Şofben Bağlantısı?

ben bu konu üzerine bir çok kez belirttim monofaze ile beslenen tesisatlarda bu ani ısıtıcıların çok tehlikeli olduğunu kullanmamız için trifaze besleme yapmamız gerektiğini ve bu ısıtıcıları bu şartlar uygun değilse kullanmamamız gerektiğini ifade etmişimdir.biliyorsunuzki 9kw ve üzeri tesisatlar trifaze olmak zorunda.bu ani ısıtıcıları taktığımızda zaten otomatikman 14-15kw güç çok rahat olmaktadır.dolayısı ile kabloların akım taşıma kapasitesini aşacak 25a den büyük sigorta takmak zorunda kalacağımızdan yangın tehlikesi kaçınılmaz olacaktır.bence doğrusu trifaze olmayan tesisatlara bağlantı yapılması yasaklanmalı teknik servis tarafından bağlanmamalıdır.t.s.e ninde bu ürünlerin takılacağı yerler konusunda üreticiyi bilgilendirmesi gerekir slm

değerli öğretmen arkadaşım ben yıllardır şofben bağlayan bir elektrikçi olarak 2,5mm kablo kullanmanın bi sıkıntıya yol açtğını gibi bi durumla karşılaşmadım 2,5mm kablo ortalmam 38a çekiyor. fakat 4mm lik kablo kullanmanında zararı olmaz faydalı olablir ama 2,5mm kafi bence mesafe uzun ise gerilim düşümünü hesaplamakta gerekir.saygılar

değerli öğretmen arkadaşım ben yıllardır şofben bağlayan bir elektrikçi olarak 2,5mm kablo kullanmanın bi sıkıntıya yol açtğını gibi bi durumla karşılaşmadım 2,5mm kablo ortalmam 38a çekiyor. fakat 4mm lik kablo kullanmanında zararı olmaz faydalı olablir ama 2,5mm kafi bence mesafe uzun ise gerilim düşümünü hesaplamakta gerekir.saygılar

Vallahi ustam bu söylediğini buradaki ustalara saygısızlık olmasın diye söylemedim. Yıllardır lojmanlarda şofben kullandım ve 2,5 mm2 kablo kullandım. Hiçbir sorun çıkarmadı. Ama bu foruma katıldıktan sonra 4 mm2 kablo bağlanması gerektiğini öğrendim. Ama dediğiniz gibi mesafe ben de 7-8 m geçmedi.Saygılar...

Geçenlerde okumuştum Türkiye'de yangınların üçte birinini sebebi elektrik tesisatındaki hatalarmış. Şofben bağlantıları en yakın buattan 2.5 mm2 kablolarla çekiliyor ne yazıkki...3. kademede 7 kw çeken bu şofbenlere bir de 32a sigorta takılınca kablolar ısınıyor ve yangınlar meydana geliyor. Bu durumda bu şofbene 25 A sigorta takılırsa 2.5 kablo tıkandıgı zaman sigorta atsın daha iyi.
Doğrusu sigorta panosundan 4 mm2 kablo ile banyoya kadar götürmek ve 32 A sigorta takmak.[/
Sayın hocam yıllar önce ben 6 lık kablo ile 37 kw motor çalıştırıyordum şimdiki kabloların durumu ortada fazla detaya girmek istemiyorum içler acısı çalan çalana

sayın öğretmenim tabikide 4mm kullanmak faydalı fakat ben bu zamana kadar 2,5mm kullandım.bir zararını görmedim.ananemin evine bağladım 6 yıl önce 3*2,5mm yaklasık 4metre mesafe kat panosu şofben arası bi sıkıntı görmedim.yorumladığınız tezi yanlış bulmuyorum.

Sayın Ergül02 ustam bu dediğini kesinlikle katılıyorum. Eski kabloların kalitesi ortada. Şimdiki 2,5 kablonun durumu ortada.

Sayın Ergül02 ustam bu dediğini kesinlikle katılıyorum. Eski kabloların kalitesi ortada. Şimdiki 2,5 kablonun durumu ortada.
size katılıyorum.eski 2.5 luk kablolar şimdinin 4 lüğüne eşit. ama bunlar nasıl tse alıyor anlamak zor tabiiki slm

kaliteli kablo alırsan sıkıntı cıkmaz ama gıdıp adı duyulmamıs ucuz kablo alırsan yarısı alumıyum ve bakır ve kablodan calmıs sıkıntı tabı cıkar

yukarıda ergül abinin dediği gibi duyulmuş markalı kablolarada güven olmuyor. X marka diyoruz bu iyi kablodur sağlam kablodur diyoruz ama emitasyonunu yapanlar emin olunki vardır diye düşünüyorum.güven olmuyor yani anlayacağın.

Kısacası panodan heater swich kadar 4mm2 heater swichten şofbene 4mm2.panodaki sigorta b-32.
Heater swich de 45A olması gerekiyor.. Benim mantığım bunu söylüyor...

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,875
Kullanıcılar
450,998
Son üye
ufonik

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri