Şofben Bağlantısı?

Merhaba.Evime şofben alacağım fakat bağlantı hakkında pek bilgim yok.Eski şofbenimi çıkarıp attım faz,nötr,toprak kablosu mevcut.Yeni alacağımın özellikleri;
- Cihazınızın Tipi - Çıkıştan Kumandalı
- Anma Gerilimi - 220/240V, Frekansı - 50Hz, Gücü - 7 kW
- Minimum Su Basıncı - 1.5 mss
- Debi - 60/180 Lt/h
- Yükseklik - 32.5, Genişlik - 23.5, Derinlik - 13.5

Model No : CVS DN 5250

Sigorta hakkında birşeyler diyorlar fakat anlamıyorum.Dikkat etmem gereken birşey var mı ?

7kw enerji için 32A. sigorta takmalısın. faz nötr toprak hakkında bilgin yoksa elektrikci çağırıp taktırmanı öneririm. Kolay gelsin

Kablo da 3*4 mm2 kullanmalısın. BU ZAMANA KADAR ŞOFBEN BAĞLANTISI İÇİN HEP 3*2.5 MM2 KABLO GÖRDÜM...

Son düzenleme:
Anladığım kadarıyla elektrik hakkında fazla bilgiye sahip degilsin. Bağlantıyı yaparken veya yaptıktan daha sonra bir zarar görülmemesi için bir elektrikçi cağırıp ona taktırmanı öneririm

Sent from my Discovery using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

SAYIN; muratcetiner

Cihaz için gücün uygun olup olmadığını kontrol ediniz. (220V AC) ve sigorta sistemi ile

donanımlı olmalıdır.K.AKIM ROLESİ MUTLAKA OLMALIDIR.
Cihaz üzerine su gelmeyecek şekilde monte edilmelidir.
Cihaz mutlaka dik monte edilmelidir.
Cihazın topraklama hattı hatasız ve güvenilir olmalıdır.
Cihazın elektrik tesisatı mutlaka yasal yönetmeliklere uygun olarak YETKİLİ
ELEKTRİKÇİYE yaptırılmalıdır.Tesisat kontrol edilmeli ve uygun linye yok ise sigorta kutusuna kadar kablolar yenilenmelidir.
Cihazı ilk kullanımdan önce suyu açın sonra elektriği açın.
Cihazı donma ihtimali olan yerlere montajını yapmayınız.
Bağlantılar zarar görmemesi açısından aşırı şekilde sıkılmamalı.
Su basıncınız 4 bar’ın üstündeyse cihaz girişine mutlaka su basınç düşürücü takılmalıdır. Şebeke basıncı 2bar geçmemelidir.
Cihazınızla birlikte verilen ½’’ su flekslerini kullanın.

TÜM BU KURALLARA UYULMASI HAYATİ ÖNLEM ARZ ETMEKTEDİR. SAYGILAR

vfpnm.jpg

Sayın @selculxp sigortaya C tipi 25A sigorta yazmışsınız. Sebebini açıklar mısınız. Biz B 32 A sigorta diye biliyoruz. 7000/220=31.81 A çıkar. Sigorta B tipi 32 A takılmalıdır.

Sayın @selculxp sigortaya C tipi 25A sigorta yazmışsınız. Sebebini açıklar mısınız. Biz B 32 A sigorta diye biliyoruz. 7000/220=31.81 A çıkar. Sigorta B tipi 32 A takılmalıdır.

Sayın Öğretmen27
;
Sizin hesabınız doğru fakat Şu hali ile mevcut dairelerin elektrik tesisatlarında kullanılan 2.5mm2 NYA kablolar bu 7 kW yükü taşımaya uygun değildir. Ben bu tip yüklerin uygun kablolar ile donatılmayan dairelerde kullanılmasına karşıyım, ki şu an hangimizin evinde bu yükü kaldıracak 4mm2 kablolar mevcutki Sayın hocam işte bu sebeple dairelerimizde yükün 25A geçmesini engellemeleyiz. Saygılarımla

Sayın Öğretmen27
;
Sizin hesabınız doğru fakat Şu hali ile mevcut dairelerin elektrik tesisatlarında kullanılan 2.5mm2 NYA kablolar bu 7 kW yükü taşımaya uygun değildir. Ben bu tip yüklerin uygun kablolar ile donatılmayan dairelerde kullanılmasına karşıyım, ki şu an hangimizin evinde bu yükü kaldıracak 4mm2 kablolar mevcutki Sayın hocam işte bu sebeple dairelerimizde yükün 25A geçmesini engellemeleyiz. Saygılarımla

Demek istediğinizi çok iyi anladım ustam. Saygılar...

Merhaba arkadaşkar. Ben anlayamadım. Cihaz 32A çekiyorsa bizim yapabilecek bir şeyimiz var mı? Buna 25A sigorta takarsak sürekli atmaz mı? Selamlar.

Merhaba arkadaşkar. Ben anlayamadım. Cihaz 32A çekiyorsa bizim yapabilecek bir şeyimiz var mı? Buna 25A sigorta takarsak sürekli atmaz mı? Selamlar.
Geçenlerde okumuştum Türkiye'de yangınların üçte birinini sebebi elektrik tesisatındaki hatalarmış. Şofben bağlantıları en yakın buattan 2.5 mm2 kablolarla çekiliyor ne yazıkki...3. kademede 7 kw çeken bu şofbenlere bir de 32a sigorta takılınca kablolar ısınıyor ve yangınlar meydana geliyor. Bu durumda bu şofbene 25 A sigorta takılırsa 2.5 kablo tıkandıgı zaman sigorta atsın daha iyi.
Doğrusu sigorta panosundan 4 mm2 kablo ile banyoya kadar götürmek ve 32 A sigorta takmak.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,874
Kullanıcılar
450,997
Son üye
Elektrikçininbiri

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri