Şehir Işıkları

arkadaslar forumda herkes dusuncelerini birbirine saygi cercevesinde aktarsin vede kisisel saldirilarda bulunmayalim sonucta burasi bir yarisma pisti degil bir fikir paylasma yeri vede sizde hakim degilsiniz lutfen birbirimize hitap larimiza dikkat edelim.bundan sonra kesinlikle birbirine karsi saygisizlik yapan uyemiz forum kurallari geregi gereken cezayi alacaktir.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Analizor ve tknysn;

Konuyla ilgili gerilim yapmaya gerek yok. Herkes fikrini söylüyor. Doğru olur olmaz farketmez.

Ama yukarıdaki yazılarımda da belirttim. Kulaktan dolma bilgilerle ya da mantığım ölçüsünde bir şeyler aktarmaya çalışmıyorum. Çalışmaları dünya çapında çeşiti otoriteler tarafından onaylanmış bilim adamlarının görüşlerine bakarak fikirlerimi söyledim. Yok frekansmış bilmem neymiş, görünen titreşimin frekansla hiç alakası yok. 50 hz dediğiniz olgu saniyede 50 defa yanıp sönmesi demek. Göz bunu kesinlikle algılayamaz. Ne uzaktan ne yakından. Albert Einstein ışığın kırılabileceğini keşfetti. Uzaydaki kara delikleri inceleyin. Bu karadeliklerin çekim gücü bir noktadan bir noktaya yol alan ışığı kırarak kendi etrafında spiralimsi bir görüntü oluşturuyor.

Hadi diyelim ki aydınlatma ışıkları frekans yüzünden titreşiyor varsaydık. Peki bu frekans iddiacıları;

Yıldızların ışıklarının titreşimlerini nasıl açıklayacaksınız? Onlarda mı 50 Hz ile çalışıyor?

Bana komik geldi biraz.

Olay tamamen hava akışı ve ısı, nem gibi faktörler. Uzatmaya gerek yok. Herkes istediğine inansın.

ben somut gözlemlere dayanarak fikrimi beyan ettim.çölde görülen serap
gibi hava akımlarının veya ısının yani atmosfer şartlarının etkisi vardır mutlaka
ama neden periyodik bir titreşim söz konusu.imkanı olan gece uzak bir yerden
bir şehir ve kasabaya bakarsa net biçimde fark edilir.
sanırım ışığın şidetindeki dalgalanmadan kaynaklanıyor.

ayrıca yıldızlar içlerinde nükleer tepkimeler gerçekleşen patlamalar olan devasa
ateş topları güneşin bile üzerinde çok büyük patlamalar gerçekleşiyor
bazen binlerce dünya büyüklüğünde dışarı plazma fışkırıyor.
güneşte bile bu böyleyse haliyle çok uzak mesafelerden gelen bu yıldız ışıkları titreşimli görünüyor.

görüntüde bozulma flulaşma matlaşma gibi bir şey değil kastım
belirgin bir titreşim ve bunun 50 hz frekansla bağlantısı var
gözleminizi yapın farkedeceksiniz.

manyet0;

Yüksek bir yere çıkıp, şehrin ışıklarına bakıp bakıp çok rakı içmişliğim vardır. Dolayısıyla gözlem sonucu bunları yazıyorum. Biraz daha içince ışıklar dans etmeye başlıyorlar o ayrı. Gözlerinizi ışığa değil, ışığın kaynağı ile gözünüz arasındaki orta noktaya odaklayın. Aradaki hava akışını zaten göreceksiniz. Işığı titreştiren bu akış. Tıpkı hani güneşli bir havada sıcak bir aracın tavanında 1-2 cm üzerinde olan dalgalanma gibi ya da sıcak asfaltın üzerindeki dalgalanma gibi. Bir bakın ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Hala frekansın etki ettiğini iddia ediyorsanız bana neden yıldızların ışıklarının da titreştiğini açıklayın.

manyeto arkadaşım ben sana katılıyorum. benimde tecrübe ettiğim bir durum, atmosferik bir sorun olsa dalgalanmalar ve yanıp sönmeler bu kadar periyodk olmazdı bence

ben bu durumu şöyle yorumluyorum:

