Şehir Şebeke Suyundan Elektrik Üretmek!

Sevgili arkadaşlar. Öncelikle hepinize merhaba. konu biraz geçmişte kalmış ama belki bakanlar olur. böyle bir çalışma geçenlerde aklıma gelmişti. doğrusu ilk etapta heyecanlandım. ben ilkokuldan beri sürekli ve az masraflı enerjiyi nasıl elde ederim diye düşünürüm. hatta şu kendiliğinden elektrik üreteceğini düşündüğüm (nâmı diğer manyetik motor) ile de ilgilenmek istedim. yaşım yirmibeş. anca elime maddi imkanlar geçti. kafamdaki çalışması muhtemel modellerden bazıları için yarı yarıya mıknatısı anca bulabildim.

şebekeden elektrik üretme konusunu nette ilk aradığımda karşıma bu forum çıktı. yorumlarınızı itina ile okudum. fakat hayal kırıklığına uğradığımı itiraf ediyorum. hani sistemin çalışması yönünden değil. bilgi eksikliği yönünden. günümüz su şebekelerinin hiçbirine doğrudan motorlar su pompalamazlar. illaki su bir depo yada barajdan aşağı serbest bırakılmalıdır. yoksa ne bu işe yetecek motor bulunur (hani bulduğumuzu farzedelim.) ne de buna dayanacak musluk tertibatları, şamandıralar, su tesisatları bulunur. bahsi geçen Şebeke jeneratörü hiçbir suretle dağıtıcı firmalara yük olamaz. belki evde suyun basıncı biraz (ama biraz!) azalabilir.

yine de bir açık kapı bırakayım. nitekim ben belediyede ya da herhangi bir dağıtım kurumunda çalışmadım. bana mantıksız geliyor ama belki yukarı yerleşim yerlerine su pompalayan, ve pompalarken de yollarda evlere binalara su bırakan sistemler vardır.

sabırla okuyan arkadaşlara teşşekür ederim. yorumlarınızı okumaya devam edeceğim. iyi çalışmalar.

Genç arkadaşım heves ve merakını takdir ediyorum.Ama bahsettiğin konular geçmişte üzerinde çok çalışılmış şeyler.Manyetik motor icad eden kişi insanlığa çok ama çok büyük bir hizmet etmiş olur,fakat bütün denemeler başarısız oldu.Yanlış hatırlamıyorsam 3-4 yıl önce koskoca paşalar bile bu işe soyundular ERKENE MOTOR diye bir icadı açıklayacaklarını ve bunun çok büyük bir buluş olduğunu ilan ettiler....o gün geldi sonuç koskoca bir sıfır....Şebeke suyuna gelince illaki bir tepe veya depodan bırakılmalı diyorsun.Düz ovada yerleşik il ve ilçeler nereden bulacak tepe ve depoyu ? Hadi depoyu yaptı oraya suyu ne ile çıkaracak? Tabiatta kanundur hiçbir zaman alınan enerji verilen enerjiden büyük olamaz.Şebekeye bağlanacak küçük türbinli jenaratörlerin harcadığı kinetik enerjiyi karşılamak için belediyenin su pompaları daha çok çalışmak zorunda kalacaktır.Yani sizin ürettiğniz enerji zaten daha önceden kinetik enerjisine dönüştürülmüş elektrik enerjisi olacaktır.Ayrıca 6000 volt ile çalışan büyük şebekelere su basan pompaların varlığından da haberin vardır sanırım,şebeke içinde bu su basıncını düşüren tertibatlar sayesinde evimizdeki musluklara 4-5 atülük basınçla su ulaşır.Senin bahsettiğin yüksek yerlerde bulunan su kaynaklarını bir boru içinde ve belli bir basınçta daha aşağı bir göl baraj veya büyük bir depoya tabii atalet ile taşırken araya konacak su türbinleri ile enerji elde etme olayı olabilir .Bunun için zaten 500 kw 'a kadar HES (HİDRO ELEKTRİK SANTRALLARI) için devlet yatırım kolaylığı sağladı.Çalışmalarında başarılar dilerim.Unutma EDİSON bile yedibin denemeyi aşan çalışmadan sonra ampülü bulmuş......

