Şarjlı süpürge pilsiz çalışmıyor

şansınız bol olsun
Teşekkür ederim

.. fırçasız motor sınıfındaymış. 4 adet uç kumanda uçları olabilir mi..
belki sensör uçlarıdır.. ama genelde 3 adet faz ucu olur. Burada neden kalın kesitli 2 uç var acaba?
Motorun üzerinde devre var mı?

.. fırçasız motor sınıfındaymış. 4 adet uç kumanda uçları olabilir mi..
belki sensör uçlarıdır.. ama genelde 3 adet faz ucu olur. Burada neden kalın kesitli 2 uç var acaba?
Motorun üzerinde devre var mı?
fırçasız olsaydı 2 + 5 kablo olurdu. motor üzerinde devre kartı var. 2+4 kablo olduğu için öyle akıl yürüttüm.

fırçasız olsaydı 2 + 5 kablo olurdu. motor üzerinde devre kartı var. 2+4 kablo olduğu için öyle akıl yürüttüm.
Ustam dediğin şekilde denedim bir sonuç alamadım. Motorun üstündeki kapağı söktüm.

Kırmızı kablo gnd(-), Siyah EN (Engine ya da "+"), Sarı PWM, Mavi FG.
Nasıl bir deneme daha yapabilirim?

Ekli dosyalar

• 20230907_112912.jpg
    20230907_112912.jpg
    555.3 KB · Görüntüleme: 14
  • 20230907_113317.jpg
    20230907_113317.jpg
    626.2 KB · Görüntüleme: 13
Ustam dediğin şekilde denedim bir sonuç alamadım. Motorun üstündeki kapağı söktüm.

Kırmızı kablo GND(-), Siyah EN (Engine ya da "+"), Sarı PWM, Mavi FG.
Nasıl bir deneme daha yapabilirim?
motorun benzerini aliexpress te gördüm, fırçasız motor diyor ama nasıl iş ben de anlamadım. fırçasız motorlar benim bildiğim 2+5 uç, bu 2+4 uçlu benim bilgim buraya kadar. sanırım sürücü lazım ama nasıl bir şey ben bilmiyorum. sürücü kartın sanırım arızalıydı onu tamir ettirmek lazım.

motorun benzerini aliexpress te gördüm, fırçasız motor diyor ama nasıl iş ben de anlamadım. fırçasız motorlar benim bildiğim 2+5 uç, bu 2+4 uçlu benim bilgim buraya kadar. sanırım sürücü lazım ama nasıl bir şey ben bilmiyorum. sürücü kartın sanırım arızalıydı onu tamir ettirmek lazım.
Tamam ustam, teşekkür ederim.

.. motor üzerindeki kart bozulmadıysa pwm girişinden kare dalga sinyal vermek gerekir. EN sanırım enable ucu.. kalın kablolar motor ana besleme uçları..
fg nedir bilmiyorum ama motoru harekete geçirmek için bir fonksiyonu yok sanırım..
ama bir şekilde artı veya eksiye bağlanması lazım.. diğer karttaki bağlantıya bakmak gerek..
3 adet kartın birbirleri ile olan bağlantılarını gösteren güzel bir blok şema çıkarmak gerekir.. pil kartı dışındaki kartlar sağlam ise çalışması lazım..
ya da pil kartı tamir edilecek..

.. motor üzerindeki kart bozulmadıysa pwm girişinden kare dalga sinyal vermek gerekir. EN sanırım enable ucu.. kalın kablolar motor ana besleme uçları..
fg nedir bilmiyorum ama motoru harekete geçirmek için bir fonksiyonu yok sanırım..
ama bir şekilde artı veya eksiye bağlanması lazım.. diğer karttaki bağlantıya bakmak gerek..
3 adet kartın birbirleri ile olan bağlantılarını gösteren güzel bir blok şema çıkarmak gerekir.. pil kartı dışındaki kartlar sağlam ise çalışması lazım..
ya da pil kartı tamir edilecek..
BMS haricindeki diğer kartları görsel olarak kontrol ettim bir sorun göremedim, çıplak gözle göremediğim bir sorunları yoksa tek çözüm yeni bir BMS ve yeni bir pil paketi. O da 60€. Şu an ucuz yollu bir çözüm bulamadım, sanırım üstüne bir bardak soğuk su ile teselli bulmaya çalışacağım.

Ustam, Aliexpress'te benzer motorlar için şema paylaşanlar olmuş. Kablo renkleri ve kısaltmalar farklıydı. Buradan mantık yürüterek PWM(sarı kablo) ile motorun pozitif kutubunu 10K'lik rezistans ekleyip min 22,3v maksimum 32V ile motoru çalıştırmayı başardım. Fakat devamlılığı sağlayamadım. Motor bir çalışıyor bir duruyor, böyle devam ediyor.

Motor EN+GND, EN+FG, EN+GND+FG kesik kesik çalışıyor.
Motor EN+GND çalışırken FG'yi EN'ye temas ettirirsem duruyor.

Sizce nerede bir hatam yada eksiğim var ki devamlılığı sağlanamıyor.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230909_140113_Sketchbook.jpg
    Screenshot_20230909_140113_Sketchbook.jpg
    83.8 KB · Görüntüleme: 6
beni aşan şeyler ben daha çok mekaniğim. o kadar elektronik bilgim yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,813
Kullanıcılar
450,905
Son üye
user111

Yeni konular

Geri