İki Trafo ile Üç fazlı sistem nasıl sağlanır...

https://www.kontrolkalemi.com/forum/transformatorler/28572-2-transformator-3-fazli-transformator-nasil.html

aynı mevzuda başka bir başlık link. bir ucundan topraklı üçgen bağlantı diye biliyorum
S fazı toprak oluyor. R toprak arası 380 volt T toprak arası 380 volt R-T arası 380 volt
faz farkı için ayrıca elemana ihtiyaç yok

Buradaki olay size basitce anlatayım. Trifaze sistemlerdeki gerilim yada akımı ölçmek için illaki 3 trafoya ihtiyaç yoktur. Nasıl mı?

Biliyorsunuzki 3 fazı oluşturan birbirinden 120 derece faz farklı gerilimler var. bunların toplamıda 360 derecedir. Buradan harekete bir üçgenin de dış açılarının toplamının 360 derece ise. 3 fazlı bir sistemdeki sadece iki fazın vektörlerini kullanarak otomatikmen 3 faz oluşturulmuş oluyor.

İlk başta ben de anlamakta ve özellikle bağlantı şekli ile çok sorunlar yaşadım ama artık alıştım. neredeyse hiç bir cihazımızda 3 trafo kullanmayıp ARON bağlantı şeklini kullanıyoruz.

Buradaki olay size basitce anlatayım. Trifaze sistemlerdeki gerilim yada akımı ölçmek için illaki 3 trafoya ihtiyaç yoktur. Nasıl mı?

Biliyorsunuzki 3 fazı oluşturan birbirinden 120 derece faz farklı gerilimler var. bunların toplamıda 360 derecedir. Buradan harekete bir üçgenin de dış açılarının toplamının 360 derece ise. 3 fazlı bir sistemdeki sadece iki fazın vektörlerini kullanarak otomatikmen 3 faz oluşturulmuş oluyor.

İlk başta ben de anlamakta ve özellikle bağlantı şekli ile çok sorunlar yaşadım ama artık alıştım. neredeyse hiç bir cihazımızda 3 trafo kullanmayıp ARON bağlantı şeklini kullanıyoruz.

sayın tossun güçte bir düşüş söz konusu olmazmı böylesi bağlantıda
sadece sinyal ve ölçme için idealde güç için mecbur kalınırsa uygulanabilir
burda fazın bir toprak oluyor bu ilginç aslında.

sayın tossun güçte bir düşüş söz konusu olmazmı böylesi bağlantıda
sadece sinyal ve ölçme için idealde güç için mecbur kalınırsa uygulanabilir
burda fazın bir toprak oluyor bu ilginç aslında.

Güç sağlamada da kullanılabiliyor. Bizim UPS ve Endüksiyon ocaklarımızdaki ölçme trafo ve doğrultucu besleme trafoları hep ARON bağlıdır. Uygun güçte olduğunda herhangi bir sorun yaşanmıyor.

Bu toprak olayını ben de anlamış değilim. Biz topraklamıyoruz.

Sn. Tossun
Ölçü devrelerinde sigorta falan atması durumunda kıyas yapımı ile ilgili bazı sorunlar yaşanması sebebiyle artık aron bağlantı kullanılmıyor diye biliyorum...

Sn. Tossun
Ölçü devrelerinde sigorta falan atması durumunda kıyas yapımı ile ilgili bazı sorunlar yaşanması sebebiyle artık aron bağlantı kullanılmıyor diye biliyorum...

Olabilir ama yurt dışında bir çok bölgede halen kullanılmaktadır. malum bu trafolar çok ucuz değil.

Forum istatistikleri

Konular
129,190
Kullanıcılar
451,553
Son üye
baran.3230

Yeni konular

Geri