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sistem depoya basılan boru hattına değilde,depo çıkışında dağıtım borusuna yerleştirilirse olabilir,

Genç arkadaşım heves ve merakını takdir ediyorum.Ama bahsettiğin konular geçmişte üzerinde çok çalışılmış şeyler.Manyetik motor icad eden kişi insanlığa çok ama çok büyük bir hizmet etmiş olur,fakat bütün denemeler başarısız oldu.Yanlış hatırlamıyorsam 3-4 yıl önce koskoca paşalar bile bu işe soyundular ERKENE MOTOR diye bir icadı açıklayacaklarını ve bunun çok büyük bir buluş olduğunu ilan ettiler....o gün geldi sonuç koskoca bir sıfır....Şebeke suyuna gelince illaki bir tepe veya depodan bırakılmalı diyorsun.Düz ovada yerleşik il ve ilçeler nereden bulacak tepe ve depoyu ? Hadi depoyu yaptı oraya suyu ne ile çıkaracak? Tabiatta kanundur hiçbir zaman alınan enerji verilen enerjiden büyük olamaz.Şebekeye bağlanacak küçük türbinli jenaratörlerin harcadığı kinetik enerjiyi karşılamak için belediyenin su pompaları daha çok çalışmak zorunda kalacaktır.Yani sizin ürettiğniz enerji zaten daha önceden kinetik enerjisine dönüştürülmüş elektrik enerjisi olacaktır.Ayrıca 6000 volt ile çalışan büyük şebekelere su basan pompaların varlığından da haberin vardır sanırım,şebeke içinde bu su basıncını düşüren tertibatlar sayesinde evimizdeki musluklara 4-5 atülük basınçla su ulaşır.Senin bahsettiğin yüksek yerlerde bulunan su kaynaklarını bir boru içinde ve belli bir basınçta daha aşağı bir göl baraj veya büyük bir depoya tabii atalet ile taşırken araya konacak su türbinleri ile enerji elde etme olayı olabilir .Bunun için zaten 500 kw 'a kadar HES (HİDRO ELEKTRİK SANTRALLARI) için devlet yatırım kolaylığı sağladı.Çalışmalarında başarılar dilerim.Unutma EDİSON bile yedibin denemeyi aşan çalışmadan sonra ampülü bulmuş......
Bilgi için Teşekkürler. Hevesim, kırılmak şöyle dursun biraz daha arttı.

arkadasın bahsettiği alternatör evlere giden temiz su borusuna giriyorsa yasal değil. fakat kanalazisyona giden boruya takılırsa herhangi bir zarar söz konusu değildir.

Bu proje 3 yıl önce benimde aklıma gelmişti ama, aslında üretmek değil çalmak oluyor, bunun için vazgeçtim. Büyük şebeke boruları içerisine türbin koyuyorsun ve bu türbinlerin dönmesi için suyun basıncının dahada artması gerekiyor buda basınç veren motorların daha zorlanması demek. Tüm yorumları okuyamadım ama ben böyle düşündüğüm için projeden vazgeçmiştim.

Alın Size Musluk Suyundan Elektrik Üretme:

böyle bir sistem yapılması ancak bir depo gibi yeri doldururken faydalı olacağını düşünüyorum.

sanırım konu sahibi aydınlatma için kullanacak buradan gelecek elektriği ona güneş paneli tavsiye ediyorum hem yasaldır hemde o sisteme göre ucuz

Mantıklı bir uygulama değil , piyasada kendini mucit sanan bir sürü adam var. Hesap kitap bilmeden böyle garip şeyler yapıyorlar ve süreki engllendiklerinden bahsediyorlar.

herkese merhabalar öncelikle ben daha mühendislik konusunda daha tam bilgili değilim konuyu yazar yazmaz direk bu forum karşıma çıktı bayağı geç kalmışım ama olsun belki aranızda okuyan olur. İlk olarak böyle bir projeyi gerçekleştirirseniz ki gerçekleştirmeyi düşünüyorum. Oluşturduğunuz elektiriği ne yapıcağınızı hiç düşünmenize gerek yok tabii büyük bir oranda elektrik elde ettikten sonra. Bunun nedeni devlet böyle elektrik üretimlerinden %100 yararlanıyor yoksa o rüzgar güllerine milyonlarca euro yatıranlar avuçlarını yalardı. Ve şuna değinmek istiyorum basıncı azaltıcak faktörü türbinin direnci falan olarak görüyorsunuz anlaşılan hepinizin yorumlarını tek tek okudum su pompası olmadan bana göre asla evlerimize su gelmez. Ayrı yeten bu basınç konusuna gelirse aerodinamik diye birşey var çoğunuz duymadınız galiba. En uygun aerodinamik şekilde türbin fanları üretilir (ilk olarak uygun maliyette baktınız proje tuttu maliyeti arttırabilirsiniz) yani anlıyıcağınız maddiyat ve zaman istiyen bir proje ama bu proje üstünde çalışıcam ve bu projeyi gerçekleştirmeyi çok istiyorum temiz enerji , neredeyse maliyetsiz bir enerji elde etmiş bulunucam.

Forum istatistikleri

Konular
129,071
Kullanıcılar
451,353
Son üye
erkancos

Yeni konular

Geri