10 kw Öz Tüketim Ges Sisteminde Fazların Dengelenmesi Konusunda Destek

Değerli arkadaşlar herkese merhaba,

İstanbul'da topraksız tarım yöntemiyle üretim yaptığımız bir seramız var. Serada suyu sürekli devirdaim eden su pompaları 7/24 çalışıyor ve saatlik 4-5 kw enerji tüketimi var. Gündüz saatlerinde klimalar ve sera sirkülasyon fanları açılınca bu tüketim 7-10 kw arasına yükseliyor.

20 gün önce 10 kw öz tüketim şeklinde bir güneş enerjisi sistemi kurduk (20 x 550w panel) ve inverter olarak Deye 15 kw trifaze inverter aldık. Yaşadığımız sorun sebebiyle kurduğumuz sistemden randıman alamıyoruz.

Kurulan sistemin detayı:

- Herhangi bir akü ve depolama yok
- Deye 15 kw trifaze inverter
- 20 x 550w panel ( 10 kw )
- Şebekeye geri besleme yok, güneşten üretebildiğimiz kadarını güneşten kullanıp, kalanı şebekeden tamamlıyoruz.

Yaşadığımız problem:

Güneş panellerimiz enerji üretiyor fakat ürettiği enerjiyi üç faza da aynı miktarda dağıtarak verebiliyor. Örneğin 9 kw enerji üretiliyorsa, faz1'e 3kw, faz2'e 3kw, faz3'e 3kw şeklinde enerji verebiliyor.

Fakat sera içerisinde sürekli değişken bir enerji tüketimimiz oluyor. Bazen kettle fazla çalışıyor ve o farklı bir fazda bulunuyor, bazen klima çok çalışıyor ve o farklı bir fazda çalışıyor derken ne kadar dengelemeye çalışsak da farklı fazlarda farklı saatlerde farklı tüketimimiz oluyor.

Durum böyle olunca, panellerde enerji üretimi, tüketimden fazla olsa bile bu enerjiyi kullanamayıp şebekeden elektrik çekiyoruz.

Örneğin panelde anlık 8 kw enerji üretimi olduğu bir anda sera içindeki tüketim aşağıdaki gibi oluyor:

1. fazda 1 kw'lık tüketim
2. fazda 2 kw'lık tüketim
3. fazda 3 kw'lık tüketim

Bu durumda panellerde anlık 8 kw güç olsa bile sistem üç faza da 1 kw enerji gönderiyor.
1. faza daha fazla enerji gönderemediği için 2. ve 3. fazlara da göndermeyi kesiyor ve o kısmı şebekeden ücretli olarak çekmeye başlıyor.

Bu durumu düzeltmek için ne yapabiliriz? Bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarını rica ederim.

Teşekkürler,

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sorunu inverter ve satıcısıyla çözebilirsiniz. Trifaze inverterler hep bu şekilde mi çalışıyor bilgim yok. Belki bir ayarı vardır? Öncelikle satıcısından destek alınız. Tecrübesi, deneyimi olan ustalarımız da yardımcı olacaklardır.
Ayrıca 550 watt panelin saatlik enerji üretimini 400 watt gibi hesaplarsanız daha mantıklı olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,862
Kullanıcılar
450,977
Son üye
sertan345

Çevrimiçi üyeler

Geri