1 saniye içinde 100 maximum nokta var yani lamba saniyede 100 defa en parlak duruma ulaşıyor. elektrik sisteminde sistemin frekansına bağlı bir takım gerilim dalgalanmaları,harmonik vs varsa örneğin gözün algılaya bileceği zaman aralığında misal saniyede 5 defa max seviye 313 volt değilde 325 oluyor
işte bu anlarda lamba daha parlak yandığından diğer seviye ışık şidetine
göre bir fark oluşuyor gözde bunu algılıyor.ama ışık şidettinde bir değişim olarak
bunu görmek için kaynaktan uzaklaşmak lazım.

Sayın manyet0
Senin için şimdi bir deney yaptım . izmir teleferik yakınlarından Karşıyaka Bayraklı istikametine bir dürbün ile dürbünün önüne 0.8mm çapında delik olan 1mm kesitli bir levha koydum herhangi bir işık kaynagına sabitledim.
mercek : 1/10
Nem: %57
Isı: 34Derece
Mesafe: 26000m
ışık kaynagı tahmini: 100wat
sayım zaman aralıkları : 10 dakikada bir
kırpışma/sapma :Ortalama 21 /dakika
rüzgar: Keşişleme / İmbat 3 kuvvetinde
ışıkın kaybolma [fiziki salımını]kuzeybatı ,güney doğu , salınım elips
senin için yapmamı istedigin özel bir test şekli varsa bildir halen saymaya devam ediyorum birazdan net görünen bir yıldız aynı açıdan çıkarsa onuda kaydedecegim.

eger kı ortam nemlı ıse tıtresım seklı gıbı gorulebılır

otomasyon
Bencede ışık kaynağından uzaklaştıkça ışıkta dalgalanmalar oluyor. Açık havada yıldızlara baktığımızda da yanıp söndükleri hissine kapılırız. Fakat daha büyük ışık kaynaklarına mesela ay'a baktığımızda titreşim olmuyor. Demekki ışık kaynağı küçüldükçe göz yanılması olabilir diyebiliriz

Sayın manyet0
Senin için şimdi bir deney yaptım . izmir teleferik yakınlarından Karşıyaka Bayraklı istikametine bir dürbün ile dürbünün önüne 0.8mm çapında delik olan 1mm kesitli bir levha koydum herhangi bir işık kaynagına sabitledim.
mercek : 1/10
Nem: %57
Isı: 34Derece
Mesafe: 26000m
ışık kaynagı tahmini: 100wat
sayım zaman aralıkları : 10 dakikada bir
kırpışma/sapma :Ortalama 21 /dakika
rüzgar: Keşişleme / İmbat 3 kuvvetinde
ışıkın kaybolma [fiziki salımını]kuzeybatı ,güney doğu , salınım elips
senin için yapmamı istedigin özel bir test şekli varsa bildir halen saymaya devam ediyorum birazdan net görünen bir yıldız aynı açıdan çıkarsa onuda kaydedecegim.

çıplak gözle baktığında periyodik treşim sezmedinmi
genele bakman lazım tek bir kaynağa değil
birde bu durumu izah eden diğer bir şeyde
web kameraların 50 hz flicker önleme düzeneği olabilir

Bencede ışık kaynağından uzaklaştıkça ışıkta dalgalanmalar oluyor. Açık havada yıldızlara baktığımızda da yanıp söndükleri hissine kapılırız. Fakat daha büyük ışık kaynaklarına mesela ay'a baktığımızda titreşim olmuyor. Demekki ışık kaynağı küçüldükçe göz yanılması olabilir diyebiliriz.

___

Bencede ışık kaynağından uzaklaştıkça ışıkta dalgalanmalar oluyor. Açık havada yıldızlara baktığımızda da yanıp söndükleri hissine kapılırız. Fakat daha büyük ışık kaynaklarına mesela ay'a baktığımızda titreşim olmuyor. Demekki ışık kaynağı küçüldükçe göz yanılması olabilir diyebiliriz.

çalışmalarınızda başarılar

Moderatör tarafında düzenlendi: