İndüksiyon Isıtma Sürücü Devresi

üstat benim bildiğim H köprüsü full bridge denilen olay half briidge yarım köprü full bridge simetrik besleme ile beslenir diye biliyorum şu an son paylaştığım şemayı denemeyi düşünüyorum ama ondad akım trafosu falan var mos sürücüleride şemadakileri değil dc dc konvertörle türkiyede bulunur bir şekle çevirmeyi düşünüyorum

üstat benim bildiğim H köprüsü full bridge denilen olay half briidge yarım köprü full bridge simetrik besleme ile beslenir diye biliyorum şu an son paylaştığım şemayı denemeyi düşünüyorum ama ondad akım trafosu falan var mos sürücüleride şemadakileri değil dc dc konvertörle türkiyede bulunur bir şekle çevirmeyi düşünüyorum

Sn manyeto ve Sn ilhan_mkp_ilhan
Ekteki linkte DC/DC besleme devreleri var. Özellikle Figure 18 size tam köprü hakkında bilgi verecektir.
https://www.ti.com/seclit/ml/slup111/slup111.pdf

http://www.smps.us/topologies.html

Sn manyeto ve Sn ilhan_mkp_ilhan
Ekteki linkte DC/DC besleme devreleri var. Özellikle Figure 18 size tam köprü hakkında bilgi verecektir.
https://www.ti.com/seclit/ml/slup111/slup111.pdf

SMPS Switching Power Supply Topologies: Comparison and Selection

sayın tossun2008 yarım köprüyle aşağıdaki bağlantıyı kastetmiştim

tam köprüylede aşağıdaki bağlantıyı

yarım köprüde gerilim U/2 olmak zorunda

buda sizin eklediğiniz linkten alınmış görüntü

gerilim değerleri iki bağlantıdada aynımı değil yarım köprü bağlantılı dc dc konvertörde dikkat ederseniz anahtarlama elemanları U/2 gerilim altında ve ortak uç kondansatörlerle sağlanmış.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Aslında aynı şeylerden konuşuyoruz ama terimlerimiz ve anlatış tarzlarımız. Kısaca yoğurt yeme şekillerimiz farklı.

abiler yeme şeklimiz hepsimizde farklı ama ben mayasını merak etmekteyim şu son verdiğim half biridge şemayı bir incelesek çalışırlığı avantaj dez avantaj sonra benim düşüncem 4046 çıkışından itibaren mosfet veya igbt sürücü önerilerinize göre türkiye şartlarına ve tank devremize uygun hale getirsek bu defa şematikte tamam budur demeden deneme yapmayacağım mesela bu şemadaki 1:50 trafo sanırım akım trafosu bulunur bir malzememidir yoksa onuda sarmak için yine matamatikmi yapmalıyım

sevgili ustaların sektörün tam içinde sana sunsun istediğin bilgileri hemen
merak etme.....

merak etme.....

manyeto ustam sizi kıracak bişimi yazdım burada bir sitem var sanki ama

sorularım yüzünden bir tatsızlık varsa bunlar çokta ulaşılması zor bilgiler değil sonuçta amatör bir çalışma yapıyorum boş kaldıkça mesleğimizden tat alabilmek için böyle tatsız yazışmalar olunca zaten neyle uğraşıyosam tadı kaçıyor bu gibi tatsız olaylar olmasın diye aslında mavi2009 arkadaşım gibi bir organizasyon yapmayı bende düşünüyordum istanbuldan ve diğer yakın illerden arkdaşları buluşturmak adına

merak etme.....

Sn. manyeto.

Bu mesajınız bu konuya hiç yakışmamış gözüküyor. Sn. üyemiz birşeyler yapmaya çalışıyor bilgisini arttırmaya çalışıyor. Benden daha çok bu sektörün içinde (Endüksiyon ocakları) daha çok girmiş başak bir arkadaş tanımadığı ve varsa bile bukonu sizden ve benden başka neredeyse hiçkimse elle tutulur birşey yazmadığı için de akıl danışıyor. Bunda gücenecek yada sıkılacak bir durum göremiyorum.

Gelelim teknik konuya;

Yarım köprü devreler genelde düşük güçlü cihazlarda kullanılırlar. Amacı ise verimsiz olmalarıdır. Dahaçok anahtarlama akımı gibi sebepler vardır. Ancak yarım köprünün kullanıldığı en önemli devreler ise anahtarlama frekansının çok yüksek olduğu çeviricilerde genelde anahtarlama kaybını daha azaltabilmek içindir. Yarım köprülerde +/- besleme olmak zorunda değildir bunu sizde biliyorsunuz. Sadece dediğiniz gibi besleme geriliminin yarısı kadar bir gerekir. Buda genelde Birbirleriyle eşlenik kondansatörlerle yapılır.

Bu devrelerde akım da 2 katı artacağı için anahtarlama elemanlarının ısınmaları daha aynı güçteki tam köprü sisteme göre daha fazla olacaktır.

Bu tip üretilen cihazlar genelde Trafosuz kesintisiz güç kaynaklarıdır. endüksiyon ile ısıtmada güçler düşük olduğundan kullanılabilir bir yöntemdir.

Ancak Sn. ilhan kardeşimin paylaştığı devre benim pek akılama yatmadı. Bana göre mosfetlere seri bağlı olan diodun koyulma sebebini halen daha anlayabilmiş değilim. bana göre ekstra bir ısı kaynağı.

şemadaki 1:50 trafo sanırım akım trafosu bulunur bir malzememidir yoksa onuda sarmak için yine matamatikmi yapmalıyım

Akım trafosu olayı son derece basit bir problem. Hallederiz o olayı :D:D:D

sayın tossun2008 inanın art niyet yoktu sadece kurduğum cümle biraz düşük olmuş ondan biraz acayip algılanıyor.sanırım ilhan arkadaş tam net çalışan bir devre arıyor.oysa kendi devresini kendi tasarlamalı bence.en yalın halinden başlamalı.tüm direnç kondansatör bobin vs devre elemanlarının değerlerini kendi bulmalı.daha ne yapılabilinirki.

Forum istatistikleri

Konular
129,440
Kullanıcılar
451,992
Son üye
xxxtentasyon

Yeni konular

Geri