0-5VAC , 0-5VDC çevirici

erdtur

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

bana bir dönüştürücü gerekli; 0 ile 5 volt arası ac gerilimi PLC analog girişine uygulayabilmem için 0-5 volt arası DC voltaja dönüştürmem gerekli bunu nasıl yapabilirm. yardım edebilirseniz sevinirim. teşekkürler

Sevgili dostum bu iş oldukca zor bi iş sen en iyisi AC girişi olan bir PLC al.

Sevgili dostum bu iş oldukca zor bi iş sen en iyisi AC girişi olan bir PLC al.

murat bey,
PLC mevcut ve analog girişlerimiz 0-5VDC, 0-20mA , 4-20mA veya 0-10V olabiliyor.

bizim giriş sinyalimiz 0-3VAC frekans 50 Hz acaba sinüs dalgasını tam dalga doğrutup bir opamp ile integralini alsak ortalama gerilimi bulabilirmiyiz. opamplar konusunda tecrübeli arkadaşlar varsa yardım edebilirler diye yazıyorum. teşekkürler

Aslında bulmanız gereken gerilim ortalama değer değil RMS değer. Yapacağınız ölçüm fazla hassasiyet gerekmiyorsa AC gerilimi DC gerilime çevirin elde ettiğiniz gerilim AC geriliminin tepe değerine eşit olacaktır . Bunun çıkışına gerilim bölücü devre yapıp PLC ye öyle girebilirsin. PLC ye paralel koyacağın direnç yerine potansiyometre bağlayın . Ayar için biraz uğraşıp işe yayar birşeyler belki yapabilirsin. İstersen bir dene.

Kolay gelsin

murat bey,
PLC mevcut ve analog girişlerimiz 0-5VDC, 0-20mA , 4-20mA veya 0-10V olabiliyor.

bizim giriş sinyalimiz 0-3VAC frekans 50 Hz acaba sinüs dalgasını tam dalga doğrutup bir opamp ile integralini alsak ortalama gerilimi bulabilirmiyiz. opamplar konusunda tecrübeli arkadaşlar varsa yardım edebilirler diye yazıyorum. teşekkürler
Germanyum diyot kullanırsanız olur, ama 0.1 V'dan düşük değerleri okuyamazsınız (Standart Silisyum diyot ile bu değer 0.65V'dur). Hatta op-ampa da gerek yok. Çok hızlı ölçüm yapmayacaksanız diyot + kondansatör işinizi görür.

Bir başka alternatif, gerilimi primeri 5, sekonderi 110 V AC olan bir trafodan geçirip dönüştürücüye girmektir. Piyasada 220V AC / 10 V DC dönüştürücüler çok. Böylece çıkışınız 0..5 V DC olur.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,929
Kullanıcılar
451,103
Son üye
xen

Yeni konular

Geri