan ,işi garanti olan birde dışarıdakilerin ekmeğini paylaşacak, zaten bir çok mühendis iş arıyor..

Eninde sonunda olacak o, başka mesleklere bu hakkı verirsen, devletteki mühendis de bunu ister. Hoş gayrı resmi çalışan zaten var. Özellikle yeni mezun mühendisler bunda kötü etkilenir lakin teknik öğretmenlerin bile mühendis yapılmaya çalışıldığı bir ülkede bence her şey olur.

Doktorlar için böyle uygulama olmasının nedeni doktor açığından kaynaklanıyor, devlet doktora gel seni hemen alayım diyor.
Ama mühendise başının çaresine bak diyor.Aynı şey değil yani...

Hocam yıllardır doktor açığı muhabbetti var, bu kadar tıp mezunu hepsi yurt dışında mı çalışıyor. Tabipler odasına göre 2020 li yıllarda doktor fazlalığı olacak. Olay kazanılmış hak ve bundan oluşan rant. Diş hekimlerine 2012 de kpss şartı getiriliyordu, son anda siyasi bir müdahale ile çıkarıldı. Şimdi diş hekimi azlığı var der misin? Bu ülkede doktor açığı varsa bu dengesiz dağılımdan dır. Aynı açıklık daha fazlasıyla öğretmenlerde de var. Hatta pratisyen hekim sayısı ihtiyaçtan fazla ki onlara da aile hekimliği, acil servis hekimliği uydurmaya başladılar ve devlet bunları hala istihdam ediyor. Kamu hastaneleri kurumu, oh ne filmler dönüyor. Özel hastahaneler de, inşaat sektörü gibi zorlama ile ayakta, bir gün bunlar patlayacak, inşaat, banka, özel sağlık hizmetleri beraber çökecek.

doktor acığı yok bence gereksiz hasta var en ufak sorunda doktora gidiyoruz nasıl olsa devlet karşılıyor. Ben bir gece bobrek taşı düşürdüm serum bağlı yatıyorum doktorlar arasında şu konuşma geçiyor birazdan dolar burası diye dedim nasıl dolacak diye doktor hanım da rapor almak için bir sürü insan gelecek dedi. gerçektende saat 24 den sonra hastane doldu taştı hasta olmadıkları halde rapor almaya çalışan bir sürü insancık vardı. Gündüzde aynı şekilde sistemde erkeğe doğum yaptırılıyor devletten para alınıyor kadına sünnet yapılıyor para alınıyor. bunların hepsi devlete yük devlet ne yapmalı cezaları o kadar ağırlaştırmalıki kimse cesaret edememeli sahte receteye sen nitelikli dolandırıcılık dersen kimse yapamaz

örnek olarak kapkaç sucu gasp olarak tanımlandı kimse kapkaç yapmıyor ama ne oldu onun yerine ev işyeri soyuyorlar ya arkada adam 52 kere hırsızlıktan sabıkalı bu adamdan hayır gelirmi adama ceza verirken son aldıgı cezanın 2 katını ver o zaman 10 suctan sonra daha işlemez

1. suç 3 ay
2. suç 6 ay
3. suç 1 yıl
4.suç 2 yıl
5.suç 4 yıl
6. suç 8 yıl
7. suç 16 yıl
8. suç 32 yıl
9. suç 64 yıl

bu mantığı trafik kurallarına da uygula mesela bir araca ceza keisoysan araç değerinin % bilmem kaçı olarak kes emniyet şerit ihlali

% 1 olsun
10,000 araç için ceza 100 tl
100,000 araç için ceza 1000 tl

kırmızı ışık ihlali % 5

0-10,000 araç için 500 tl
10,000-20,000 için 1000 tl
20,000-30,000 için 1500 tl gibi adamın altında 500,000 tl lik araç var sen adama 186 tl ceza kesiyosun ceza dediğin caydırıcı olacak adam ben bunu nasıl öderim diye düşünecek. 186 nedir ya harçlık mı

Forum istatistikleri

Konular
129,261
Kullanıcılar
451,667
Son üye
ÇelikH

Yeni konular

Geri